בג"ץ המליץ למשוך את העתירה נגד התשדירים של שותפות לוויתן

ארגון שומרי הבית נאבק בהחלטה לבנות את אסדת הגז במרחק של 10 ק"מ מהחוף, ופנה בעבר לרשות השנייה בדרישה להסיר את התשדירים, שאיישו את המשבצת שלפני החדשות

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך התשדיר של נובל אנרג'י
נתי טוקר

שופטי בג"ץ המליצו היום (ג') לארגון שומרי הבית לדחות את העתירה שהגישו נגד התשדירים של שותפות לוויתן. השופטים התבטאו באופן חריף נגד מגישי העתירה, ובעקבות המלצתם הארגון משך אותה.

הארגון עתר נגד הרשות השנייה, לאחר שסירבה לבקשת ארגון שומרי הבית לפסול תשדיר פרסום ב"דקה לשמונה" שהעלת באחרונה בערוצי הטלוויזיה. התשדיר עלה כשברקע נערך מאבק ציבורי סביב מיקום אסדת הגז. שומרי הבית נאבקים בהחלטה לבנות את האסדה במרחק של 10 ק"מ מהחוף.

לטענתם, אף שבתשדיר עצמו אין התייחסות ישירה למיקום האסדה, יש רמיזות לגבי שמירת איכות הסביבה של החברה והאסדה. חוק הרשות השנייה אוסר להעלות קמפיינים להשפעה על דעת הקהל בנושאים השנויים במחלוקת ציבורית, ולטענת הארגון התשדיר עונה על הגדרה זו. ברשות דחו את הדרישה ומסרו כי "לא הונח היסוד למסקנה שלפיה בשלושת התסריטים שהועברו אל הרשות באו לידי ביטוי נושא המיקום והמרחק של האסדות מהחוף ומיקומם של מתקני החוף, ועל פניו התשדירים הם תדמיתיים בלבד".

בארגון אף הציגו נתונים שלפיהם באופן קבוע נובל אנרג'י מעלה תשדירי פרסום בעשרות מיליוני שקלים בדיוק בעיתוי שבו נערך מאבק ציבורי כלשהו - למשל מאבק התמלוגים ממאגרי הגז.

אלא ששופטי בג"ץ, בהרכב בראשות יצחק עמית, דחו את העתירה. עמית אמר לעותרים: "צאו בקמפיין נגדי, איני מבין את העתירה. שמתי לב שכל פעם שהיו 4 הפסקות חשמל חזקות בחורף ראינו תשדירים על עובדי חברת החשמל האמיצים המחרפים נפשם… לא נתקלנו עוד בבקשה לסעד לצנזר ועוד מראש". בסופו של דבר המליץ עמית: "לאחר התייעצות קצרצרה עם חבריי, אנו ממליצים לגברתי לרדת מהעתירה. עתירה זו לא תואר לה ולא הדר".

מתוך התשדיר של נובל אנרג'יצילום: צילום מסך

משותפות לווייתן נמסר: "עוד עתירת סרק של מתנגדי הגז נדחתה, בדיוק כשם שנדחו עתירותיהם הקודמות. הקמת אסדת לוויתן תחל בחודשים הקרובים בדיוק בנקודה שעליה החליטה הממשלה בהמלצת מערכת הביטחון, וכפי שאישרו כל גופי התכנון, הרגולציה והערכאות המשפטיות שנדרשו לעניין".

מארגון שומרי הבית נמסר: "הקמפיין הפרסומי של נובל אנרג'י מיועד להסיט את דעת הקהל מהמאבק של אזרחי ישראל להגנה על הבריאות והחופים שלנו. שותפויות הגז את זמן השידור בכסף רב. לצערנו, הלך הרוח בדיון היה כזה שניתן היה להבין ממנו שסיכוי העתירה נמוך ועלול לחייב אותנו בהוצאות, ולכן משכנו את העתירה. השופטים לא נתנו משקל מספיק לחוסר האיזון האינהרנטי בין מפרסם עתיר ממון שיכול לקנות את דעת הקהל, לבין ציבור שמנהל מחאה חסרת אמצעים. נמשיך את המאבק באמצעות כלים יצירתיים להביע את עמדותינו בפני הציבור".

יו"ר הרשות השנייה, יוליה שמאלוב ברקוביץ', אמרה: "הרשות היא לא עורך על לאג'נדות, לא נהיה כלי בידי מאבקים - מוצדקים או לא. התשדיר לא נשא מסר שנוי במחלוקת ולכן אושר".

את שותפות לוויתן ייצג יונתן קהת ממשרד אגמון ושות'.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker