TheMarker

עדויות קשות על הטרדות מיניות מצדו של הראל ויזל, בעלי קבוצת פוקס ואחד מאנשי העסקים המצליחים בישראל. העדויות נחשפו הערב על ידי רביב דרוקר, במסגרת תחקיר "המקור" שפורסם במהדורה המרכזית של חדשות 10.

על פי אחת העדויות, של א', שפגשה את ויזל לפני כ-10 שנים, "פעם ראשונה שנפגשתי עם הראל זו הייתה כשהוא הגיע לחו"ל. זה התחיל בארוחת ערב. הראל היה צריך לעזוב יותר מוקדם והציע לי להצטרף אליו לנסיעה לשדה התעופה, הרגשתי עם זה לא כל כך נעים".

מתוך עדויות הקורבנותצילום: צילום מסך חדשות עשר

לדבריה, "הייתה לי מין תחושה כזו וראיתי גם את המבטים של העובדים האחרים שהיו אתו, אבל ידעתי שיהיה איתנו נהג באוטו, מעבר לעובדה שכמובן מאוד מאוד רציתי לקיים את השיחה הזו איתו ובאמת להשתלב מבחינה עסקית בפוקס".

א' סיפרה: "התחלנו לנסוע ובמהלך הנסיעה - שתי הדקות הראשונות אכן דיברנו על עניינים עסקיים ומהר מאוד זה עבר לשיחה מסוג אחר. 'עם איזה בנים את יוצאת, מה את אוהבת, מה את לא אוהבת?.

"זאת הייתה שיחה על מין. עם איזה בנים את אוהבת לצאת, מה את אוהבת בבנים, איזה דברים את אוהבת לעשות... ואז הוא הציע לי גם שנעצור בצד והוא יירד לי כמו שבחיים אף אחד אחר לא ירד לי. מעבר לזה שזה זעזע אותי והגעיל אותי, אמרתי לו, 'תעזוב אותי מהשטויות האלה, זה לא מעניין אותי, זה לא מדבר אליי. אנחנו פה בשביל לדבר על משהו אחר', וניסיתי להחזיר את השיחה למקום העסקי. וזהו. הגענו לשדה התעופה, הוא הלך. סיכמנו שכשאני אגיע לישראל, אני אצור איתו קשר שנמשיך לדבר. בלעתי רוק, החלקתי את זה. כשהגעתי לישראל אכן יצרתי איתו קשר, הוא הזמין אותי לבוא למשרדים שלהם... 

הראל ויזלצילום: שוקה כהן

"וברגע שנכנסנו לחדר שלו, אז הוא הציע: 'את רוצה ש... אז שאני אנעל עכשיו את הדלת? שנוכל גם כיף ולא רק עבודה?'. משהו בסגנון הזה, שלא משתמע לשתי פנים. ושוב פעם הייתי צריכה: 'לא, הראל, זה לא מעניין אותי'. במשך כמה ימים שונים במהלך הביקור שלי הגעתי אליו למשרדים, בחלקם הוא ניסה יותר – בחלקם הוא ניסה פחות. ויום אחד הוא פשוט הפסיק לענות לי לטלפונים. ניסיתי כמה פעמים... אבל הוא פשוט חתך אותי – לא ענה לי לטלפונים, למיילים וזהו, בזה זה נגמר".

אישה שפגשה את א' אחרי אותה נסיעה באוטו עם ויזל אמרה ששמעה ממנה אחרי המקרה זעזוע עמוק על כך שאיש בחוץ לא יודע שזה המצב. היא אפילו חשבה להתלונן כבר אז, אבל בסופו של דבר לא התלוננה.

מתוך עדויות הקורבנות צילום: צילום מסך חדשות עשר

א' נבדקה בפוליגרף לבקשת "המקור", ונמצאה דוברת אמת.

אישה אחרת, ב', סיפרה: "נסעתי איתו ועם כל הפמליה שלו לחו"ל. בארוחת הערב הוא הניח את ידו על הירך שלי. זה לא נראה לי אבל עוד איכשהו בסדר. אחר כך הוא הלך איתי לחדר שלי במלון. הגענו עד הדלת והוא לא עוזב. אמרתי לו שלא נעים לי לסגור לו את הדלת בפרצוף. הוא לא הלך. בסוף פשוט טרקתי לו את הדלת בפנים. בזה נגמרו יחסינו. הוא התחיל להיות מגעיל אליי, להתעלם ממני. התחילו לתת לי כל מיני עבודות משפילות כאלה. כל הסביבה שלו פתאום החרימה אותי. היה לי ברור שזה רק בגלל זה. אפילו אמרתי את זה שם למישהי".

בנוסף, התלוננו נשים על אווירה סקסיסטית בסביבתו של ויזל. כ' סיפרה כי "כל מיני בכירים שם, גם כאלו שעובדים עבור החברה, מרשים לעצמם להעיר הערות על מראה חיצוני, דיבור גס. היו בנות שסירבו לנסוע איתו לחו"ל כי הטענה הייתה שבנסיעה לחו"ל מופעל לחץ להגיע למיטה". 

מהראל ויזל נמסר בתגובה: "במהלך חיי המקצועיים והחברתיים, נפגשתי עם עשרות אלפי נשים. השתדלתי תמיד להפגין יחס הולם ולשמור על כבודן. צר לי מעומק ליבי, אם פגעתי במי מהן. אם דברי, או התנהגותי פגעו במי מאלו, שעמן נפגשתי – אני מביע את צערי והתנצלותי העמוקה, בפני כל אחת מהן ונוטל על עצמי מחויבות להקפיד על דיבור רגיש והתנהלות מבוקרת הרבה יותר".

מקבוצת פוקס נמסר בתגובה: "קבוצת פוקס היא קבוצת קמעונות מובילה בישראל. הקבוצה פועלת בהתאם להוראות הדין ומפעילה מנגנונים בתוך החברה לצורך בירור וטיפול בנושאים אלו - ובכללם קיומם של ממונה על מניעת הטרדה מינית בחברה, וכן "מלשינון" המאפשר פניות ותלונות אנונימיות לכל אחד מעובדות ועובדי החברה.

"בקבוצת פוקס לא התקבלה מעולם כל תלונה שהיא העוסקת בהטרדה מינית על ידי מי מבכירי הקבוצה, לרבות המנכ"ל, ואף לא תלונה כלשהי בעניין קיומה לכאורה של אווירה סקסיסטית. בשל החשיבות הגדולה שאנו מייחסים לנושא, תתבצע בחברה בדיקה יסודית, הכול כדי להבטיח שהחברה תמשיך להתנהל בכבוד לעובדיה וצרכניה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker