סופית: מערכת החדשות של ערוץ 10 תעבור לירושלים למרות התנגדות העובדים

(עדכון) עלות המהלך, שאמור להסתיים עד סוף השנה - 17 מיליון שקל; ורשבסקי: "לולא ההנחיה של בעלי המניות - לא היינו עוברים"

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים22
אופיר בר-זהר

ההכרעה נפלה - חדשות ערוץ 10 יעברו לאולפני הבירה של קבוצת JCS, המוחזקת על ידי אחד מבעלי הערוץ רון לאודר. בערוץ שקלו אופציות אחרות, חלקן בקרבת ירושלים כמו למשל היישוב אבו גוש, הן בשל הקרבה לתל אביב וכן בגלל עלויות זולות יותר, אך לאודר התעקש כי חברת החדשות תעבור לתוך גבולות ירושלים, ולפיכך נפלה ההחלטה בסופו של דבר על אולפני הבירה.

הסיבה למעבר הוא החוק בישראל, אשר קובע כי חדשות הערוצים המסחריים צריכות לשדר מירושלים. במסיבת עיתונאים שהתקיימה אחר הצהריים הודיעו מנכ"ל הערוץ יוסי ורשבסקי וראש עיריית ירושלים ניר ברקת על המעבר.

ניר ברקת, רון לאודר ויוסי ורשבסקיצילום: סיון פרג'

עלות המעבר מוערכת ב-17 מיליון שקל, כשמרבית הסכום תופנה לביצוע התאמות עבור האולפן החדש, וחלקו הקטן יושקע שהתאמות לחלק המשרדי. לאחר המעבר לירושלים, צפוי תקציב החדשות לגדול בכ-5 מיליון שקל בשנה בשל עלויות נוספות של נסיעות ותשלום שעות נוספות בשל הנסיעות הארוכות. החברה תמשיך להפעיל אולפן במרכז שמתכונת מצומצמת, בדומה לחדשות 2. באולפן זה, למשל, ייערכו ראיונות עם אנשים מאזור המרכז שלא יוכלו להגיע לאולפן המרכזי בירושלים.

מבחינת שטח, ישכור הערוץ מאולפני הבירה כ-1,500 מ"ר אשר ישתרעו על פני 3 קומות. הערוץ ישלם לעירייה ארנונה לפי תעריף של שטח תעשייתי, כ-70-90 שקל למטר, כלומר כ-120 אלף שקל לשנה, והוא צפוי לקבל הנחה של 90% מסכום זה בשלוש השנים הראשונות. עוד תיתן העירייה הטבות לעובדים שיעתיקו את מגוריהם לעיר. בקומה העליונה יוקם אולפן החדשות, וכן דסק החדשות והקונטרול. בקומות האחרות יהיו המשרדים וכן חדרי עריכה וכו'. בתוך כחודש צפויות להתחיל העבודות במקום, כשמועד המעבר המתוכנן הוא בסוף 2011.

יוסי ורשבסקי, מנכ"ל ערוץ 10צילום: טואג אייל

עובדי חברת החדשות מתנגדים למעבר לירושלים, ועתרו בשבוע שעבר לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד הרשות השנייה, ישראל 10 וחדשות 10. העובדים טענו בעתירתם כי החברה כבר מפעילה אולפן בירושלים, וכי מדובר בדרישה פגומה אשר פוגעת בזכויות העובדים. לעתירה צורף תצהיר של איש התקשורת הוותיק עובד החברה ירון לונדון, שאמר כי יתפטר ויתבע פיצויים במקרה של מעבר לירושלים.

מערוץ 10 נמסר: "המעבר לעיר ירושלים ולאולפני הבירה בפרט כרוך בעלויות כספיות ניכרות, בעלויות שלא היינו נדרשים לשלמן אם היינו עוברים לאחת מהאלטרנטיבות בירושלים רבתי כגון: נווה אילן, אבו גוש, מעוז ציון וכו'. המעבר לעיר ירושלים הינו הנחייה ישירה של מר רונלד לאודר מבעלי הערוץ, אשר כרוכה בתוספת של מיליוני שקלים להוצאות המעבר. אנו מכבדים את החלטתו ונפעל בהתאם".

במסיבת עיתונאים שהתקיימה בירושלים, אמר ראש העיר ניר ברקת כי מעבר חדשות 10 יתרום לה. לאודר אמר כי "היו לפנינו כמה הצעות אטרקטיביות אבל החלטתי יחד עם מימן שהמעבר יהיה לירושלים כדי לחזק את העיר. אני חושב שזה יהיה איתות לחברות אמריקאיות נוספות, שבאופן טבעי נוטות לממקם את עסקיהן בתל אביב, אשר  יבינו שאפשר לעשות זאת גם בירושלים". ורשבסקי אמר הוא "מתנצל בפני מר ברקת שצריך להשבית קצת את השמחה. אנחנו חברה כלכלית פרטית ואני אמון על הצד הכלכלי. לולא ההנחיה הברורה מבעלי המניות שלנו לא היינו עוברים לירושלים".

מירב כהן, חברת מועצת העיר ירושלים מטעם תנועת "התעוררות", אמרה כי "מדובר בהחלטה חשובה שיש לקוות שתהיה תחילתו של שינוי ושבקרוב נזכה לראות את יישומה של התוכנית להקמת קריית תקשורת במתחם שערי צדק הישן ברחוב יפו, בה ישבו כל גופי התקשורת המרכזיים של מדינת ישראל. יש בהחלטה בכדי לתת תקווה לצעירים וצעירות ירושלמים רבים, שאוהבים את העיר ורוצים לחיות בה, אך לא יכולים לעשות זאת בהיעדר פרנסה בתחומי העיסוק שלהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker