פרטנר TV נכנסת לשוק הפרסום: תציע פרסומות מותאמות לכל צופה

תחום ה-Addressable tv מתפתח ויגיע השנה ל-6 מיליארד דולר בארה"ב ■ פרטנר נערכת להטמעת המערכת בשידוריה ותאפשר לערוצי הברודקאסט לשלב פרסומות מותאמות לכל גולש - ועשויה גם לשנות את מודל ההכנסות ולשלב פרסומות בתוכן נוסף שבבעלותה

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרטנר TV
פרטנר TVצילום: גד גניר

צעד ראשון לקראת שינוי משמעותי בשוק הפרסום בטלוויזיה? פרטנר TV מטמיעה בימים אלה מערכת לפרסום מותאם אישית בשירותי הטלוויזיה של החברה. המשמעות היא שבמקום פרסומות אחידות לכל הצופים, ערוצי הברודקאסט יוכלו לשלב בהפסקת הפרסומות מסרים ייעודים לכל צופה על בסיס מידע מוקדם בנוגע לתחומי העניין והרגלי הצריכה שלו.

מעבר לפעילות מול הערוצים המסחריים המשלבים גם כך פרסומות, בפרטנר בוחנים אפשרות לשנות את מודל ההכנסות, המתבסס כיום רק על תשלום ממנויים - ולשלב בעצמם פרסומות מותאמות אישית בערוצים ותוכני וידאו נוספים של החברה. ל-TheMarker נודע שבכירים בשוק הפרסום נפגשו באחרונה עם אנשי פרטנר לבחינת אפשרויות שונות ליישום טכנולוגיית Addressable tv. המשמעות היא שפרטנר עשויה להיות מפעיל הטלוויזיה הרב-ערוצי הראשון בישראל שיתבסס גם על הכנסות מפרסומות. במשך שנים HOT ו-yes ניהלו מאבקים רגולטוריים רבים כדי שיאשרו להם לשלב פרסומות.

שירות הטלוויזיה של פרטנר, שיש לו כבר יותר מ-100 אלף מנויים, מבוסס על המערכת הפתוחה אנדרואיד TV, שמאפשר לה להטמיע מערכת טכנולוגיות חדשות באופן מהיר יותר, זאת לעומת חלק גדול מהמתחרים המחזיק לרוב בממירים סגורים של חברות אחרות.

הטכנולוגיה דומה מאוד למערכות הפרסום המתקדמות באינטרנט, המאפשרות לשלב פרסומות מותאמות אישית בדומה לנעשה בגלישה רגילה באינטרנט, במחשב אישי או בנייד. מערכת הפרסום הפרוגרמטיות מאפשרות רכישה בזמן אמת של פרסומות בהתאם למידע מוקדם על המשתמש, המגיע הן מפלטפורמות ענק כמו גוגל ופייסבוק והן מחברות צד שלישי המחזיקות במידע כזה.

הטכנולוגיה של Addressable tv מביאה את הפרסום המותאם לאינטרנט גם למסך הגדול, ומאפשרת לכל צופה בטלוויזיה לצפות בהפסקות הפרסומות במסרים שונים המותאמים לו. התחום הזה התאפשר לאור חדירת הטלוויזיה על גבי האינטרנט (OTT), ועשוי להתרחב ככל ששירותי הטלוויזיה יעברו יותר ויותר לרשת.

המהלך שעשוי להגדיל את שוק הפרסום בטליוויזיה

הפרסום המותאם חודר לתחום הטלוויזיה בקצב מואץ בארה"ב ובכמה מדינות באירופה. לפי עיבוד של חברת החקר ביזנס אינסיידר לדו"חות שונים בתחום, ההכנסות מפרסום ל-Addressable tv בארה"ב יגיעו ל–6 מיליארד דולר ב–2018. לפי אותו דו"ח, התחזית היא כי היקף הפרסום ימשיך לצמוח ועשוי להכפיל עצמו עד 2020 ל-12 מיליארד דולר. באותה תקופה שוק הפרסום המסורתי בטלוויזיה יגדל בשיעור נמוך יותר ויגיע ל–79 מיליארד דולר.

בשל אופיו של הפרסום, גם חברות בינוניות או קטנות, או אפילו חברות בינלאומיות שאינן פעילות בישראל, יוכלו לשלב פרסומות מותאמות בטלוויזיה מקומית בדיוק כפי שנעשה כיום בתחום מודעות התצוגה והווידיאו באינטרנט. העלות לקמפיין טלוויזיה לכלל הצופים נחשבת יקרה מאוד, אבל עם כניסת הפרסום המותאם אישית יהיה ניתן להגדיל משמעותית את מספר המפרסמים.

המהלך כולו עשוי להגדיל את תקציבי הפרסום המופנים לטלוויזיה על חשבון פלטפורמות דיגיטליות אחרות. ובכלל, אחד היעדים המשמעותיים ביותר של חברות הפרסום באינטרנט הוא להגיע לזירת הבידור המרכזית של האדם - הטלוויזיה בסלון הביתי - ולהפוך את הפרסום בזירה זו לחכם ומותאם יותר.

לפי נתוני עוגת הפרסום של יפעת בקרת הפרסום, היקף הפרסום המופנה לטלוויזיה כמעט לא צומח ומגיע ל-1.47 מיליארד שקל ב-2017. וזאת מאחר שהפרסום בדיגיטל זינק בקצב מהיר והגיע ל-1.33 מיליארד שקל באותה שנה.

המהלך של פרטנר עשוי לסייע לערוצי הטלוויזיה ולסייע להם לגייס הכנסות חדשות וכלי פרסום חכמים יותר. בנוסף, פרטנר בוחנת שימוש בעצמה בכלי הפרסום החדשים גם בתכנים שבבעלותה ולהגדיל את אפיקי ההכנסה. כך למשל, ייתכן כי ניתן יהיה להוזיל שירות ללקוחות שיבחרו לשלב פרסומות בשידורים. כדי ליישם את המודל הזה זקוקה פרטנר להגיע להסכמות, הן ממפרסמים והן מיצרני התוכן. בחלק מהחוזים של פרטנר עם ספקי תוכן היא יכולה כבר כיום לשלב פרסומות.

לא בטוח ששאר החברות ייצטרפו לפרטנר

כיום נאסר על החברות HOT ו-yes, בעלות רישיון לשידור רב ערוצי, לשלב פרסומות בשידוריהן. במשך השנים נעשו ניסיונות חקיקה רבים שנועדו לפתוח את שוק הפרסום גם לטלוויזיה הרב ערוצית. ואולם החוק לא שונה, וגם הוועדה האחרונה לאסדרת השידורים המליצה לא לשנות זאת בשלב זה. עם זאת, כל פעילויות הטלוויזיה על גבי האינטרנט אינה מוכרת כלל על פי חוק ולא מאוסדת. פרטנר TV, סלקום TV וגם שירותי NEXT של HOT ו-sting של yes, אינן זקוקות לאישור כלשהו מאף גורם, ולא מוטלות עליהן כל מגבלות. המשמעות היא שהחברות יוכלו לשלב בפלטפורמות אלה פרסומות ככל העולה על רוחן.

עם זאת, סביר להניח שהפלטפורמות לא ימהרו לשלב פרסומות בשידורים - מכמה סיבות. ראשית, מדובר במעבר למודל הכנסות לא יציב ובחברות מעדיפים דמי מנוי קבועים ובטוחים. שנית, המהלך יכניס את הפלטפורמות לתחרות אגרסיבית מול ערוצי הברודקאסט עמם יש להם הסכמים כלכליים לשידור תכנים תמורת תשלום. איום מעין זה, של שילוב פרסומות עצמאית באמצעות הפלטפורמות, עשוי לגרום לפגוע בערוצי הברודקאסט, ובפלטפורמות אין כוונה כעת לפתוח עמם בעימות.

הצמיחה העתידית של תחום ה-Addressable tv עשויה לגרום לפלטפורמות רב ערוציות נוספות בישראל לשלב את המערכת הטכנולוגית בשידוריהם. לצד פרטנר, גם sting של yes המבוסס על אנדרואיד TV, וגם וסלקום שמספקת לחלק מלקוחותיה ממירי אנדרואיד או אפל TV, עשויים להציע שירות דומה. שאר החברות עלולים להיתקל בחסמים טכנולוגיים מורכבים יותר לספק שירות דומה.

ההתרחבות של תחום ה-Addressable tv תלויה בעיקר בשיעור המשתמשים בעלי טלוויזיות מחוברות לאינטרנט, המאפשרות את הזרמת הפרסומות המותאמות - גם ללא ממיר ייעודי של חברה מסוימת. לפי נתוני Marketingcharts, בעוד ב-2010 רק 5.1% מהטלוויזיות ברחבי העולם היו מחוברות לאינטרנט, כיום חל גידול משמעותי וב-2018 יותר מרבע מהטלוויזיות מחוברות לאינטרנט.

גם בישראל כמעט כל הטלוויזיות הנמכרות כיום הינן חכמות וכוללות חיבור לאינטרנט. במונדיאל האחרון דיווח תאגיד כאן כי נרשמו יותר מ-150 אלף הורדות לאפליקצייה שלו המיועדת לשידורי המונדיאל ב-4K. שיעור הורדות זה עשוי ללמד על היקף המשתמשים בטלוויזיות חכמות בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker