המבקר נגד הרשות השנייה: "סיכלה את מכרז ערוץ 10" - מדיה ושיווק - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המבקר נגד הרשות השנייה: "סיכלה את מכרז ערוץ 10"

הרשות עיכבה את המכרז וקיבלה החלטות על סמך הערכות לא מבוססות; יו"ר ועדת הטלוויזיה יעקב שחם ושר התקשורת לא הצהירו על קשר שהיה ביניהם בעבר

מועצת הרשות השנייה עיכבה את פרסום מכרז ערוץ 10 למרות שהיה מוכן, קיבלה החלטות בעניין על סמך הערכות לא מבוססות ושמה לאל את האפשרות לגייס זכיין בהליך מכרזי - כך עולה מדו"ח מבקר המדינה.

הביקורת העלתה ממצאים נוספים בנוגע לעובדה כי לא מונו כל הדירקטורים האפשריים מטעם הציבור לחברות החדשות - מה שבעצם השאיר חברות אלה בידי בעלי המניות; ביקורת בנוגע לאכיפה שהרשות הפעילה לאחר שהזכייניות לא עמדו במחויבויותיהן; וכן טענות על כך שיו"ר ועדת טלוויזיה יעקב שחם ושר התקשורת משה כחלון לא הצהירו על קשר שהיה ביניהם בעבר.

שתי נקודות מעניינות נוספות שעולות מהדו"ח הן טענת המבקר כי לרשות יש אפשרות להטיל קנסות של 60 אלף שקל על הגופים המבוקרים - אפשרות שהיא ממעטת להשתמש בה, וכן תוהה המבקר כיצד נמדדת האפקטיביות של נטילת זמני פרסום, אם בכל מקרה במהלך ימים רבים הזכייניות כלל לא משתמשות במלוא זמן הפרסום העומד לרשותן.

בנוגע למכרז ערוץ 10, מציין המבקר כי הליכי הבדיקה למתן המשך זיכיון לערוץ החלו באיחור, כי קביעת המועצה שהערוץ לא יוכל להשלים את מחויבויותיו עד סוף הזיכיון לא התבססה על תשתית מוצקה; כי גם לאחר חוות דעת חריפה מצד היועץ המשפטי דורון אבני, שהמליצה לצאת למכרז לאלתר, עדיין נמנעה המועצה מלעשות זאת ובכך שמה לאל את האפשרות לגייס זכיין במכרז. בסופו של דבר הוארך זיכיון הערוץ, שלא בהתאם לחוק.

התייחסות נוספת של המבקר היא לעמידת זכייני ערוץ 2 במחוייבויותיהם, ולפעולות האכיפה של הרשות. לפי המבקר, בשנים 2006-2008, לאחר סיום המכרז השני לערוץ 2, הזכייניות לא עמדו במה שהתחייבו אליו, כשהפער בין ההתחייבות לביצוע גדל משנה לשנה. המבקר מעיר כי "המתכונת לפיה התחייבויות שלא מולאו בשנים קודמות מקוימות באמצעות הגדלת ההשקעות בשנים מאוחרות אין בה כדי לפצות את הציבור על חוסרים מהעבר". כמו כן קובע המבקר כי "הרגולציה חייבת להבטיח כי בעתיד לא תתאפשר חריגה מהתנאים ומהדרישות שנקבעו בחוק. אל לו לרגולטור ליישם את ההתאמות והשינויים שהוא מוצא נדרשים באמצעות הגמשת הדרישות בנוגע לתוכן".

בהערה נוספת מציין המבקר את האיחור הקבוע בפרסום דו"ח הפעילות השנתי, שבשנים האחרונות פורסם יותר משנה לאחר המועד שאליו הוא מתייחס. המבקר מציין כי "יש בכך כדי לפגוע ביכולת המועצה לקבל תמונה עדכנית וכוללת על העמידה של בעלי הזיכיון בהתחייבויותיהם וביכולתה לקבוע את אופן פעולתה לגביהם. העיכוב בפרסום הדו"ח מונע מהציבור לקבל דיווח על השירות שקיבל".

נושא נוסף הוא הקשר בין יו"ר ועדת טלוויזיה יעקב שחם לבין שר התקשורת משה כחלון. מתלונה אנונימית שהגיעה למבקר עולה כי השניים רשומים כחברי דירקטוריון של חברה שנמצאת בהליכי רישום מ-2000, כלומר אינה פעילה. המבקר כותב כי זיקה זו לא צוינה על ידי שחם למרות שהיה צריך לעשות כן, וגם לא על ידי השר או מי מסביבתו, בעת שהעבירו את פרטיו של שחם לבדיקת ועדת המינויים. מתשובת היועצת המשפטית של ועדת שפניץ שמאשרת מינויים בשירות הציבורי, עולה כי הדבר לא היה משנה את החלטתה לאשר את שחם כחבר מועצה. יחד עם זאת, מעיר המבקר כי "היה ראוי שחבר המועצה והשר ידווחו לוועדה על הזיקה ביניהם. אין בתגובת הוועדה כדי להפחית מאי-התקינות בכך שהעניין לא נבדק במועד".

המבקר מציין לרעה את הליך מינוי הדירקטורים בחברות החדשות, במסגרתו במשך חלק נכבד מהזמן (וגם כעת) לא מונו כל שמונת הדירקטורים מטעם הציבור, שהמועצה יכולה למנות לחברות אלה. בדו"ח נכתב כי "הרכב חסר של נציגי הציבור במועצת המנהלים של חברות החדשות עלול לפגוע ביכולת לקיים בקרה ופיקוח ציבוריים נאותים ובאינטרס הציבורי לקיים שידורים מהימנים נטולי פניות ונעדרי אינטרסים כלכליים ופוליטיים. על מועצת הרשות לפעול לאלתר למנות נציגים מטעמה כנקבע בחוק. מוצע כי מועצת הרשות תגבש, באמצעות צוות מקצועי וניטרלי, מאגר מועמדים גדול שממנו ייבחרו הנציגים, וכן תקבע נוהל שיכלול עקרונות מנחים לקיום ההליך שיבטיחו את קיום המטרות שלשמן מונו הנציגים".

מן הרשות השנייה נמסר בתגובה לדו"ח כי "ממצאי הביקורת ביחס לשנים עברו מוכרים לרשות וננקטו פעולות בשנים האחרונות המובילות לסגירת הפערים ולעמידה במחויבויות (הושלמו כ-70 מיליון שקל עד כה). הרשות רואה בביקורת חיזוק למדיניות הרשות בעניין עצמאותה המקצועית, שיפור כלי האכיפה והטלת עיצומים כספיים (בהמשך לפסיקות בג"צ האחרונות בנושא)".

"לעניין הפערים במחוייבויות התוכן - הבדיקה התייחסה לשלוש השנים הראשונות של תקופת הזיכיון. כעת, בתום 5 שנים לזיכיון, הפעילות שננקטה על ידי הרשות הובילה לעמידה במכסות ואף השלמת חלק מהפערים של שנים עברו (כ-70 מיליון שקל). 2009 ו-2010 הסתיימו בעמידה מלאה ואף מעבר. שנת 2011 מסתמנת ככזו (כ-240 מיליון שקל בשנה)".

"לעניין ערוץ 10 - העמדה המקצועית של הרשות השנייה ואופן השלמת הפערים גובתה בתהליך חקיקה. בהתאם לכך הזכיין עומד בתכנית ומבצע את הנדרש כך שהציבור זוכה לקבל את המכסה בה חויבה ישראל 10 בשנים 2009, 2010 ו-2011".

אייל טואג

ד"ר אילן אבישר מסר כי "מרגע שנבחרתי לתפקיד יו"ר המועצה, פעלתי מיידית ובאופן נמרץ לקידום ולמיצוי תהליך בחירת הדירקטורים לחברות החדשות. מאז תחילת כהונתי כיו"ר מועצת הרשות השנייה למדתי לעריך את כישוריו המגוונים של מר יעקב שחם, ניסיונו העשיר בתחומים של ניהול ותקשורת ותרומתו למועצת הרשות ולוועדת הטלוויזיה".

TheMarker


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#