ראש לשכת העיתונות הממשלתית: "אני רוצה למכור את ישראל כדמוקרטיה"

אורן הלמן מקווה שהמחלקה הכלכלית-אזרחית שהוא מקים, לצד שיפור היחס לעיתונאים הזרים, יסייעו להראות לעולם את הצדדים היפים של ישראל

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

>> לפני כשלושה חודשים קיבל משרד ההסברה החלטה שנויה במחלוקת - כיממה לאחר הפיגוע בהתנחלות איתמר הופצו לכלי תקשורת בישראל ובעולם תצלומי הנרצחים בזירה, שבהם נראו ילדי המשפחה מתבוססים בדמם. המהלך עורר לא מעט ביקורת נגד השימוש ההסברתי בתצלומים הקשים.

מאחורי ההחלטה להפיץ את התצלומים עומד ראש לשכת העיתונות הממשלתית (לע"מ), אורן הלמן, שאומר כי יפעל באופן דומה בעתיד במקרה הצורך. באחרונה החליטה הלשכה, בעצה אחת עם שר ההסברה יולי אדלשטיין, על הקמתה של תת יחידה במחלקת הצלמים של לע"מ, שתעסוק בתיעוד פיגועים.

"הדברים האלה צריכים להגיע לידיעת העולם", אומר הלמן. "שיידעו שמאחורי מכבסת המלים של כיבוש, סכסוך ודיכוי יש פה גם תינוקות ששוחטים אותם כשהם ישנים, ויש גוף שקוראים לו חמאס שיורה טיל נ"ט על אוטובוס תלמידים. אלה דברים שחייבים להגיע לידיעת העולם, ובצורה הכי אמיתית".

במקרה של משפחת פוגל הפצת התצלומים התגלתה כלא-אפקטיבית, לפחות מחוץ לגבולות ישראל, מאחר שכלי התקשורת לא פירסמו אותן.

"התצלומים הופצו באיחור ולכן לא פורסמו. לא היתה היערכות. מקרה זה באמת לא היה אפקטיבי".

הלמן מבטיח כי השימוש בתצלומים קשים מזירות פיגועים בעתיד ייעשה באופן זהיר. "נקבל כמובן את אישור המשפחה, הפנים יטושטשו, נעבור פרוצדורה חוקית בעניין", הוא אומר. "זה לא כמו התצלומים, המבוימים בהרבה פעמים, של הפלסטינים".

המטרה שלכם היא לנהוג כמו רשת אל ג'זירה, שמצלמת גופות בבתי חולים?

"אין מה להשוות. אף אחד לא הולך לעשות תערוכות. קבלת ההחלטה היא מדינית, כלומר בידיו של הגורם המוסמך, שהוא שר ההסברה. בשיחות שניהלתי עם כתבים זרים הם הביעו עניין בתצלומים כאלה. זה בשום פנים ואופן לא משהו שאמור להיות מנהג קבוע, אלא תלוי-מדיניות של מקבלי ההחלטות".

"לא מינוי פוליטי"

הלמן, 42, נכנס לתפקידו במחצית השנייה של 2010, לאחר שהאחריות על לע"מ עברה לידי משרד ההסברה, עקב החלטה של הממשלה הנוכחית להעבירה מידי משרד ראש הממשלה. הלמן עסק בעבר בהסברה, ייעוץ ולובינג, וכן שימש דובר רשות השידור. הוא בעל תואר שני במינהל ציבורי ותואר ראשון במדע המדינה. בעבר שימש יועצו הפוליטי של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בעת שהיה ראש האופוזיציה.

האם כל יועציו של נתניהו בעבר מוצאים את עצמם במשרות ציבוריות בכירות? גם יו"ר רשות השידור אמיר גילת, למשל, שימש בעבר יועצו.

"אני גאה בעובדה שהייתי יועץ של נתניהו ואני לא מתכוון להסתיר את הקשר. למדתי ממנו הרבה מאוד. התמודדתי במכרז פומבי של נציבות שירות המדינה מול 100 מועמדים. עברתי את מבחני הנציבות, מרכז הערכה ובסוף הגעתי לשמיניית הגמר. אני יכול להבטיח שבמקרה הזה הבחירה לא היתה פוליטית".

לע"מ אחראית בראש ובראשונה על טיפול באלפי העיתונאים הזרים הפועלים בישראל בשם כ-450 כלי תקשורת בינלאומיים, שחלקם הגדול מסקר גם את המתרחש במדינות השכנות.

בנוסף פועלת הלשכה מול נספחי עיתונות בשגרירויות הזרות בישראל, ואף מנפיקה תעודות עיתונאי. יחידת הצלמים של הלשכה מתעדת את ראש הממשלה והנשיא כמעט מדי יום, בישראל ובחו"ל. בלשכה מועסקים כ-30 עובדים ותקציב הפעילות שלה הוא כ-10 מיליון שקל בשנה.

קודמו של הלמן בתפקיד היה דני סימן, ששימש מנכ"ל הלשכה במשך כעשור. בתקופתו התרבו התלונות על יחס מפלה של לע"מ כלפי עיתונאים זרים שביקרו את ישראל ועיתונאים ערבים. בין היתר התקבלו תלונות רבות נגד הלשכה מצד עיתונאים שבקשתם לקבל תעודת עיתונאי נדחתה.

"העיתונאים הזרים הם לקוחות שלנו"

הלמן מסרב להתייחס לתקופה שקדמה למינויו, אך מדבריו עולה כי בדעתו להנחיל גישה שונה בלשכה. "אני רואה את העיתונאים הזרים כלקוחות שלי", הוא מצהיר. "הדבר הראשון שעשיתי היה לפעול להוצאת ביטול הטבות המס לעיתונאים זרים מחוק ההסדרים. אני רואה את עצמי כלוביסט של העיתונאים הזרים בכנסת ובממשלה. אני עובד בתיאום מלא מולם, רוצה לעזור להם להסיר חסמים ביורוקרטיים ונאבק עכשיו על הקלות בבידוק שלהם גם בכניסות לאירועים של ראש הממשלה וגם בנתב"ג".

לדברי הלמן, המטרה שהציב לעצמו היא להפוך את הלשכה למשרד יחסי הציבור של המדינה מול הגופים הזרים. "אנחנו לא עושים מספיק יחסי ציבור", הוא אומר. "הרבה מאוד פעמים אנחנו מגיבים במקום ליזום, ונדחקים לפינת הקונפליקט במקום לשווק דברים נוספים. המטרה שלי היא לעבור למצב שבו אני יוזם אירועי מדיה, סיורים ותדרוכים וחושף את העיתונאים למציאות הישראלית - שהיא לא רק קונפליקט. אין ספק שרוב העיתונאים פה בגלל המצב הביטחוני, אבל המטרה שלי היא להפנות זרקור לפינות אחרות. פיתחתי תוכנית בשם 'There Is More To Israel', כלומר, יש יותר בישראל.

"יש פה הרבה מאוד סיפורים כלכליים מעניינים, שבהם ישראל היא אבן שואבת או תקדימית בעולם. למשל, ההצטרפות ל-OECD, הצמיחה המדהימה, העובדה שמתפילים פה מים במחיר הנמוך ביותר בעולם ושאנחנו מצליחים לשלב פה את החרדים, למשל בהיי-טק. הרכבת הקלה בירושלים, שמתחילה בשועפט ונגמרת בהר הרצל, ומחברת יהודים וערבים, היא גם דבר מעניין מאוד. גם את המתקן של טיהור השפכים בנחל קנה, שמעניק שירותים לפלסטינאים ומנוהל על-ידי ממשלת ישראל אפשר לתקשר.

"אני מקים מחלקה כלכלית-אזרחית בלשכת העיתונות, שתעסוק ביחסי ציבור בתחומים הכלכליים: התיירות, ים המלח, אילת - אלה הם הדברים היפים שיש לישראל להציע, ואם לא נסייע לעיתונאים הזרים להיחשף אליהם ברור שהם יתעסקו רק בסכסוך".

התפלת מים? שילוב חרדים בשוק העבודה? את הנושאים האלה אתה מנסה למכור לעיתונאים הזרים כהצלחות?

"אני רוצה למכור את ישראל כדמוקרטיה, כמדינה שהיא נס כלכלי. אפשר להתווכח כמה שרוצים, אבל הצמיחה שהיתה פה, ההצטרפות ל-OECD, התקציב הדו-שנתי, ועדת ששינסקי, אלה דברים מעניינים מאוד בעולם. קיימתי תדרוך כלכלי עם שר האוצר, יובל שטייניץ, לראשונה מזה שנים, והגיעו בערך 25 מהעיתונים הבינלאומיים המובילים.

"אני לא מתכוון לנסות להעלים את הסכסוך והצבא לחלוטין, אלא לתת גם נתח לדברים יפים אחרים ומעניינים שקורים פה. גם לסכסוך יש זוויות נוספות מעבר לצבאיות. אולי לא אצליח, אבל אני רוצה לשנות גישה, לשנות חשיבה.

"ללע"מ יש משמעות עצומה מבחינת האפשרות להשפיע על תדמיתה של ישראל בעולם. הכתבים הזרים שנמצאים בישראל הם בעצם חלון הראווה שלנו בעולם. אלה האנשים שמסקרים את מה שקורה כאן בכל היבט, והדיווחים שלהם הם אלה שקובעים את איך העולם תופש את ישראל".

איך היית נוהג לו היו מתרחשים כיום אירועי משט המרמרה או עופרת יצוקה? באירועי המשט כתבים לא הורשו לתעד והציוד של חלקם הוחרם.

"הייתי משתף יותר את העיתונאים הזרים. אנו צריכים לשפר את זרימת המידע אליהם, ואת היכולת שלהם לסקר אירועים כאלה".

הם כבר קיבלו בחזרה את הציוד שהוחרם מהם?

"אני לא יודע".

אז בפעם הבאה שצה"ל נכנס לעזה הוא ילווה בשורה של עיתונאים זרים?

"ההחלטה אם להכניס או לא להכניס עיתונאים לעזה בזמן מלחמה היא החלטה צבאית נטו. אבל לדעתי חשוב מאוד להראות לעולם את פשעי המלחמה של חמאס, את חוסר האנושיות שלו, את האכזריות שלו. זה נכון לעשות את זה באמצעות תקשורת".

ואיך מניעה של הכנסת חוקרים כמו נועם חומסקי לישראל עוזרת לתדמית שלנו?

"עם כל הכבוד, אני עדיין פקיד בממשלה ואמור לייצג את עמדתה, גם אם אני באופן פרטי חושב בצורה שונה".

יש לפעמים תחושה שכל העולם נגדנו וגם התקשורת הזרה. גם אתה חושב כך?

"לא. אני חושב שיש בישראל עיתונאים זרים שהם אנשי מקצוע מצוינים, שמדווחים ושומרים על הכללים העיתונאים. התפקיד שלי הוא לנסות ולחשוף אותם למקסימום מהמציאות הישראלית. במידה שעיתונאי מבקר את ישראל, אז תפישת יחסי הציבור שלי אומרת שאני צריך לעבוד קשה יותר כדי לשכנע אותו שהוא טועה".

באמת אפשר להשיג שינוי מהותי? הרי זה סכסוך ארוך וגם הדעות לגביו ישנות.

"אני בתפקיד חצי שנה, מותר לי עדיין להיות אופטימי. לא באתי בשביל לשקוע בדיכאון ולבכות על מר גורלה של ישראל, אלא לנסות לשנות את זה. אם לא הייתי חושב שיש מקום לשינוי - לא הייתי עוזב את המשכורת היפה במגזר הפרטי. אני לא אומר שאפשר לגרום לעיתונאים הזרים להתעלם מהסכסוך ולא לדווח עליו יותר. אבל אפשר בסיטואציות מסוימות להכניס נקודות אור בתחומים שונים, לשנות את המינון והתמהיל".

משקיעים בניו מדיה

כחלק מהתוכנית לשיפור היחסים עם העיתונאים הזרים אמורה לע"מ להעתיק בקרוב את מיקומה מבית אגרון לגן הטכנולוגי בירושלים, הסמוך למוקדי פעילותם של כלי התקשורת הזרים בעיר. הלשכה תשכור באזור שטח של כ-1,300 מ"ר בעלות של יותר ממיליון שקל בשנה. לדברי הלמן, "המשרדים החדשים יכללו אולם תדרוכים גדול מאוד, שיוכל להכיל עד 100 עיתונאים".

באחרונה החליטה הממשלה אף לאפשר שימוש ציבורי ב-200 אלף תצלומים של לע"מ. בנוסף מתכנן הלמן לפנות לכלי תקשורת המכוונים ליהודים בעולם, ולהשקיע בניו מדיה. כחלק מהניסיון להדביק את הקצב בתחום השיקה לע"מ באחרונה פרופיל פייסבוק, המונה כיום כ-520 חברים. בפרופיל אפשר למצוא, למשל, תצלומים של ראש הממשלה נתניהו מעניק את פרס חידון התנ"ך ושל נתניהו ונשיא המדינה שמעון פרס נואמים בפני חיילים ביום העצמאות.

"אנחנו מתחילים לעשות מיפוי של בלוגרים בשיתוף עם מטה ההסברה במשרד ראש הממשלה ויחידת דובר צה"ל", מספר הלמן. "לא מזמן גם שר ההסברה הביא לפה 15 בלוגרים רוסים לביקור בנתב"ג, אחרי שהיה פיצוץ בשדה תעופה במוסוובה. זה תחום שאנחנו נכנסים אליו עכשיו חזק".

בנוגע לכלי תקשורת הפונים ליהודים שלא חיים בישראל אומר הלמן "יש לנו שגרירים בעולם - היהודים שחיים בו. יש מאות כלי תקשורת בעולם שפונים ליהודים. אני מתכוון לבצע מיפוי של כלי התקשורת האלה כדי ליצור אתם קשר ולהעביר את המסרים של ישראל הרשמית, כך שגם הם יצוידו במידע נכון ומהימן".

נכון ומהימן?

"נכון ומהימן לטעמנו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker