מנכ"ל התאגיד לבנט: "מנכ"לית החינוכית מחזיקה בתוכני ילדים כבני ערובה"

לפי החוק, החינוכית אמורה היתה להעביר לידי התאגיד את מלוא התכנים עד אתמול, אלא שבעקבות עיצומי העובדים לא הועברו החומרים ■ לתאגיד, שמפעיל כעת את "כאן חינוכית", יש רק כ-100 שעות שידור והוא נאלץ לשדר את אותם החומרים שוב ושוב

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בובות שרות חינוכית
צילום: יח"צ

מנכ"ל תאגיד השידור הציבורי כאן, אלדד קובלנץ, פנה היום (ה') במכתב חריף לשר החינוך, נפתלי בנט, האחראי על הטלוויזיה החינוכית, ותקף את מנכ"לית החינוכית אורנה שמחון. הפנייה נעשתה לאחר שהחינוכית לא עמדה בהוראות החוק להעביר לידי התאגיד את מלוא ארכיון התכנים שברשותם.

לפי החוק, ב-15 באוגוסט הסתיימו שידורי הטלוויזיה החינוכית, שפעלה עד כה כיחידת סמך במשרד החינוך. הסגירה נעשתה כחלק מרפורמת השידור הציבורי שכללה גם את סגירת רשות השידור והקמת התאגיד. ב-15 באוגוסט הוקם במקביל בתאגיד ערוץ "כאן חינוכית" שימשיך את שידורי החינוכית.

בסעיף החוק נכתב במפורש כי ביום המעבר, כלומר ב-15 באוגוסט, יעבור כל ארכיון החומרים של החינוכית לידי תאגיד השידור הציבורי, בכדי שהוא יוכל להמשיך בשידוריו. אלא שבשלב זה בידי התאגיד רק כ-100 שעות שידור של תוכני ילדים, והוא נאלץ לשדר את אותם תכנים שוב ושוב. בנוסף, התאגיד לא קיבל לידיו את ההרשאות לניהול האתר, האפליקציה והרשתות החברתיות של החינוכית.

הסיבה לאי עמידה בחוק היא מחאת עובדי החינוכית. על פי החוק, יוענקו לעובדי החינוכית הסדרי פרישה בדומה להסדרים של עובדי רשות השידור. בנוסף, התאגיד אמור להעביר הצעות עבודה ל-40 מעובדי החינוכית. שאר העובדים שיבחרו לא לפרוש, לא יפוטרו אלא ימשיכו להיות מועסקים בשירות המדינה, ובכל מקרה ימשיכו לקבל שכר. אלא שהעובדים זועמים על ההסדר הזה ולכן פתחו בעיצומים.

מנכ"לית החינוכית שמחון הבהירה כמה פעמים כי ביום הסגירה יועברו התכנים כחוק. אלא שכחלק מהעיצומים, העובדים מסרבים להעביר את החומרים הדרושים לתאגיד.

קובלנץ ציין בפני בנט כי מזה כמה חודשים מבקש התאגיד מהחינוכית גישה לחומרים וזאת "כדי להיערך ללוח שידורים ראוי ומגוון לילדי ישראל". לטענת קובלנץ, "במהלך כל התקופה הזו הנהלת החינוכית סירבה לשתף פעולה עם התאגיד. עם זאת, לאורך כל הדרך התחייבה מנכ"לית החינוכית כי ביום המעבר עצמו החומרים יעברו לתאגיד בהתאם לחוק".

אלא שלפי קובלנץ, "עד למועד זה ממש, לא קיבלנו מהנהלת החינוכית כל תוכן או חומר אשר שייך לתאגיד על פי חוק, ובכלל זה קבצי הפקות, קבצי תרגום וגישה לנכסים דיגיטליים הקריטיים לתאגיד". לפי קובלנץ, הנהלת החינוכית, בראשות המנכ"לית שמחון, מתעלמת מכך כי "מדובר בנכסים השייכים לציבור ומחזיקה את אוצרות התרבות הללו כאילו היו 'בני ערובה'... התנהלות זו בראשות מנכ"לית החינוכית פוגעת אנושות ביכולת התאגיד לספק לילדי ונערי ישראל תוכן ראוי, חינוכי ומגוון".

הנהלת החינוכית גם מסרבת למסור לידי התאגיד את היוזרים והסיסמאות לניהול אתר האינטרנט, האפליקציות והיוזרים ברשתות החברתיות. לפי קובלנץ, מדובר ב"מעבר על החוק ובחוסר אחריות ציבורי משווע. אבקשך אפוא להתערב בנעשה, ולהורות למנכ"לית החינוכית להנחות את עובדיה להעביר בדחיפות לתאגיד כאן את כל התכנים החומרים באופן המתחייב על פי החוק, על מנת לאפשר לתאגיד לקיים את תפקידו החשוב מכל והוא שידור תוכן ראוי לילדי ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker