למרות גידול של 22% בהכנסות: צניחה של 93% ברווח הנקי של וואלה

וואלה רוכשת שלושה אתרים מאינטרנט זהב תמורת 3.5 מיליון שקל: zahav.ru ברוסית, טיפו, ו-v-Games

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

וואלה הציגה היום את דו"חותיה הכספיים לרבעון הראשון של 2011. החברה דיווחה על ירידה של 68.2% ברווח התפעולי הרבעוני אשר הסתכם ב-1.9 מיליון שקל. שיעור הרווח התפעולי מסך ההכנסות ירד מכ-15% ברבעון הראשון של שנת 2010 לכ-4% ברבעון הראשון השנה.

הירידה ברווחים מוסברת בשחיקה בשיעור הרווח הגולמי והגידול בהוצאות התפעוליות. ברווח הנקי הראתה החברה ירידה של 93% ל-322 אלף שקל בלבד לעומת 4.7 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

החברה הציגה גידול רבעוני בהכנסות הפורטל והן ממכירת מוצרים ושירותי תיירות. ההכנסות עלו ב-22% ל-49.3 מיליון שקל לעומת הכנסות של 40.4 מיליון שקל אשתקד .הגידול בהכנסות מגזר הפורטל נבע בעיקר מהגדלת היקף ההכנסות של החברה ממוצרי פרסום , בעיקר על רקע רכישת אתר יד 2. בדו"חותיה הסבירה החברה כי הגידול במגזר הסחר נבע מהגדלת היקף העסקות בהן מוכרת החברה מלאי שנרכש על ידה ולא רק משמשת כמתווכת בין הספק והגולש כמו גם מגידול בקניות על ידי הקופונים שמציגים אתריה.

הפגיעה המאסיבית  ברווח התפעולי היתה במגזר הפורטל ואתרי התוכן כתוצאה מהגדלת הוצאות התפעול בחברה ובעיקר בהוצאות השיווק על שירותים המוצרים באתרי החברה, כמו גם הפחתת עודפי עלות. המלחמה עם הרשתות ההקמעונאיות גרמה לחברה לפגיעה ברווח הגולמי כתוצאה מהורדת מחירים וכך נוצר המצב בו במגזר הסחר הסתכם הרווח התפעולי ברבעון הראשונה השנה ב-317 אלף שקל בלבד - ירידה של 38% לעומת לרווח התפעולי שהציגה החברה בשנה אשתקד. החברה סיכמה את הרבעון הראשון של 2011 בקיטון של 19% ב-EBITA  אשר הסתכם ב6.7 מיליון שקל לעומת 8.3 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2010.

גם בהוצאות המימון של החברה חל גידול חד: ההוצאות ברבעון הראשון של השנה הסתכמו ב-1.5 מיליון שקל לעומת 94 אלף שקל ברבעון הראשון של 2010.

העלייה בהוצאות המכירה והשיווק לטענת הדירקטוריון נובעת משילוב עסקים והפחתת עודפי עלות בגינם כמו גם בהוצאות הפרסום של חברות בקבוצה.

אילן ישועה, מנכ"ל וואלהצילום: בכר דודו

עוד נודע כי וואלה רוכשת שלושה אתרי אינטרנט מחברת אינטרנט זהב: האתרים הם פורטל zahav.ru בשפה הרוסית, אתר טיפו ובו משחקים לילדים ואתר v-Games למשחקי מחשב לצעירים. את שלושת האתרים רוכשת החברה תמורת 2.8 מיליון שקל וכ-700 אלף שקל שווי שטחי פרסום שתיתן וואלה לאינטרנט זהב לשימושה. סך שווי העסקה: 3.5 מיליון שקל.

עבור וואלה מדובר בחיזוקה בזירה שנחשבת לאחת הבולטות באינטרנט המקומי - משחקי ילדים וצעירים. זו גם אחת הזירות הפורחות בפעילות תוכן סלולרי, תחום אליו לוטשת וואלה עיניים זה זמן.

מבחינת אינטרנט זהב, מדובר בעסקת מכירה נוספת של אתר שהקימה. לאורך השנים האחרונות היא מכרה חלק ניכר מעסקי התוכן שלה. העסקה הבולטת ביותר היתה מכירת חלקה ב-MSN למיקרוסופט שותפתה.

אילן ישועה, מנכ"ל וואלה מסר: "רכישת אתרי האינטרנט נועדה להמשיך ולשמר את הרייטינג של אתרי הקבוצה, תוך פנייה לקהלי יעד חדשים, ועולה בקנה אחד עם מטרת החברה ליצור תמהיל מגוון של מוצרים ושירותים לגולשים"

במקביל, החליטה וואלה לחזור ולפרסם את המותג במדיה המסורתית. זאת, לאחר שנים ארוכות שבהן נמנעה מפרסום עצמי, פרט לבאנרים באתר שלה. על רקע השקת דף בית חדש יצאה החברה בקמפיין ראשון, לאחריו מתוכננים קמפיינים נוספים. תקציב הפרסום נמסר למשרד ראובני-פרידן. לדברי אודי פרידן, שותף במשרד, גובה התקציב 3 מיליון דולר, אם כי במקרים של תקציבי גופי מדיה, חלק גדול מהתקציב הוא בפרסום עצמי, כך שהסכום צפוי להיות נמוך יותר.הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker