סבר פלוצקר על הדחת העורך הראשי של "ידיעות אחרונות": "דגל שחור"

ההדחה מכה הדים במערכת העיתון ובענף התקשורת בכלל ■ בכיר הקשור במערכת: "נוני מוזס ביצע פה אונס של המערכת. הוא הולך להציב בתפקיד העורך מישהו שיעשה את דברו"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
רון ירון (מימין) ונוני מוזס
רון ירון (מימין) ונוני מוזסצילום: אביגיל עוזי ועופר וקנין

עזיבתו של העורך הראשי של "ידיעות אחרונות", רון ירון, מעוררת סערה במערכת העיתון. בכירים במערכת מתבטאים, בעיקר בפורומים סגורים, בצורה חריפה נגד מו"ל "ידיעות אחרונות", נוני מוזס, שיזם את מהלך ההדחה לירון.

אחד מהם הוא הפרשן הכלכלי הוותיק, סבר פלוצקר. בפורום סגור של עיתונאים ב"ידיעות" כתב פלוצקר אתמול בנוגע להדחתו של ירון: "בעיני זהו אירוע שדגל שחור מתנוסס מעליו. אף חברה חפצת חיים אינה מוותרת מרצונה על הנכס היצרני העיקרי  שלה, כפי שירון היה ועודנו עבור 'ידיעות אחרונות'. זהו שיבוש מקומם בקבלת החלטות על ידי ההנהלה. ליקוי מאורות".

התבטאויות מעין אלה, מפורשות או לא, נשמעו על ידי בכירים נוספים בעיתון. אחד המתנגדים להדחה היה הפרשן הבכיר נחום ברנע, שבשיחות סגורות הביע התנגדות נחרצת למהלך שיזם מוזס ותמך בהמשך כהונתו של ירון.

עיתונאים נוספים התבטאו ברשתות החברתיות והביעו תמיכה בירון. הפרשנית הפוליטית סימה קדמון כתבה בטוויטר: "רק מי שעבד תחת רון ירון מבין איזו אבידה זאת לעיתון בכלל ולעיתונאים בפרט".

לדברי בכיר הקשור במערכת העיתון, מהלך ההדחה יצר סערה בעיתון. "העיתונאים מבינים כי נעשה פה הליך הדחה לירון, רק מפני שבשנים האחרונות מאז תיק 2000 הוא ניסה להוביל עצמאות מערכתית. נוני מוזס ביצע פה אונס של המערכת. הוא הולך להציב בתפקיד העורך מישהו שיעשה את דברו", אמר הבכיר.

מי שביטא את הדברים באופן מפורש יותר הוא עורך מוסף "ממון" לשעבר, עידן מוטולה. בפוסט בפייסבוק כתב מוטולה: "העזיבה של ירון את כס עורך ידיעות אחרונות מעציבה אותי פעמיים. פעם אחת בשביל רון, שבאמת הקדיש את חייו לעיתון ושם את כל הנשמה שלו בתוך עמודיו. הסיבה השנייה צריכה להדיר שינה מכל מי שתקשורת חופשית יקרה ללבו. העזיבה של רון מסתמנת כמו הדחה של עורך ראשי אך ורק מפני ששמר על עצמאות המערכת מאז התפוצצה פרשה 2000. אני לא מצליח לחשוב על סיבה אחרת, לא מקצועית, לא בין אישית. כלום. על העצמאות הזו, מה שאמור להיות כל כך מובן בכל עיתון, רון שילם כנראה בראשו. עצוב".

העורך המיועד של ידיעות אחרונות הוא נטע ליבנה, כיום ראש מערכת החדשות בעיתון. חלק מהעיתונאים חוששים כי המצב כעת, תחת ליבנה, יהיה בעייתי יותר ותהיה הצרה משמעותית עוד יותר של החופש העיתונאי. מינויו של ליבנה התקבל לאחר שתפקיד העורך הוצע גם להדס להב, עד לאחרונה סגנית עורכת העיתון. מוזס הציע ללהב להחליף את ירון, אך להב סירבה. הסירוב של להב נבע בין השאר לאור קשרי החברות עם ירון, אך גם לאור החשש כי המטרה בהדחתו היא לפגוע בעצמאות המערכתית. להב הודיעה בסוף מאי על פרישתה מהתפקיד.

מ"ידיעות אחרונות" עדיין לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker