קרא בוחן את החלפת יו"ר הרשות השנייה

שר התקשורת בודק את האופציה להחליף את יוליה שמלוב-ברקוביץ' בגין חילוקי דעות בין השניים ■ מועמד שקרא רוצה לקנדציה נוספת במועצה - מעורב בפרשת ישראל ביתנו

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
איוב קרא
איוב קראצילום: עופר וקנין

שר התקשורת איוב קרא בוחן את האפשרות למנות יו"ר חדש למועצת הרשות השנייה במקומה של יוליה שמלוב-ברקוביץ'. המשרד מקיים בימים אלה הליך התייעצות לקראת מינוי חברי מועצה חדשים. שמלוב-ברקוביץ' נכללת ברשימת המועמדים לקדנציה נוספת, אך באופן חריג היא לא הוצגה בהליך ההתייעצות כמועמדת ליו"ר המועצה בקדנציה הבאה.

לפי גורמים הבקיאים בנעשה, הסיבה לכך נעוצה בעובדה שקרא בוחן אפשרות למנות יו"ר חלופי לרשות השנייה בקדנציה הבאה. אם אכן ימנה קרא מועמד חדש לתפקיד יו"ר המועצה, הרי שכהונתה של שמלוב ברקוביץ' בתפקיד תהיה קצרה במיוחד.

אם אכן ימנה קרא מועמד חדש לתפקיד יו"ר המועצה, הרי שכהונתה של שמלוב ברקוביץ' בתפקיד תהיה קצרה במיוחד. שמלוב ברקוביץ' מונתה לתפקיד באוקטובר 2017, בהליך מהיר, וזאת לאחר שמועצת הרשות השנייה היתה מוקפאת לאור פרישת חלק גדול מחבריה. היא היתה ח"כית בקדימה שהתמודדה גם בפריימריז בליכוד. בינה לבין קרא היו קשרים מוקדמים על בסיס עבודה משותפת בעת שכיהנו יחד בכנסת. אבל, בחודשים האחרונים נוצרו חילוקי דעות בין הצדדים סביב סוגיות רגולטוריות. קרא ניסה להוביל מהלך להפחתת הרגולציה בתקשורת, אך בדיונים הפנימיים וכן בדיונים בכנסת, הביעה היו"ר התנגדות לכך. 

אחת הסוגיות הבוערות כעת היא האישור למיזוג רשת וערוץ עשר. לאחר האישור שהתקבל מטעם רשות ההגבלים, שבחנה את ההיבטים הכלכליים, שמלוב-ברקוביץ' הצהירה כי היא מתכוונת להערים  קשיים על המיזוג. בין השאר אמרה לצדדים המעורבים כי היא אינה מתכוונת לאשר את המיזוג, שכן לדעתה בעלי המניות יכולים להמשיך להזרים כספים להחזקת הערוצים.

 'יו"ר מועצת הרשות השנייה, יוליה שמאלוב-ברקוביץ
'יו"ר מועצת הרשות השנייה, יוליה שמאלוב-ברקוביץצילום: מיכל פתאל

בלשכת שר התקשורת חוששים כי האיומים של בעלי המניות של ערוץ עשר על סגירת הערוץ אכן יתממשו ובסופו של דבר יישארו בישראל שני ערוצים וחברת חדשות אחת בלבד - חברת החדשות של קשת ורשת. ההתנהלות של שמלוב-ברקוביץ' בסוגיה זו ובסוגיות נוספות יצרה מתיחות בין השר לבין שמלוב-ברקוביץ' ולכן ייתכן כי יבחר למנות יו"ר חלופי. 

מועצת הרשות השנייה מסיימת את כהונתה באוקטובר ורוב חברי המועצה הנוכחיים יסיימו את תפקידם. הליך המינוי נעשה באמצעות שני סבבי התייעצות של השר עם ארגונים מתחום התרבות והיצירה. הסבב האחרון של ההתייעצות התבצע בשבועות האחרונים.

רשימת המועמדים שהפיץ משרד התקשורת כוללת אנשי אקדמיה, אמנים ובכירים אחרים, אך יש בה גם כמה שמות תמוהים. ברשימה מופיעים הזמר אריאל הורביץ, פרופסור רפי מן, היוצר והזמר חנן יובל, החוקרת אפרת ירדאי, היזם החינוכי דוד מהרט, הפעילה החברתית חנה לגסה אלעזר, פרופסור אודי לבל, ד"ר אמציה סמרקאי, מייסד עמותת "בצדק" - עמות למדיניות יהודית, ד"ר איבון קוסלובסקי - גולן, פרופסור שמואל סנדלר, פרופסור יעקב כץ, היוצרת והסופרת מרלינג וניג, עו"ד מישל חדאד, פרופסור ארנון סופר, נשיא איגוד לשכות המשחר עו"ד אוריאל לין, מנכ"לית הקשת הדמוקרטית יעל בן יפת, פרופסור בועז גנור, אודי ירושלמי, שכיהן כרמ"ט גלי צה"ל, הזמר והיוצר אבי דוידי,  עו"ד ימית ינאי, לוביסטית למען הציבור בלובי 99; עינת דיין וד"ר רז אמיתי.

קרא מציע גם למנות לחבר מועצה את יהושע מור יוסף, אף על פי שמשמש כיועץ תקשורת ובעלים של "מור יוסף אסטרטגיה ותקשורת", שמייצג שורת חברות וארגונים בישראל. מינויו עשוי לגרור ניגוד עניינים שימנע ממנו להיות מעורב בשורה של נושאים הקשורים ברשות השנייה. 

מבין חברי המועצה הנוכחיים מציע קרא להעניק קדנציה נוספת לשמלוב-ברקוביץ', לאיש החינוך עבד שפיק, לד"ר אודליה אינס. קרא גם מציע קדנציה נוספת ליצחק בורבא, יו"ר איגוד התאגידים העירוניים, אף שהמשטרה המליצה להגיש נגדו כתב אישום בפרשת ישראל ביתנו. 

במקביל, נמשכת פעולתה של ועדת האיתור הכפולה לתפקידי מנכ"ל הרשות השנייה ויו"ר מועצת הכבלים והלוויין. תפקיד מנכ"ל הרשות אינו מאויש יותר משלוש שנים, ובתפקיד מ"מ מכהן מאז ניר שוויקי. הרכב ועדת האיתור שיבחר את המנכ"ל הבא הוא גם זה שימנה את יו"ר מועצת הכבלים והלוויין. היו"ר הנוכחית, ד"ר יפעת בן חי-שגב, מסיימת את כהונתה בספטמבר.

לתפקיד מנכ"ל הרשות השנייה מתמודד שוויקי ולצדו משה נסטלבאום, לשעבר מנהל חטיבת החדשות בערוץ 1 ברשות השידור, ומי שהורשע בהסדר טיעון בהתנהלות שאינה הולמת, מפקד גל"צ לשעבר ירון דקל, מנהל אגף הדוברות ברכבת ישראל טל סרנג'ה, קובי שמש, לשעבר סמנכ"ל ההנדסה של רשות השידור ויועץ של השר משה כחלון, הבמאי אבי כהן וסגנית עורכת "ידיעות אחרונות" לשעבר הדס להב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker