ועידת הנשיא

מייסד ויקיפדיה: "החדשנות ברשת לא טכנולוגית - היא חברתית"

דיוויד פישר, סגן נשיא פייסבוק: "המשימה שלנו בפייסבוק היא ליצור את הגרף החברתי; בישראל זה פשוט - כולם מכירים את כולם"

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ג'ימי וויילס, מייסד ויקיפדיה, שהתארח בפאנל "המדיה החדשה שמשנה את המחר" בוועידת הנשיא, טוען כי החדשנות בעולם האינטרנט היא לא טכנולוגית אלא חברתית. וויילס הביא בתור דוגמה את הסרט אוואטר והסינרגיה בינו לבין המיזם של ויקיפדיה, Wikia. "בוויקיפדיה יהיו לסרט בין 1 ל-12 ערכים. ב-Wikia יהיו מאות ערכים על כל היבט של עולם הסרט, כולל ירידה לפרטיה של שפת הנאבי. הידע הזה נוצר על ידי אנשים וקהילות. לא מדובר בחדשנות טכנולוגית, מדובר בחדשנות חברתית".

לדבריו, Wikia,תהיה כלי השיתוף הדומיננטי העתידי. "ויקיפדיה צומחת במהירות, אך wikia מגדילה את מגוון הדברים שאנשים משתפים בהם".

ג'ימי וויילס

וויילס אף סיפר על המעבר של ויקיפדיה ממדינות דוברות שפות אירופאיות לטריטוריות חדשות. "ויקיפדיה חזקה באנגלית ובצרפתית. יש לנו פרויקטים גדולים ביפנית, וסינית ובשפות האירופאיות", אמר וויילס וציין כי ישראל נחשבת לנקודת חוזק של מיזם ויקיפדיה, עם 120 אלף ערכים.

עם זאת, הנוכחות של האנציקלופדיה החופשית מתחזקת במדינות אפריקה ואסיה. "מיליארד האנשים הבאים מגיעים לרשת", אמר וויילס וציין את הכבל האופטי מאירופה לניגריה שהונח לפני שנה שהגדיל את נפח התעבורה למדינה פי 10. "כעת בניגריה חווים צמיחה באחוז האנשים מתחברים לרשת בדומה למספרים שנצפו במדינות מפותחות בשנות ה-90", אמר. "האנשים האלו לא היו ברשת עד עכשיו, והולכת להיות לזה השפעה אדירה על כל ההיבטים של התרבות שלנו".

וויילס התייחס גם ל-Tivo, שהמנכ"ל שלה טום רוג'רס השתתף אף הוא בפאנל. "הייתי אחד מהלקוחות הראשונים של טיבו", אמר וויילס. "כשאני גדלתי היו לנו ארבעה ערוצים. אני הייתי השלט - אבא שלי היה אומר לי 'בן, תחליף ערוץ' ואני קמתי להחליף ערוץ", התבדח וויילס. "בתי שגדלה עם טיבו לא מבינה את טיבם של ערוצים - היא חושבת על הלוגו של הערוץ כפרסומת שמופיעה על התוכנית שהיא רוצה לראות".

דיוויד פישר, סגן נשיא פייסבוק: "40% מהישראלים חברים בפייסבוק"

"מכל הארצות בעולם הישראליים עושים את השימוש הגבוה ביותר ברשתות חברתיות בעולם – 11 שעות חודשיות", אמר סגן נשיא הרשת החברתית פייסבוק, דיוויד פישר, שהתארח בפאנל "המדיה החדשה שמשנה את המחר" בוועידת הנשיא. "לפני מספר חודשים הודענו כי יש שלושה מיליון ישראלים בפייסבוק", סיפר פישר, בנו של נגיד בנק ישראל סטנלי פישר.

"המשימה שלנו בפייסבוק היא ליצור את הגרף החברתי - יצירת מפה של כל החברים שלך. בישראל, כמו שיוסי ורדי אומר, הגרף החברתי פשוט - כולם מכירים את כולם", הסביר פישר.

פישר מנה את השינויים במבנה הרשת שגרמו לאנשים להשקיע זמן בפעילות ברשתות חברתיות. "המהלך הגדול שאנחנו מזהים כיום הוא המעבר מרשת המידע לרשת החברתית", אמר פישר. הוא ציין את המעבר שחל עם עליית פייסבוק, מאנונימיות לחשיפה ברשת. לדבריו, הרשת התחילה משימוש במייל וחיפוש מידע ספציפי. לאחר מכן ארגונים דוגמת ויקיפדיה סיפקו דרך לקהל להעלות תוכן, אך אנשים עדיין רצו לשמור על אנונימיות. "פייסבוק עובדת רק אם אתה עצמך", אמר פישר. "כשבונים את הרשת מסביב לאנשים, זה יוצר המון הזדמנויות. כל החוויה הופכת לאישית".

דיוויד פישר, סגן נשיא פייסבוקצילום: בלומברג

פישר דיבר על העתיד של פייסבוק כפלטפורמה לצריכת מדיה. "חשבנו על חברות משחקים דוגמת EA. אלו חברות שיוצרות משחקים שנראים כמו סרט iMax ומשחק של זינגה".

עוד דיבר פישר על השינוי שעוברות תעשיות כמו משחקים ומוסיקה, בעקבות צמיחת הרשתות החברתיות. "לזינגה יש מאות מיליוני משתמשים כי הם מציעים חוויה חברתית שעטופה בחווית משחק. התוצאה היא שהחברה הזו משנה את תעשיית המשחקים", אמר. "כל תעשיה תהפוך ליותר חברתית - ספוטיפיי עושה את זה במוסיקה. יותר ויותר אנשים יקבלו קול ויוכלו לשתף דברים יומיומיים שהם עושים, אך גם דברים חשובים יותר שמשנים את העולם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker