הרשות השנייה לא ביצעה אף מחקר שוק לפני הדיון במיזוג רשת-עשר

הרשות תקיים השבוע את הליכי השימוע האחרונים לפני ההחלטה אם לאשר את המיזוג ■ בחודשים האחרונים הרשות לא ביצעה אף בחינה כלכלית של שוק הטלוויזיה, וכבר כמה שנים שאין בה תקן של מנהל מחלקה כלכלית

ערוץ עשר
ערוץ עשרצילום: תומר אפלבאום
נתי טוקר

הרשות השנייה תקיים מחר (ב') את הליכי השימוע האחרונים לפני ההחלטה אם לאשר את מיזוג רשת וערוץ עשר, ואמורה להתכנס לדיון סופי ביום רביעי. אלא של-TheMarker נודע כי במהלך החודשים האחרונים הרשות לא ביצעה אף עבודת מחקר או בחינה כלכלית של שוק הטלוויזיה.

מעבר לכך, ברשות אין כבר כמה שנים תקן של מנהל מחלקה כלכלית. לפיכך, הנהלת הרשות לא תוכל להציע אף ייעוץ או חוות דעת מקצועית לחברי המועצה לפני ההכרעה.

רשות ההגבלים כבר אישרה את בקשת המיזוג על בסיס דו"חות שהגישו הצדדים והוכיחו את העובדה שערוץ עשר הוא פירמה כושלת, וכי אם לא יאושר המיזוג הערוץ ייסגר - והתחרות תיפגע בכל מקרה. מנגד, יו"ר הרשות השנייה יוליה שמאלוב-ברקוביץ' טענה כי היא מעוניינת לבחון מחדש את ההחלטה הכלכלית, והעלתה השערות שלפיהן ישנה היתכנות כלכלית לשלושה ערוצים.

העבודה הכלכלית האחרונה שנעשתה בשוק הפרסום בטלוויזיה ברשות השנייה היתה בשלהי 2014. חברת הייעוץ גיזה אבן זינגר קבעה אז כי שוק של שלושה ערוצים יגרור את השחקנים לתחרות חריפה, וכי שלושתם ירשמו הפסד תפעולי של כמעט 300 מיליון שקל. "שיווי משקל לטווח ארוך בשוק הטלוויזיה יכול להתקיים רק בעולם שבו קיימים שני ערוצים בשני אפיקים נפרדים, או ערוץ בודד", נכתב בעבודה של גיזה. כאמור, אין לרשות השנייה כל עבודה כלכלית או גורם כלשהו שיציג כיום טענה מקצועית אחרת.

עד כה הופיעו בפני הרשות השנייה שורה של ארגונים, כמו המכון הישראלי לדמוקרטיה ותנועת הצלחה, וכן גופים משוק הטלוויזיה. ל-TheMarker נודע כי עד כה כל הגופים שהופיעו הביעו תמיכה באישור המיזוג, למעט ערוץ 9, שטען כי יש למנוע את הפיצול מאחר שהמחוקק פעל כדי שיהיו שלושה שחקנים בשוק.

ברשות השנייה סירבו להגיב.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker