הרשות השנייה הטילה סנקציות כספיות רק על 1% מההפרות - מדיה ושיווק - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הרשות השנייה הטילה סנקציות כספיות רק על 1% מההפרות

המבקר מותח ביקורת על התמודדות הרשות השנייה עם זכייניות שהפרו את תנאי זיכיונן, ותוהה אם מניעת זמן פרסום היא כלי ענישה אפקטיבי

99% מהפרות הכללים שבוצעו על-ידי זכייניות הטלוויזיה המסחרית לא טופלו בסנקציות כספיות; ובכיר שלא דיווח על קשר בינו לבין שר התקשורת, משה כחלון, לפני שמונה לתפקידו - אלה הם רק חלק מממצאי דו"ח מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, שבחן את התנהלות הרשות השנייה ב-2006-2010.

על הארכת הזיכיון של ערוץ 10 כתב המבקר כי אף שהזיכיון עמד לפוג בסוף 2010 הליכי הבדיקה לקראת הארכתו החלו באיחור, בדצמבר 2007. בנוסף כתב, כי קביעת המועצה שהערוץ לא יוכל להשלים את מחויבויותיו עד סוף הזיכיון לא התבססה על תשתית מוצקה.

לדברי המבקר, גם לאחר שהיועץ המשפטי של הרשות השנייה דורון אבני כתב ב-2009 חוות דעת חריפה שבה המליץ לצאת לאלתר למכרז על הערוץ, נמנעה המועצה מלעשות כן.

המבקר התייחס גם למידת עמידתן של זכייניות ערוץ 2 במחויבויות התוכן שלהן, ובפעולות האכיפה שנקטה הרשות נגד הפרות של מחויבויות אלה. לפי הדו"ח, הזכייניות לא עמדו במחויבויותיהן ב-2006-2008 והפער בין ההתחייבות לביצוע גדל משנה לשנה.

על אופן ההתמודדות עם חובות תוכן שלא מולאו, כתב המבקר כי "המתכונת שלפיה התחייבויות של שנים קודמות מקוימות באמצעות הגדלת ההשקעות בשנים מאוחרות, אין בה כדי לפצות את הציבור על חוסרים מהעבר".

בנוגע להתאמות שביצעה הרשות בתנאי הזיכיון של הזכייניות, קבע המבקר כי "הרגולציה חייבת להבטיח כי בעתיד לא תתאפשר חריגה מהתנאים ומהדרישות שנקבעו בחוק. אל לו לרגולטור ליישם את ההתאמות והשינויים שהוא מוצא נדרשים באמצעות הגמשת הדרישות בנוגע לתוכן".

המבקר בחן את התנהלות הרשות בכל הנוגע לאכיפה וגילה כי הרשות הטילה סנקציות כספיות בגין פחות מ-1% מההפרות בטלוויזיה: "ב-2008-2010 בוצעו כ-60 הפרות בתחום הרדיו, אך רק בגין שש (10%) מהן הוטלו עיצומים כספיים בסך 172 אלף שקל. בתחום הטלוויזיה בוצעו 336 הפרות, אך רק בגין שלוש (0.9%) הוטלו עיצומים כספיים שהסתכמו ב-200 אלף שקל".

יתר הסנקציות שהטילה הרשות היו בנטילת זמן פרסום מהזכייניות. על סנקציות אלה מתח המבקר ביקורת כשתהה מהי מידת האפקטיביות שלהן. המבקר ציין כי בימים רבים הזכייניות כלל לא משתמשות במלוא זמן הפרסום העומד לרשותן, כך שקשה לקבוע אם מניעת זמן פרסום מהווה ענישה רלוונטית על הפרות. לטענתו, הרשות יכולה להטיל קנסות של 60 אלף שקל בגין הפרות, אך היא ממעטת להשתמש בכלי זה נגד הגופים שהיא מבקרת.

בהערה נוספת ציין המבקר את האיחור הקבוע בפרסום דו"ח הפעילות השנתי של הרשות, שבשנים האחרונות פורסם יותר משנה לאחר המועד שאליו התייחס. לדברי המבקר, "יש בכך כדי לפגוע ביכולת המועצה לקבל תמונה עדכנית וכוללת על העמידה של בעלי הזיכיון בהתחייבויותיהם וביכולתה לקבוע את אופן פעולתה לגביהם. כמו כן, העיכוב בפרסום הדו"ח אף מונע מהציבור לקבל דיווח על השירות שקיבל".

קשר לא מדווח עם השר

דו"ח המבקר עוסק גם בקשר בין שר התקשורת משה כחלון ליו"ר ועדת הטלוויזיה יעקב שחם, שמונה לתפקידו במארס 2010. מתלונה אנונימית שהגיעה למבקר עולה כי שחם וכחלון רשומים כחברי דירקטוריון של חברה שנמצאת בהליכי רישום מ-2000, כלומר אינה פעילה. המבקר כותב כי זיקה זו לא צוינה על ידי שחם, השר או מי מסביבתם, בעת שפרטיו של שחם הועברו לבדיקת ועדת שפניץ, המאשרת מינויים בשירות הציבורי - אף שהיו צריכים לעשות כן.

מתשובת היועצת המשפטית של ועדת שפניץ, עולה כי נראה שהקשר בין שחם לכחלון לא היה משנה את החלטת הוועדה לאשר את מינויו של שחם כחבר מועצה. עם זאת, מעיר המבקר כי "היה ראוי שחבר המועצה והשר, או מי מטעמו, ידווחו לוועדה על הזיקה ביניהם. אין בתגובת הוועדה כדי להפחית מאי-התקינות בכך שהעניין לא נבדק במועד".

המבקר מציין לרעה את הליך מינוי הדירקטורים בחברות החדשות של ערוץ 10 וערוץ 2, שבמסגרתו במשך תקופה ארוכה לא אוישו משרות כל שמונת הדירקטורים מטעם הציבור שהמועצה יכולה למנות. גם כיום לא מאוישות כל המשרות. "הרכב חסר של נציגי הציבור במועצת המנהלים של חברות החדשות עלול לפגוע ביכולת לקיים בקרה ופיקוח ציבוריים נאותים ובאינטרס הציבורי לקיים שידורים מהימנים, נטולי פניות ונעדרי אינטרסים כלכליים ופוליטיים", נכדתב בדו"ח.

"על מועצת הרשות לפעול לאלתר למנות נציגים מטעמה כנקבע בחוק. מוצע כי מועצת הרשות תגבש, באמצעות צוות מקצועי וניטרלי, מאגר מועמדים גדול שממנו ייבחרו הנציגים, וכן תקבע נוהל שיכלול עקרונות לקיום ההליך שיבטיחו את קיום המטרות שלשמן מונו הנציגים".

ממנכ"ל הרשות השנייה, מנשה סמירה, נמסר בתגובה: "הרשות גאה על כך שלאחר הליך ביקורת ממושך, מרבית הנקודות שלגביהן נמצא מקום לביקורת כבר זוכות למענה. העובדות מצביעות על כך ש-2009 מהווה שנת מפנה בעמידה במחויבויות ובהתנהלות. כעת, בתום חמש שנים לזיכיון, הפעילות שננקטה על ידי הרשות הובילה לעמידה במכסות ואף להשלמת חלק מהפערים של שנים עברו.

"ביחס לאכיפה, נטילת דקות פרסום היא הסנקציה המרכזית שהמחוקק קבע. לצדה נעשה שימוש בנקיטת עיצומים כספיים וצעדי אכיפה נוספים. לעניין ערוץ 10, העמדה המקצועית של הרשות ואופן השלמת הפערים גובתה בהליך חקיקה. בהתאם לכך, הזכיין עומד בתוכנית".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#