בעקבות התקלות: פלאפון מבטלת פרויקט שדרוג במיליוני שקלים

מנכ"ל החברה, רן גוראון, התייחס לאפשרות שידרשו פיצוי מחברת HPE, ששרתים מתוצרתה גרמו לפגיעה ברשת: "נשלים את התחקירים ואז נתכנס לזה" ■ לאחר שהתברר כי התקלה אתמול נגעה בכלל הלקוחות, הבינו בחברה כי לא נותרה ברירה מלבד ביטול הפרויקט

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מנכ"ל פלאפון, רן גוראון
מנכ"ל פלאפון, רן גוראוןצילום: עופר וקנין

חברת פלאפון מבטלת פרויקט שדרוג בעלות של מיליוני שקלים לרכישת שרתים חדשים מ-HPE, והחזירה מאתמול (ג') את כל בסיס המנויים שלה למערכת הישנה - כך אמר היום מנכ"ל פלאפון, רן גוראון, ל-TheMarker. גוראון לא שלל את האפשרות כי ידרוש בעתיד פיצוי מ-HPE על הנזק שנגרם לחברה.

בשוק התקשורת מעריכים כי התקלה אתמול, במהלך החג, היתה החריפה ביותר עד כה וגרמה לפלאפון לשנות את החלטתה ולבטל לחלוטין את פרויקט השדרוג. . בשונה מהתקלות הקודמות, התקלה אתמול נגעה באופן רוחבי לכל השרתים החדשים ולכל לקוחות החברה, ולא רק לקבוצת לקוחות מסוימת, ולכן הבינו בפלאפון כי לא נותרה ברירה אלא לבטל את הפרויקט. עם זאת, התקלה אתמול לא הורגשה באופן מלא, בשל החג, ובשל העובדה שהיה יום שבתון, מה שגרם לכך שההשפעה על חלק גדול מהלקוחות היתה מינורית.

הבוקר שוב חלה תקלת רשת בחברה, אך בחברה עידכנו כי היא הסתיימה. זו התקלה הרביעית של החברה בשבועיים האחרונים. בשונה מהתקלה הגדולה בשבוע שעבר, בשתי התקלות האחרונות הפגיעה לא היתה בקבוצת לקוחות מסוימת, אלא נגעה לרשת כולה. לפי הערכות, מדובר גם הפעם על כ-20% מלקוחות החברה שחוו שיבושים.

"האירוע הנוכחי של הבוקר הסתיים", אומר גוראון ל-TheMarker. "לא היה קבוצת מנויים ספציפית, אבל נתוני הזמינות של חלק ממנויי הרשת לא היו טובים מספיק. ראינו קושי בניסיונות לקבל ולהוציא שיחות וקשיים מסוים בדאטה. להערכתנו, 20% מהלקוחות חוו קשיים בזמינות".

לפלאפון יש כיום 2.6 מיליון לקוחות. אם אכן מדובר ב-20% מהלקוחות, המשמעות היא שיותר מחצי מיליון לקוחות סלולר בישראל חוו קשיים בקליטה. ואולם ייתכן כי כל לקוח חווה קשיים באופן שונה ובתדירות מתחלפת.

גוראון מסביר כי יש קשר בין האירועים והם כולם החלו סביב פרויקט שדרוג של הרשת. "העברנו את הלקוחות לבסיס ללקוחות  חדש - לשרתים חדשים שבהם נאגרים נתוני הלקוחות. השרתים החדשים, כמו הקודמים, הם של HPE (אין קשר לחברת המחשבים והמדפסות HP, נ"ט)".

האם נעשה ניסיון לחסוך בעלויות? רוב החברות המתחרות רוכשות את השרתים מחברת נוקיה-אריקסון.

"לחלוטין לא. העברנו את הלקוחות למערכת חדשה, מהמתקדמות בעולם, שבה משתמש בין השאר גם חברת AT&T. בחרנו להמשיך עם HPE. המעבר נעשה לאחר תהליך תכנון של שנה. המעבר נעשה על מנת להבטיח יציבות לרשת".

במשך החודש וחצי האחרונים הועברו קבוצות מנויים בזו אחר זו לרשת החדשה. ואולם המעבר של קבוצת המנויים האחרונה, לפני כעשרה ימים, חשף את התקלה. "מאז HPE עשו הכל כדי לסייע לנו תקן את התקלה", אומר גוראון.

כלומר מבחינתכם האחריות היא על HPE. האם יש לכם כוונה להשית עליהם חלק מהנזקים?

"אני לא עוסק בזה כרגע. נשלים את התחקירים ואז נתכנס לזה".

בעקבות התקלה החריפה אתמול הוחלט כאמור לבטל לחלוטין את פרויקט שדרוג השרתים. "הבנו שהמערכת לא מספיק יציבה, וקיבלנו החלטה להעביר את כל ללקוחות למערכת הקודמת. המטרה הראשונה מבחינתנו היא היא להעניק יציבות ללקוחות", אומר גוראון.

המערכת הישנה מספיקה להיקף הלקוחות ותעבורת הרשת שאתם זקוקים?

"במערכת הקודמת לא יחסר דבר למנויים. רצינו לשדרג כי רשת סלולרית צריכה להתקדם קדימה. נמצא את הדרך להתקדם בהמשך. המטרה הראשונה כרגע היא יציבות. אנחנו מעבירים בזה אחר זה קבוצות מנויים למערכת הקודמת, וכל קבוצה שתעבור תהיה בחוף מבטחים".

האם אין שום קשר בין התקלה החריפה לבין מצבו של שוק הסלולר שמתקרב להפסד?

"אין שום קשר. לא בחרנו בפתרון הזול ביותר, אף שספקים אחרים שרצו להיכנס לשוק הציעו פתרונות זולים יותר. בחרנו בספק הקיים שלנו שהעלות שלו היא לא הזולה ביותר. זו היה החלטה מקצועית לחלוטין שלא נבעה משיקולי תקציב. הטענות לא נכונות".

טרם נמסרה תגובת HP.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker