חוק "יאיר לפיד": ועדת החוקה תקיים דיון מיוחד עם מועצת העיתונות

הצעת החוק קובעת תקופת צינון של שנה לפני בחירות עבור אנשי תקשורת שמעוניינים לעבור למערכת הפוליטית

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

ועדת החוקה דנה בהצעת החוק שיקבע תקופת צינון לעיתונאים שמעוניינים לעבור לפוליטיקה. הצעת החוק, שזכתה לכינוי חוק "יאיר לפיד", קובעת תקופת צינון של שנה לפני בחירות, עבור אנשי תקשורת שמעוניינים לעבור למערכת הפוליטית.

ועדת החוקה קיבלה הבוקר את הצעתו של יו"ר הוועדה הח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), וקבעה כי ייערך דיון מיוחד בנושא בין יוזמי החוק למועצת העיתונות בראשות שופטת העליון בדימוס דליה דורנר, זאתעל מנת לקדם קביעת כללים אתיים בעניין.

שניים מיוזמי החוק, הח"כים רונית תירוש וכרמל שאמה הכהן, טענו בזכותו. שאמה הכהן אמר כי "מגיש או עיתונאי עם אספירציות פוליטיות לא יכול לסקר באובייקטיביות ראש ממשלה או ראש אופוזיציה".

תירוש סיפרה כי החליטה להגיש הצעת חוק בעניין לאחר ששלי יחימוביץ' הצטרפה לעבודה, תקופה קצרה אחרי שראיינה את היו"ר דאז עמיר פרץ. לדברי תירוש, "יום לאחר שנתנה לו במה תקשורתית נרחבת, היא הצטרפה למפלגתו. זה ניצול ציני של תפקיד העיתונאי שיש לשים לו סייגים".

יו"ר הוועדה רותם, המתנגד לחוק, ענה כי "אתם פשוט רוצים למנוע מאנשי תקשורת להתמודד לכנסת, זו פגיעה חמורה בהליך הדמוקרטי ביותר - זכותו של אדם להתמודד לכנסת. גם לרבנים רבים יש השפעה גדולה על ציבור נרחב, ואף אחד לא מבקש מהם תקופת צינון".

הוא ציין עוד כי לפי החוק ממילא כל מי שמופיע ברשימה של מפלגה לכנסת, איננו יכול להופיע בתקשורת כמעט חמישים יום לפני מועד הבחירות.

יאיר לפידצילום: ערוץ 2

ח"כ דניאל בן סימון (עבודה), שעשה את המעבר מהעיתונות לפוליטיקה סיפר בוועדה כי הוא פרש מכתיבתו בעיתון "הארץ" יותר משנתיים ממועד הבחירות לכנסת, תקופה שהתקצרה בסופו של דבר בשל הקדמת הבחירות. "צריך לעודד אנשים להיות ח"כים, ובעיקר כאלה בעלי רקע ציבורי שיפעלו לטובת הציבור, ולדעתי עיתונאים הם מהסוג הזה".

בדברי ההסבר לחוק נכתב כי "כדי לשמור על עצמאות ואובייקטיביות של התקשורת ולמנוע פוליטיזציה או מגמתיות שלה,יש להחיל תקופת צינון על העוסקים בתחום בדומה לתקופת הצינון שמחויבים לעבור, למשל, אנשי צבא. התיקון מבקש למנוע מצב, שבו נושא משרה המתכנן להיכנס למערכת הפוליטית, ינצל את מעמדו ואת תפקידו, כדי לקדם את ענייניו הפוליטיים ערב פרישתו מתפקידו. תקופת צינון של שנה עשויה למנוע תופעה זו.יושב-ראש ועדת הבחירות המרכזית יוכל להחריג מתמודד מהוראה זו, וזאת כדי לאפשר לאנשי תקשורת שלא הייתה להם נגיעה של ממש למערכת הפוליטית או לסדר יום הפוליטי במדינת ישראל להתמודד בבחירות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker