שלי יחימוביץ' לקרן מעגלים: "כספי הקרן נועדו לסיוע לעובדים החלשים במשק - ולא לחסות לחדשות"

חברת הכנסת ויו"ר הוועדה לביקורת המדינה פנתה לקרן לאחר שנודע כי היא תעניק חסות לכנס מסחרי של חברת החדשות ■ "נחרדתי לקרוא כי קרן מעגלים משתתפת במימון כנס של חברת החדשות. מדובר בכספי ציבור שנועדו לעובדים שחוקים"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ שלי יחימוביץ בדיון בכנסת
ח"כ שלי יחימוביץ בדיון בכנסתצילום: אמיל סלמן

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ שלי יחימוביץ', פנתה היום (ה') במכתב זועם לחברי ועדת המעקב העליונה של קרן מעגלים, בדרישה לבטל מיידית העברת חסות כספית לוועידת המשפיעים של חברת החדשות.

בימים האחרונים חשפה העין השביעית כי בין הגורמים נותני החסות לכנס נמצאת גם קרן מעגלים למקצועות שוחקים שנותנת "חסות זהב". על פי חשיפת העין השביעית מדובר בסכומים גבוהים במיוחד. התמורה היא קידום נותני החסות במדיה, ותמורת החסות של קרן מעגלים הובטחה גם נוכחותה של יפה ויגודסקי, מנכ"לית מעגלים, מעל בימת הכנס. לא ברור כיצד קשור הכנס לפעילות הליבה של הקרן - סיוע לעובדים מבוגרים בעלי מקצועות שוחקים לעשות הסבת מקצוע במטרה לא לנשור משוק העבודה.

במכתב שנשלח היום פנתה יחימוביץ' לחברי ועדת המעקב, הכוללים את החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו, מנכ"ל משרד העבודה, אביגדור קפלן, יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, ויו"ר קרן מעגלים והתאחדות התעשיינים, שרגא ברוש.

"לבטל לאלתר את ההשתתפות הכספית באירוע"

"נחרדתי לקרוא כי קרן מעגלים משתתפת במימון כנס של חברת החדשות", כתבה יחימוביץ'. "אני מבקשת להזכיר לכם כי כספי הקרן נועדו לסיוע לעובדים החלשים ביותר במשק, העוסקים במקצועות קשים ושוחקים. אזכיר עוד כי אף שהקרן מופעלת בידי התאחדות התעשיינים וההסתדרות, 100% מתקציבה הם כספי מדינה, כלומר כספם של משלמי המיסים, שבמקרה זה נועדו למטרה ספציפית וחשובה של סיוע לעובד הדל והחלש. דו"ח מבקר המדינה בעניין הקרן כבר מצא ליקויים קשים בתפקודה. גם בשתי ישיבות הוועדה שקיימתי בעקבות הדו"ח, אשר באחרונה מביניהן הודיעה נציגת החשכ"ל כי החשכ"ל יפתח בבדיקה של פעילות הקרן".

"העברת כספים לצורך האירוע הנ"ל היא כבר בגדר חרפה, לא פחות מזה. אני תובעת מכם לבטל לאלתר את ההשתתפות הכספית באירוע, ומעבירה את מכתבי זה גם לידיעת מבקר המדינה, על מנת שימשיך לבדוק את פעילותכם ואת השימוש המקומם והקלוקל בכספי ציבור".

כזכור, בימים האחרונים הוחלט על דעת ניסנקורן וברוש כי החל מינואר 2019 תשנה הקרן, שקיבלה ב-2011 תקציב על סך 600 מיליון שקל לעשור, את יעודה. הפיקוח של משרד העבודה יהודק מאוד, וקורסים ייצאו לדרך רק אם מעסיקים יבקשו אותם, ואף ישתתפו בדמי רצינות בני כ-20%. בצורה זו לא תממן הקרן קורסי אפיית לחם או בניית ציפורניים, שאין מאחוריהם דבר הקשור להסבת מקצוע, ובוודאי שאינם תורמים להעלאת הפריון במשק, בעיקר בתחומי התעשייה המסורתית.

בשנים האחרונות פירסם דה מרקר סדרת כתבות על התנהלות הקרן. דו"ח מבקר מדינה חריף פורסם כבר במאי 2017, והוועדה בראשה עומדת ח"כ יחימוביץ' עוקבת מקרוב אחרי יישומו. יצוין כי על פי דו"חות הקרן, הרי שמאז החלה לפעול ב-2011 עמדו הוצאות השיווק שלה, הכוללות גם חסויות מן הסוג הזה, על כמיליון וחצי שקל בשנה.

שרגא ברוש, יו"ר הוועד המנהל של קרן מעגלים ויו"ר נשיאות הארגונים העסקיים, מסר: "כספי הקרן שנועדו לסייע לעובדים השחוקים אינם קשורים בשום צורה לתקציב השיווק שלה. בחוזה עם המדינה מוקצה סכום של מליון וחצי שקל בשנה לפעילות שיווק, אשר מאושר על ידי מנכ"ל משרד העבודה, מדי שנה, בצמוד לתוכנית העבודה. כך אושר התקציב על ידי כל הגורמים גם השנה. מתוך הסכום הנ"ל מיועד ואושר מראש סכום של 320 אלף שקל השתתפות בכנסים. 

"אין שום ספק כי 'כנס המשפיעים', שבו אמורים להשתתף מאות אנשי עסקים והפנל שיתקיים בו, העוסק בנושא עובדים שחוקים, בהשתתפות: מנכ"ל הביטוח הלאומי ואיש מקצוע – פסיכיאטר, הינו בדיוק המקום שבו  קרן מעגלים צריכה וחייבת להשתתף, על מנת להגדיל את החשיפה ואת המודעות לנושא השחיקה בקרב המעסיקים. חשוב להדגיש כי גם אילו הקרן לא הייתה משקיעה ולו שקל אחד בשיווק, אף אגורה מהתקציב הנ"ל לא יכולה היתה לעבור אל העובדים המשתלמים. כסף זה מיועד לצרכי שיווק בלבד, על מנת להגיע למאות אלפי מעסיקים ולמליוני עובדים".

ממשרד האוצר נמסר כי "הנושא נמצא בבדיקה ותגובתנו תועבר לחברת הכנסת יחימוביץ' בתשובה למכתבה".


הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker