הדר קנה
אורה קורן

לאחר כ-40 שנים בקבוצת החברה המרכזית (קוקה קולה ישראל), רוני קוברובסקי, המנכ"ל ונשיא החברה - יסיים את תפקידו בסוף 2018.

קוברובסקי ששימש כמנכ"ל ונשיא החברה במשך 20 שנה פורש עם הגיעו לגיל 67. במקומו ימונה יורם שגיא המשמש כיום כמנכ"ל קבוצת קוקה-קולה ישראל, שכיהן בתפקידי ניהול בכירים בקבוצה בעשרים השנים האחרונות.

שמו של קוברובסקי עלה לאחרונה כמועמד להחלפת נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש, החשוד בהעלמת מס של 1.5 מיליון שקל, זאת מאחר שקוברובסקי מכהן כיו''ר מועצת התעשיינים.

קוברובסקי נולד בשנת 1951, נשוי, אב לשלושה וסב ל-7 נכדים. בשנת 1976 הצטרף לחברה המרכזית לייצור משקאות קלים וכיהן בתפקידים שונים עד 1985. בין היתר היה  מהנדס ייצור, מהנדס ראשי ומנהל תפעול ראשי.

משנת 1985 ועד 1995 שימש קוברובסקי בתפקיד סמנכ"ל. בשנת 1995 הקים והפעיל כיו"ר ומנהל עסקים ראשי את מבשלות בירה ישראל (קרלסברג ופריגת ישראל) ואת טובורג רומניה. בשנת 1998 חזר לחברה המרכזית כמנהל כללי ומשנת 2002 ועד היום משמש כנשיא הקבוצה. בשנת 2004 נרכשה חברת טרה ובשנת 2008 נרכשה חברת טובורג טורקיה.

בשנים 2008-2004 כיהן קוברובסקי כיו"ר איגוד תעשיות המזון בהתאחדות התעשיינים. בשנים 2011-2008 הוא כיהן כיו"ר מועצת התעשיינים בהתאחדות התעשיינים. בשנת 2016 חזר לכהן כאמור כיו"ר מועצת התעשיינים בהתאחדות התעשיינים.

הממונה על ההגבלים נגד קוקה קולה

קוברובסקי היה דמות מפתח בהתאחדות התעשיינים כשיצרני המזון הגדולים החברים באיגוד המזון שבהתאחדות יצאו במאבק לשינוי הגבלות שהוטלו עליהם במסגרת חוק המזון ולאחר מכן בדיונים עם משרד הבריאות על סימון מוצרים.

קוקה קולה ישראל נחשבה גורם דומיננטי בשוק המזון והמשקאות עוד בטרם רכשה את טרה שהפכה אותה לגורם משמעותי יותר. במהלך 2017 הודיעה הממונה על ההגבלים העסקיים מיכל הלפרין לחברה המרכזית להפצת משקאות קלים (קוקה קולה ישראל), כי היא שוקלת לקבוע שהחברה ניצלה לרעה את מעמדה כבעלת מונופול בשוק משקאות הקולה. בנוסף הודיעה הממונה, כי מצאה שהחברה המרכזית הפרה לכאורה הוראות שניתנו לה כבעלת מונופולין, תנאים למיזוג שהוטלו עליה במסגרת מיזוג החברה המרכזית ונביעות והוראות של צו מוסכם שנחתם עימה. בגין כל אלה שוקלת הממונה להטיל על החברה המרכזית עיצומים כספיים בסכום מצטבר של כ-62 מיליון שקל.

בחודש פברואר 2014 פתחה הרשות בחקירה נגד החברה המרכזית. חקירת הרשות התמקדה בנקודות מכירה קמעוניות השייכות ל"שוק הקר", בין היתר מזנונים ומסעדות מזון מהיר המוכרים משקאות קלים מקוררים לצריכה מיידית.

חקירת הרשות העלתה, בין השאר, חשש על פיו לכאורה ניצלה החברה המרכזית את כוחה המונופוליסטי ועשתה שימוש בכוח השוק שלה, בעיקר במותג קוקה קולה, על מנת לקדם את המכירות של משקאות קלים בהם היא חשופה לתחרות עזה יותר. כמו כן, גיבשה החברה המרכזית מדיניות של הפסקת אספקת משקאות מוגזים ללקוחות אשר מכרו מוצרי קוקה-קולה מיבוא מקביל.

קוקה קולה ערערה על הממצאים והנושא נמצא עדיין בהליך שימוע ברשות ההגבלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker