"חוק יאיר לפיד" יעלה לדיון במועצת העיתונות

הצעת החוק, המחייבת עובד בכלי תקשורת להתפטר חצי שנה עד שנה לפני הבחירות אם בכוונתו לרוץ לכנסת, הוגשה על רקע החשש בסיעות כי העיתונאי יאיר לפיד יקים מפלגה

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

>> נשיאות מועצת העיתונות תדון בקרוב בהצעת חוק הקובעת כי עובד בכלי תקשורת יחויב להתפטר ממקום עבודתו חצי שנה עד שנה לפני מועד הבחירות, אם ברצונו להתמודד לכנסת - כך מסר בסוף השבוע מזכ"ל מועצת העיתונות אריק בכר, ליו"ר ועדת החוקה של הכנסת, ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו).

הצעת החוק, שזכתה לכינוי "חוק יאיר לפיד", הוגשה על רקע החשש בסיעות השונות בכנסת כי העיתונאי יאיר לפיד יקים מפלגה פוליטית לקראת הבחירות הקרובות, צעד שעשוי לנגוס בכוחן של המפלגות הגדולות. לפיד אמר בעבר שאם יפנה לתחום הפוליטי ייטול על עצמו תקופת צינון.

הדיון במועצת העיתונות ייערך בהמשך לסיכום שלפיו מועצת העיתונות תדון בהצעת החוק בעניין, שהוגשה בנפרד על ידי ח"כ רונית תירוש (קדימה) ויו"ר ועדת הכלכלה ח"כ כרמל שאמה-הכהן (ליכוד). הצעת החוק נדונה בוועדת החוקה של הכנסת ולפי הצעת יו"ר הוועדה, רותם, תועבר למועצת העיתונות.

שאמה-הכהן טען: "מגיש או עיתונאי עם אספירציות פוליטיות לא יכול לסקר באובייקטיביות ראש ממשלה או ראש אופוזיציה". ח"כ תירוש אמרה שיש להנהיג תקופת צינון כדי שעיתונאי לא יראיין פוליטיקאים ומיד לאחר מכן יעבור לפוליטיקה.

רותם, לעומת זאת, טען: "אתם פשוט רוצים למנוע מאנשי תקשורת להתמודד לכנסת. זו פגיעה חמורה בהליך הדמוקרטי ביותר - זכותו של אדם להיבחר". הוא ציין כי ממילא כל מי שמופיע ברשימה של מפלגה לכנסת מוגבל בהופעותיו בתקשורת כחודשיים לפני מועד הבחירות.

בכנסת מכהנים כיום כמה ח"כים שהיו בעבר עיתונאים: שלי יחימוביץ ודניאל בן-סימון (העבודה), ניצן הורוביץ (מרצ), אורי אורבך (הבית היהודי), אנסטסיה מיכאלי (ישראל ביתנו) ונינו אבסדזה (קדימה).

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker