האירוויזיון יתקיים בישראל: האוצר והתאגיד הגיעו להסכם

התאגיד יטול הלוואה עבור הערבות בסך 50 מיליון שקל, שאותה יש צורך להעמיד לארגון השידור האירופי ■ מועצת התאגיד אישרה את ההסכם ובכך נסללה הדרך לאירוח האירוויזיון בישראל

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
צילום: Armando Franca/אי־פי

מועצת התאגיד אישרה בשעה האחרונה סופית את מתווה הפשרה שהוצע על ידי משרד האוצר, והאירוויזיון יוצא לדרך. על פי הנוסח, התאגיד ייטול הלוואה לצורכי הערבות בסך 12 מיליון יורו לאירוויזיון. אם האירוויזיון לא יתקיים בישראל, באוצר התחייבו להביא הצעה לממשלה לפתרון חילוט הערבות. עם זאת, אין התחייבות כי הצעת האוצר תכלול שיפוי על ידי המדינה, ואין התחייבות כי הממשלה אכן תאשר את ההצעה. במקביל, יוקמו צוותי עבודה לדיון על תקצוב הפקת האירוויזיון.

הפתרון מבוסס על הצעה שגיבשו מנכ"ל האוצר שי באב"ד והמשנה ליועמ"ש מאיר לוין. לפי נוסח ההצעה, אם האירוויזיון יבוטל ודמי הערבות של 50 מיליון השקלים יימשכו, האוצר מתחייב לגבש פתרון שיובא לאישור הממשלה. עם זאת, האוצר סירב להתחייב שהפתרון יהיה שיפוי כספי מלא לתאגיד של הסכום המלא או שהממשלה אכן תאשר את השיפוי.

באמצעות ניסוח כזה, שאינו כרוך בהכרח בהוצאה כספית, האוצר נמנע מלרשום הוצאה נוספת בתקציב המדינה. אם אכן היתה התחייבות כספית מפורשת, האוצר היה מחויב - בהתאם לחוק הנומרטור – למצוא מקור תקציבי לכך. מבחינת האוצר, ייתכן שהפתרון לא יהיה כרוך בהוצאה כספית  - אלא למשל, במקרה קיצון של ביטול האירוויזיון, החזר ההלוואה שנלקחה עבור העברות על ידי התאגיד עצמו בפרישה ארוכת טווח.

ראש הממשלה בנימין נתניהו עודכן גם הוא על נוסח הפשרה ואישר אותה. לאחר מכן המסמך הועבר ליו"ר התאגיד, גיל עומר, ששוהה בחו"ל. עומר מתייעץ כעת עם חברי המועצה שלו ועם אנשי הייעוץ המשפטי בתאגיד, והם אלה שיחליטו אם לאשר את ההצעה.

הפתרון הזה הוצע לאחר שיו"ר התאגיד, גיל עומר, שלח שלשום (א') מכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ובו כתב שאם הממשלה לא תחליט לגבי מתן ערבויות לקיומו של האירוויזיון בישראל וסך התקציב, התאגיד ייאלץ לבשר ל-EBU כי ישראל לא תוכל לקיים את האירוויזיון בישראל.

כפי שנחשף ב-TheMarker, התקציב לאירוויזיון בהתאם לתוכנית הכלכלית של "כאן" הוא 157 מיליון שקל. זהו סכום גבוה יחסית לממוצע ההשקעה באירוויזיון בשנים האחרונות. התאגיד צפוי להכניס כסף מהאירווזיון, אבל עדיין זקוק למימון של כ-104 מיליון שקל.

בתגובה למכתב, הבהירו אתמול בכירים במשרד האוצר לראשי "כאן" כי במקרה שהאירוויזיון הקרוב לא יתקיים בישראל בגלל סירובם לקחת הלוואה לכספי הערבות, נתניהו יעשה כל שביכולתו להעביר חוק שיביא לסגירת התאגיד כבר במושב הכנסת הקרוב, תוך גיבוי של שר האוצר, משה כחלון. ואולם כעת, כאמור, הגיעו הצדדים להסכם.

מ"כאן" נמסר: "כאן רואה באירוח האירוויזיון בישראל חשיבות גדולה למדינה בחשיפה תדמיתית ובהיותו מנוף כלכלי לישראל. אחרי מגעים קדחתניים התחייב האוצר כי במקרה שהאירוויזיון לא יתקיים בישראל בשל נסיבות שאינן תלויות בתאגיד, תובא לממשלה הצעה למתן פתרון לתאגיד באשר לסכום הערבות שיחולט. עקב כך התאגיד יפקיד היום את סכום הערבות, בסך 12 מיליון אירו. התאגיד מאמין כי ממשלת ישראל תעשה כל שביכולתה להבטיח קיום אירוויזיון ראוי ומכובד בישראל ותעמוד בהתחייבויות שריה, כפי שבאו לידי ביטוי בתקשורת, באשר לתקצוב התחרות. נושא מימון הארווזיון יידון בין התאגיד  והצוותים המקצועיים  באגף תקציבים. הצוותים המקצועיים יביאו את המלצתם בפני הגורמים המוסמכים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker