לא פותרים עוולה באמצעות עוולה אחרת

הדחת מנהלי קול ישראל וערוץ 1 נראית כמו "ניקוי אורוות" למקורבי המנכ"ל העוזב

אופיר בר-זהר

>> הוועד המנהל של רשות השידור החליט להדיח את מנהלי קול ישראל וערוץ 1 מתפקידם. לפי הרשות, מדובר בסך הכל ביישום מסקנות מבקר המדינה שקבעו כי המינויים הזמניים ברשות אינם תקינים. לפיכך הודיעה הרשות באחרונה כי תפרסם מכרזים לכמעט 60 תפקידי ניהול ברשות.

מבקר המדינה אמנם קבע כי תופעת המינויים בפועל לטווח הארוך פסולה ופוגעת במינהל התקין, וקרא לרשות לאייש את כל התפקידים במכרז. אך האם המהלך הנוכחי ישפר את המינהל התקין? הרי ייקח עוד זמן מה עד שהמכרזים יקוימו וייבחרו מנהלים חדשים. ומה יקרה בינתיים, בהתחשב בעובדה שגם המנכ"ל מסיים בקרוב את תפקידו? הרשות תעבור לשליטה מלאה של היו"ר אמיר גילת, יועצו לשעבר של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

קריאת דברי המבקר מאפשרת להבין מה ההשלכות שיכולות להיות למינויים זמניים. כך למשל, כשתיאר את מינויו בפועל של מנהל הטלוויזיה, הוא מציין כי "עקב המינוי בפועל לא היה מעמדו של מנהל הטלוויזיה איתן מול ההנהלה, והיה עלול להשפיע על האופן שבו קיבל החלטות".

האם המנהלים הזמניים שימנו המוסדות המנהלים של הרשות לרדיו ולטלוויזיה אכן יהיו תלויים פחות ויותר מנותקים פוליטית? הרי הם יהיו חייבים את יום העבודה הבא שלהם לאדם ששם אותם שם, גם הפעם באופן זמני.

אין ספק שיש צורך לצאת למכרזים חדשים ולאייש בעזרתם את תפקידי הניהול ברשות השידור. ואולם הדחה של מנהלי הרדיו והטלוויזיה לטובת מנהל זמני אחר, וזאת לתקופת זמן לא ברורה עד שימונו מנהלים חדשים, גם היא אינה נראית כמו מינהל תקין, אלא יותר כמו "ניקוי אורוות" למקורבי המנכ"ל העוזב שקלאר. עדיף היה להשאיר את המנהלים הנוכחיים בתפקידם עד למינוי מחליפים במכרז, מאשר לעבור לתקופה של מנהלים זמניים חדשים או לתקופה של אנרכיה ללא מנהלים בכלל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker