את מה שהעובדים הסוציאלים שכחו, הרופאים עוד לא למדו

ההסברה סביב מאבק הרופאים נשארת במדיה המסורתית

רוני לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
רוני לוין

בניגוד למאבק העובדים הסוציאלים, הרופאים לא מנצלים את הכלי הכי חזק שיש לרשותם - הרשתות החברתיות. זאת, על פי מחקר שערכה חברת יפעת social ובו נבדק אופן ניהול מאבק הרופאים בכלי התקשורת בכלל וברשתות החברתיות בפרט.


במחקר שבו נבחנו מאות אלפי טוקבקים, פורומים, טוויטים, פוסטים וסטטוסים ברשתות החברתיות השונות, התגלה שמאז שפרצה שביתת הרופאים בתחילת אפריל ועד היום נרשמו פחות מאלף שיחות ברשתות החברתיות השונות. העובדים הסוציאליים, לשם השוואה, ביצעו עשרות אלפי שיחות כדי לגייס את הציבור לצידם. בדיקה בפורומים השונים שמפעילות קופות החולים ובתי החולים העלתה כי הרופאים ממשיכים לייעץ, אך לא עושים שום שימוש בקשר הבלתי אמצעי שיש להם אל מול הציבור.


הממצאים עומדים בניגוד לדרך בה מנהלים הרופאים את המאבק במדיה המסורתית - רדיו, טלוויזיה, עיתונות ואינטרנט מערכתי. שם שודרו עד כה כ-905 אייטמים ושווי החשיפה נאמד במיליוני דולרים.

על פי המחקר, הדוברים ויועצי תקשורת של הרופאים משקיעים את כל מרצם בהחדרת מרואיינים רבים וחזרה על המסרים המרכזיים ברדיו, בטלוויזיה ובעיתונות, אך הם אינם מתאמצים בכל הנוגע לרשתות החברתיות. מני אברהמי, מנכ''ל יפעת מידע תקשורתי, אמר כי "מחקרים שביצענו בעבר מצביעים על כך שפעמים רבות שובר השיוויון במאבק צמח דווקא מתוך הרשתות החברתיות המבטאות את 'קול העם'; תמוה בעיני שהרופאים בחרו שלא להשקיע משאבים בזירה זו".

מההסתדרות הרפואית נמסר בתגובה כי "אכן רופאים רבים משמשים כיועצים בפורומים שונים של בתי החולים ושל קופות החולים, ובהם הם עונים על שאלות מטופלים. חשבנו שאין זה ראוי לנצל מקום, הניתן לשאלות הנובעות ממצוקה של הציבור, לצורך קידום מסרים. אנו סבורים שבפורומים ייעודיים אלו, התשובות צריכות להיות מקצועיות ומסייעות למטופל".

"עם זאת", נמסר מההסתדרות, "ישנם שני מוקדים מרכזיים של פעילות ברשת – אתר המאבק ודף מאבק הרופאים בפייסבוק. באתרים אלו ישנה פעילות רבה, והצטרפו אליהם אלפי חברים בחודש האחרון. אנו מזמינים את כל מי שהמאבק חשוב לו - לבקר בעמודים אלו ולהביע עמדתו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker