"אמרת שמנכ"ל רשת ישחט אותנו, ושהתחקירים של רביב דרוקר לא ימצאו את עצמם בערוץ הזה"

מיזוג רשת-עשר: יו"ר ועד עובדי ערוץ עשר, טל שורר, תקף את יו"ר הרשות השנייה יוליה שמאלוב-ברקוביץ', בדיון סוער בכנסת ■ שמאלוב-ברקוביץ' הגיבה: "מאיימים עלי עם אקדח לרקה. אמרו לי 'נפרק אותך. לא תמצאי עבודה'" ■ איתן כבל: "המיזוג היה חייב לצאת לדרך מזמן"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוליה שמאלוב-ברקוביץ' ורביב דרוקר
יוליה שמאלוב-ברקוביץ' ורביב דרוקרצילום: עזרה לוי, תומר אפלבאום

"את אמרת לנו שמנכ"ל רשת אבי צבי ישחט אותנו, ושהתחקירים של רביב דרוקר לא ימצאו את עצמם בערוץ הזה. את מתנהלת באופן לא ראוי. כשאת אומרת שהביטחון שלנו הוא שאף אחד לא יסגור ערוץ טלוויזיה בבחירות כי כולם רוצים השפעה - את פותחת פתח לתיקי 6000 ו-7000 - כך האשים היום יו"ר ועד עובדי חדשות עשר, טל שורר, את יו"ר הרשות השנייה, יוליה שמאלוב-ברקוביץ', בדיון סוער בוועדת הכלכלה של הכנסת. שורר הוסיף: "אני לא רוצה שידור הפסדי אלא יציב. תקשורת הפסדית היא מבוא לשחיתות". 

שורר חשף מה קרה בפגישות עם יו"ר הרשות השנייה לפני הליך המיזוג. "מתנהל פה הליך לא או ראוי. מחכים או שהפריץ ימות או שהכלב ימות. שמאלוב-ברקוביץ' ניסתה לסכסך בין הצדדים...", אמר שורר. בתגובה, איימה שמאלוב-ברקוביץ', בפעם השנייה במהלך הדיון, לקום ולצאת. כבל אמר לה: "אם את רוצה לצאת – צאי. אל תאיימי".

שמאלוב-ברקוביץ' אמרה בדיון: "הגעתי לכאן בלב לא רגוע. אני רגולטור עצמאי. תודה לכל מי שזורק כל מיני מחשבות, אבל שר התקשורת אמר לא פעם בשיחתנו שהוא מאפשר לרשות השנייה לשבת ולקבל החלטה.

על אף שגורמים ברשות השנייה טענו לא פעם שרשות ההגבלים "התרשלה בתפקידה", הדגישה שמאלוב-ברקוביץ': "אני מכבדת את עבודתה של הממונה על ההגבלים. הממונה בוחנת את הבקשה על פי החוק שלה והרשות השנייה על פי החוק של הרשות השנייה. גם אם יש ניסיון להכניס טריז בינינו, אני לא מוכנה שזה יקרה".

עוד הוסיפה יו"ר הרשות השנייה כי "בשל מורכבות הישיבה קיימה הרשות כמה ישיבות וביקשה השלמות. זה לא ראוי ציבורית חוקית ומוסרית שאדבר כאן לפני הליך השימוע. עיתונאים האשימו אותי בהכל חוץ מרצח ארלוזורוב ויש סיכוי שאני אואשם בזה מקרוב".

לטענת שמאלוב-ברקוביץ', "מאיימים עלי עם אקדח לרקה. אמרו לי 'נפרק אותך. לא תמצאי עבודה'". היא סירבה לבקשתה של ח"כ תמנו-שטה לחשוף מי איים עליה.

הממונה על ההגבלים, מיכל הלפרין, אמרה בדיון כי "המיזוג בין רשת לעשר אושר על ידי רשות ההגבלים באוגוסט מכוח דוקטרינת הפירמה הכושלת. המשמעות היא שאישרנו את המיזוג בחוסר אהבה ובלב מאוד כבד. יש בצדו פגיעה בתחרות, אבל אישרנו אותו בסיטואציה של אין ברירה - כי חששנו מה יקרה במצב האלטרנטיבי. חששנו ממצב שבו ערוץ עשר מתמוטט יחד עם חברת החדשות שלו ונישאר יחד רק עם קשת ורשת שמחובקות עם חברת חדשות אחת. כולם מבינים מה המשמעות של חברות חדשות אחת. תוכן חדשות הוא המשמעותי ביותר".

יוסי ורשבסקי, מנכ"ל ערוץ 10
יוסי ורשבסקי, מנכ"ל ערוץ 10צילום: אוליבייה פיטוסי

מדבריה של הלפרין עלה כי עד כה הרשות השנייה כלל לא פנתה לוועדת הריכוזיות בבקשה להתייעצות בנוגע למיזוג. ההליך הזה נחוץ לאישור המיזוג, אך עד כה טרם בוצע.

מנכ"ל ערוץ עשר, יוסי ורשבסקי, אמר בדיון כי "מ-2014 הערוץ נמצא בתוכנית הבראה משותפת עם העובדים. הצלחנו במעשינו, בצניעות. הפיצול נולד בחטא באחזקה משותפת. אין שלושה ערוצים. שלושה ערוצים זה קשקוש. תחרות בין 'האח הגדול' ל'הישרדות' זו לא תחרות. פלורליזם מתבטא בחדשות. יש חדשות בקשת ורשת ויש חדשות בעשר - ויש גם משהו בתאגיד. אי אפשר לבוא להגיד שאנחנו פוגעים בתחרות. התחרות לא תיפגע אם יהיה מיזוג. יהיו שתי חברות חדשות חזקות ומשגשגות יותר. כיום אני לא יכול להפיק כלום".

מנכ"ל משרד התקשורת, נתי כהן, הביע את עמדת השר קרא, שנראית כמו תמיכה במיזוג: "הדבר החשוב ביותר הוא מניעת פגיעה בטלוויזיה המסחרית. אנחנו לא רוצים להישאר עם חברת חדשות מסחרית אחת, מבלי להיכנס לתהליכים שהמועצה מבצעת. בשביל זה יש מועצה והיא עצמאית".

ומה בנוגע להתבטאות שנחשפה אתמול ב-ynet שלפיה קרא אמר כי "אעשה הכל כדי למנוע את המיזוג"? לדברי כהן, "השר מכחיש בכל תוקף שנקט עמדה כזו או אחרת בשבוע האחרון, ואם מישהו שמע - הדברים הוצאו מהקשרם".

סגן הממונה על התקציבים, שירה גרינברג, אמרה בדיון: "אנחנו לא שולפים מהמותן. בחנו את הנושא ברצינות. החלופה העדיפה על השוק היא זו שתאשר את המיזוג תחת תנאים רלוונטיים. החשש הכי גדול הוא שיש סבירות גבוהה שערוץ עשר עלול להיסגר. זה ייצור חברת חדשות אחת".

ד"ר תהילה שוורץ-אלטושלר, ראש תחום הרפורמות במדיה במכון הישראלי לדמוקרטיה, חזרה על חוות הדעת של המכון שלפיה יש לאשר את המיזוג, אך לדבריה "טעתה רשות ההגבלים שהיא לא שקלה שיקולי הארד קור של חופש העיתונות אלא רק שיקולים כלכליים. היה צריך לאשר את המיזוג, אבל הוויכוח הוא על התנאים ומה צריך לשקול כעת".

ח"כ איילת נחמיאס-ורבין (המחנה הציוני), שיזמה את הדיון, תקפה בחריפות את יו"ר הרשות השנייה, שמאלוב-ברקוביץ': "לפני פחות מחצי שנה נאמר בצורה ברורה שאין שום סיכוי ששוק תקשורת יוכל לשאת את ריבוי הערוצים הזה. רשות ההגבלים עשתה עבודה יוצאת מגדר הרגיל במהירות וביעילות".

לעומת זאת, לדברי נחמיאס-ורבין, "הרשות השנייה לוקחת סמכויות לא לה. ידיים לא נקיות משחקות במיזוג הזה. לשר (איוב קרא) אין סמכות ישירה, אבל טלפון הוא יודע להרים. למה אתה נגד המיזוג, אדוני השר? הרשות השנייה ממציאה המצאות שאולי יהיה מישהו אחר שיקנה את הגוף הזה. מה זה הטירוף הזה? הרי אמרנו שזה מה שהולך לקרות".

ח"כ יואב קיש (הליכוד) הודיע כי הוא תומך באישור המיזוג, אך לדבריו אין להאשים את שמאלוב-ברקוביץ' במניעים לא עניינים ויש לדחות טענות על מעורבות ראש הממשלה בנימין נתניהו. "אני בעד המיזוג. נקודה. אני מאוד מעריך את השר קרא ועובד בשיתוף פעולה. לכן אני מופתע שלא היה תיאום מראש בעניין זה".

הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין
הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפריןצילום: אמיל סלמן

קיש הוסיף: "אני כן חושב שיש לה (יוליה שמאלוב-ברקוביץ') סמכויות והיא מתנהלת לפי החוק. כל מי שחושב שיו"ר הרשות השנייה פועלת משיקולי ביבי או פריימריז – תוציאו את השטויות האלה מהראש. היא פועלת מהתפישה הניהולית שלה. ראש הממשלה לא מעורב שום דבר בדבר הזה. כדאי שכל הקונספירציות האלה ייצאו מהראש שלכם".

ח"כ פנינה תמנו-שטה (יש עתיד) התפרצה כלפי קיש ואמרה: "מה זה המשחקים האלה? מה הם מסתירים?" בתגובה איימה שמאלוב-ברקוביץ' לעזוב את הדיון. "עוד פעם אחת שיש האשמה כזו אני קמה והולכת", אמרה.

ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני): ההתנהלות של הרשות השנייה כרגע לא משרתת את האינטרס של הציבור. אין שום סיבה שבעלי המניות יממנו את הערוצים המסחריים". לדברי הסנגוריה על הרשות השנייה הצטרף גם ח"כ עיסוואי פריג' (מרצ) שאמר כי "אחרי ששמעתי את עמדת הרשות השנייה הבנתי שזה לא שחור ולבן".

יו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל (המחנה הציוני) שיזם את הדיון יחד עם נחמיאס-ורבין, סיכם ואמר כי "הסיפור הוא קודם כל העובדים שהולכים להיזרק לרחוב". הוא הוסיף כי ואמר לשמאלוב ברקוביץ: "עיקר המשימה שלך הוא לקבוע כללים לא כדי להרוג. אני סבור שהמיזוג חייב היה כבר לצאת לדרך מזמן. אני פונה אליך בדחילו ורחימו - אם הדברים לא יצאו בלוח זמנים מיידי, אם האמירה שלכם תאמר ואם לא תהיה ברירה - נטפל בזה בחקיקה".

הוא הזכיר שבזמנו היתה התנגדות בוועדת הכלכלה לפיצול ערוץ 2. לדבריו, גם כיום "אנחנו לא ממציאים כלום. המהות המרכזית, ליבת הוויכוח היתה סביב איזה חדשות יהיו. כל עולם התקשורת נסב סביב פוליטיקה. נתניהו אמנם פסול מלהגיד את דברו כיום, אבל אז הוא לא התבייש לומר את דברו.

"בואו לא נחכה שהשמים ייפתו והבשורה תגיע. אין משקיעים בשוק התקשורת. אפשר היה להתכנס ולדון בנושא הזה גם קודם. במקרה של ערוץ 20 דנו פה עד שעות הלילה המאוחרות", לדברי כבל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום