לראשונה: גדולי הרבנים מחרימים עיתונים חרדיים - "מסלפים את השקפת התורה"

הרבנים טוענים כי השבועונים המסחריים מציגים עמדות המנוגדות להשפקת העולם החרדית - בין השאר בסוגיה של תעסוקת חרדים

נתי טוקר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

<<הרבנים המנהיגים את הקהילה החרדית יצאו אתמול לראשונה בהוראה כוללת למגזר החרדי שלא להכניס לביתו שבועונים וחינמונים חרדיים. לטענת הרבנים, השבועונים - בניגוד ליומונים המפלגתיים - מציגים עמדות המנוגדות להשקפת העולם השמרנית.

בהודעה של הרבנים נכתב כי כלי התקשורת האלה "מסלפים ומטשטשים את השקפת תורתנו הקדושה שקיבלו מרבותינו... וקל וחומר הדברים לעניין רדיו מכל סוג שהוא וכל אתרי האינטרנט, שכולם מסיתים ומשחיתים את הנפש, ואבות הטומאה והנזיקין הם".

צילום: TheMarker

זו הפעם הראשונה שעל הוראה חריפה מעין זו חתומים כמה מהרבנים החרדיים המובילים - בהם מנהיג הפלג הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, והרב חיים קנייבסקי. עד היום, על הוראה כזו חתמו רק מנהלי מוסדות החינוך, וכעת מחריפים במגזר את המאבק נגד השבועונים.

העיתונות החרדית כוללת עיתונים יומיים, שבועונים מסחריים ומקומונים. העיתונות היומית יוצאת לאור באמצעות המפלגות הגדולות: תחת חסותה של דגל התורה הליטאית יוצא לאור "יתד נאמן", ותחת חסותה של אגודת ישראל החסידית פועלים "המודיע" ו"המבשר". תחת ש"ס פועל "יום ליום" שבעבר היה יומי, וכיום הוא שבועון. לפי סקר TGI ל-2010, "יתד נאמן" מוביל את החשיפה לעיתונות במגזר בימי חול עם חשיפה של 42.4% מכלל החרדים - בעיקר בשל מהדורת יום שלישי שלו, המופצת חינם בכל הריכוזים החרדיים.

בקרב השבועונים והחינמונים ההיצע נרחב יותר - כעשרה שבועונים יוצאים לאור במגזר, וכן פעילות בו שתי רשתות מקומונים גדולות. השבועון המוביל בשיעור החשיפה הוא "משפחה" עם 24.3%, ואחריו "בקהילה" עם 13.2%.

היומונים המפלגתיים מציגים את העמדה החרדית הנוקשה בסוגיות שונות העומדות על הפרק - למשל תעסוקת חרדים. במאמרי מערכת בעיתונים האלה מכנים אותה "מזימה להשמדת עולם התורה". מנגד, השבועונים המסחריים פונים למעמד הביניים החרדי, ונותנים במה לדעות מגוונות יותר. למשל, "משפחה" הוציא לאור מוסף נרחב שעסק בבעיית התעסוקה במגזר, והעיתון "בקהילה" מסקר באופן נרחב את הכלכלה החרדית.

מאחורי הקלעים של חרם הרבנים ניטשת מלחמה בין העיתונים, בין השאר על תקציבי הפרסום הגדולים והמנויים. "ב'יתד נאמן' מנסים לשלול את הלגיטימציה של השבועונים כי הם פוגעים בהם כלכלית", אומר פרסומאי חרדי בכיר. "הם הלכו לרבנים והראו להם כתבות רגישות ואמרו להם 'תחתמו'".

"זה מאבק שבא והולך", מעריך בכיר אחר בקהילה החרדית. "נכון שחלה תפנית דרמטית עם החתימה של גדולי הרבנים, אבל אם זה לא יהיה מאבק עקבי כמו שהיה בזמנו נגד האינטרנט, זה לא יעבוד. לשבועונים יש אחיזה חזקה מאוד במגזר. קשה יהיה מאוד להחרים אותם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker