תיק 4000 מאחוריהם: וואלה מאמץ את תקנות האתיקה בהסכם קיבוצי

סעיף מרכזי בהסכם הקיבוצי צפוי לכלול אימוץ מלא של תקנון האתיקה של מועצת העיתונות ■ המשמעות: אתר וואלה יחויב לציית לתקנון האתיקה, הכולל בין השאר הימנעות מניגוד עניינים ■ ארגון העיתונאים שילב את תקנון האתיקה בארבעה גופי תקשורת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית וואלה בתל איביבצילום: Sokuya

העידן שאחרי תיק 4000: אתר וואלה בדרך לחתום על הסכם קיבוצי עם העובדים, המאוגדים בארגון העיתונאים. כחלק מההסכם, וואלה יהיה גוף התקשורת הגדול ביותר שמאמץ בהסכם קיבוצי את תקנון האתיקה של מועצת העיתונות. המשמעות היא שהאתר יעניק לתקנון האתיקה תוקף משפטי מחייב ביחסיו עם העיתונאים במערכת.

אתר וואלה עומד בשנה האחרונה במרכז תיק 4000, שעוסק בין השאר באירועים באתר בשנים האחרונות. לפי החשד, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, העניק הקלות לבעלי בזק לשעבר, שאול אלוביץ', וזאת בתמורה לסיקור חיובי ומחניף באתר וואלה. בתקשורת פורסמו בחודשים האחרונים תמלולים מהקלטות של מנכ"ל וואלה, אילן ישועה, ושאול אלוביץ' עצמו, שבהם הועברו הנחיות לאנשי האתר לצנזר עצמם ולהימנע מפגיעה בנתניהו וברעייתו. עדויות של אנשי האתר הצביעו על כשלים אתיים חמורים באתר שנבעו מהטיות פוליטיות ועסקיות.

בשנה האחרונה, בעיקר לאחר פרוץ פרשת 2000, עבר אתר וואלה שינוי וניתן חופש עיתונאי למערכת. העורך הראשי של האתר הוא אבירם אלעד. האתר עומד כיום למכירה במסגרת מהלך אסטרטגי של החברה האם בזק להתמקדות בעסקי הליבה שלה קבוצה.

האתר מנהל מו"מ מזה חודשים רבים עם הוועד באתר סביב הסכם קיבוצי. הצדדים דנים במגוון הטבות לעובדים - למשל הטבות שכר, מתן קרן השתלמות לאחר שנתיים ועוד.

אבירם אלעד, העורך הראשי של וואלהצילום: ראובן קסטרו

הימנעות מניגוד עניינים

סעיף מרכזי בהסכם הקיבוצי צפוי להיות אימוץ מלא של תקנון האתיקה של מועצת העיתונות. תקנון האתיקה כולל שורת הנחיות לעיתונאים ולמערכות כלי התקשורת, בהן למשל למנוע ערבוב בין פרסומות לחומר מערכתי והימנעות מניגוד עניינים. תקנון האתיקה הוא וולונטרי - מערכות העיתונים לא מחויבות על פי חוק או תקנה כלשהי לציית לו. במקרה וחורגים מהתקנון, מועצת העיתונות עשויה להרשיע את כלי התקשורת או את העיתונאי, אך אין לה סמכויות אכיפה.

בשנים האחרונות מנסה ארגון העיתונאים, בראשות יאיר טרצ'יצ'קי, לשלב בתוך ההסכמים הקיבוציים בגופי התקשורת גם את תקנון האתיקה. המשמעות היא שגוף התקשורת יחויב לציית לתקנון האתיקה כחלק מהסכם ההעסקה של העובדים. כך למשל, במקרה שעובד מסרב לבצע פעולה המנוגדת לתקנון, הוא מוגן מבחינה משפטית מפני פיטורים.

הארגון הצליח לשלב את תקנון האתיקה כבר בכמה גופי תקשורת לא גדולים. ההסכם אומץ בעיתון הכלכלי "גלובס", במגזין "טיים אאוט", בערוץ i24 news ובעיתון "ידיעות הקיבוץ". הארגון מנהל מו"מ עם גופים נוספים על הסכם קיבוצי ומציב את הדרישה לשלב את התקנון בהסכם – ובהם "ידיעות אחרונות" וקבוצת הארץ-TheMarker.

כעת, אתר וואלה עושה צעד משמעותי וייהפך להיות גוף התקשורת הגדול ביותר שמשלב את תקנון האתיקה בהסכם הקיבוצי. ההחלטה להיענות לדרישה אושרה גם על ידי דירקטוריון החברה, בראשות שלמה רודב.

מבחינת האתר, להחלטה הזו יש משמעות לא רק פנים ארגונית, אלא גם בתפישה התדמיתית של האתר כלפי חוץ: האתר שם מאחוריו את ההתנהלות שעמדה במרכז תיק 4000 וכעת מתנהל באופן תקין ואתי. ההתנהלות הזו משתלבת גם עם גישתו של רודב עצמו לגבי החברה האם בזק ויחסיה עם הרגולטור.

בוואלה ובארגון העיתונאים סירבו להגיב לפניית TheMarker.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker