לערוץ חדשות דרוש בעלים עם כיסים עמוקים

בשבועות הקרובים צפוי להתפרסם המכרז להקמת ערוץ החדשות הייעודי; מי עשוי להתמודד? כמה יצטרכו הזוכים להשקיע כדי להעמיד תחרות ראויה לגופי החדשות הקיימים?

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

>> באוקטובר האחרון בער הכרמל. כשהערוצים המסחריים הבינו את סדר הגודל של השריפה המשתוללת, עברו כל המערכות לפעילות מוגברת עם שידורים ועדכונים סביב השעון. רבים נצמדו באותו סוף השבוע למסכי הטלוויזיה, והסיקור זכה לרייטינג גבוה יחסית. במרוץ האינטנסיבי אחר כל פיסת מידע התחרו גם אתרי אינטרנט רבים, תחנות הרדיו, העיתונים היומיים וגם ערוץ 1 ששידר ממקום האירוע.

בעוד כשנה צפוי להצטרף לרשימה הצפופה של גופי האקטואליה שחקן נוסף שיתחרה על תשומת לבם ואמונם של הצופים במקרי חירום וגם בשגרה: בימים אלה עמלים במועצת הכבלים והלוויין על כתיבת מכרז לערוץ חדשות ייעודי שיוכל לשדר גם פרסומות (בדומה לערוצים 9 ו-24). לפי הערכות, המכרז החדש עשוי להתפרסם כבר בשבועות הקרובים.

אזרחי ישראל נחשבים אמנם לתאבי חדשות, ואורח החיים המקומי אף מספק לרוב אירועים בקצב מהיר, אך זירת סיקור האקטואליה רוויית מתחרים כבר כיום, וכלל לא בטוח שערוץ חדש יוכל לכבוש לעצמו נתח שוק מספק שיוכל להיות רווחי - או לפחות לא הפסדי. בשוק המדיה מביעים ספק בנוגע ליכולתו של ערוץ כזה להתקיים בהצלחה. הנה חמש שאלות שראוי להעלות לפני שהמרוץ מתחיל:

1. כמה עולה ערוץ חדשות?

מרבית אנשי שוק הטלוויזיה שהתראיינו לכתבה זו העריכו כי העלות הנדרשת לתפעול ערוץ שכזה היא 80-120 מיליון שקל בשנה, כשהיו גם שטענו כי מדובר ב-60-70 מיליון שקל, ואחרים שגרסו שערוץ שיושקעו בו פחות מ-140-150 מיליון שקל בשנה לא יספק מוצר טלוויזיוני שיוכל להתחרות בהצלחה בשידורי החדשות הקיימים כיום.

לשם השוואה, חברות החדשות של ערוצים 2 ו-10 מוציאות כל אחת כ-90-100 מיליון שקל בשנה, כשסכום זה כולל הן את המהדורה המרכזית והן תוכניות אקטואליה נוספות שמשודרות בשעות אחר הצהריים ("שש עם" ו"לונדון וקירשנבאום", למשל), וכן תוכניות המשודרות אחרי המהדורה המרכזית (כמו "היום שהיה"). כל אחת מהחברות מעסיקה 250-300 עובדים ונבחרת של טאלנטים.

ערוץ החדשות הייעודי יצטרך לשדר במשך שעות רבות יותר מחברות החדשות בערוצים הקיימים, וכמובן שלא יוכל ליהנות משיבוץ תוכניות בידור וריאליטי עתירות רייטינג בלוח שלו. ההערכות גורסות כי המתחרה החדש ירצה לגייס אנשי תקשורת מוכרים כדי לכבוש לעצמו נתח שוק, ובמקרה זה הטאלנטים ידרשו סכומים גבוהים כדי לעזוב את המשרה הבטוחה שבה הם מחזיקים כיום. עם זאת, גם שירותיהם של אנשי חדשות מוכרים אינה ערובה להצלחה - ראו המקרה של מעבר שני מגישי חדשות ערוץ 2, מיקי חיימוביץ' ויעקב אילון, למהדורת ערוץ 10.

2. איזה נתח משוק הפרסום יצטרך הערוץ כדי להתקיים?

גם אם יוצאים מנקודת הנחה שתקציב הערוץ החדש יסתכם ב-70 מיליון שקל בשנה בלבד, משמעות הדבר היא כי הוא יידרש להכנסות שנתיות של כ-100 מיליון שקל, לפני תשלום עמלות של כ-25% למשרדי המדיה. כדי לגרוף הכנסות בסדר גודל כזה יצטרך הערוץ להכניס כ-300 אלף שקל ביום - מה שידרוש ממנו להשתלט על 6%-8% משוק הפרסום בטלוויזיה. במידה שההוצאות יהיו גבוהות יותר, עלול הערוץ להידרש אף להכנסות של 10% ויותר מעוגת הפרסום. זאת, כשערוצי נישה גובים כמחצית מהתעריף לנקודת רייטינג לעומת ערוצים מסחריים.

לפי הערכות, שני הערוצים הייעודיים שכבר פועלים - 9 ו-24 - מצליחים להכניס 100 מיליון שקל בשנה (כ-30 מיליון שקל לערוץ 24 וכ-70 מיליון שקל לערוץ 9). כלומר, הערוץ החדש יצטרך להגיע למצב שצופים בו בשיעורים זהים לאלה של ערוץ 9 וערוץ 24 גם יחד. כדי להביא תוצאות כאלה יצטרך הערוץ להשיג ממוצע צפייה של 4%-5% במשך כמה שעות מדי יום - משימה לא מבוטלת לערוץ נישה. בעיות נוספות שעלולות למנוע מהערוץ החדש להגיע לנתח הנדרש הן כי בכל אירוע חדשות גדול נהפכים הערוצים המרכזיים לערוצי חדשות, וקברניטי הערוץ החדש יצטרכו לגרום לקהל לבחור במנחי המהדורה שלהם על פני אלה המוכרות. בנוסף, שידורי חדשות אינם נחשבים יעד מועדף אצל מפרסמים, שמעדיפים לשבץ את המוצר שלהם בתוכניות בידוריות עתירות רייטינג, כמו "כוכב נולד" או "הישרדות", ולא ליד סיקור אסון. פעמים רבות בסיקור אירועים טראגיים או ביטחוניים מעדיפים המפרסמים אף לעצור או להמתין עם הפרסום - מה שבוודאי לא יסייע לערוץ החדש.

סוגיה נוספת בהקשר זה היא שלא ברור מי יצפה בערוץ: אם עיקר הצופים יהיו פנסיונרים או צופים קבועים אחרים המכורים לחדשות, לא תהיה סיבה לשדר את אותה פרסומת יותר מכמה פעמים, כי הקהל לא מתחלף. במקביל צפוי הערוץ להיבחן בקפידה בכל מה שנוגע לתוכן שיווקי, שאסור באופן כללי -ובפרט בשידורי חדשות.

בשוק הטלוויזיה טוענים כי גם במועצת הכבלים והלוויין יודעים כי אין לערוץ הייעודי ישימות כלכלית. תחשיבים שערכה המועצה גורסים הוצאות של 20 מיליון דולר, לעומת פוטנציאל הכנסות של 6-5 מיליון דולר. אחרים טוענים כי "לא יתפרסם מכרז פילנתרופי". במועצת הכבלים והלוויין סירבו להגיב.

3. האם המצב בשוק השתנה לטובה או לרעה מאז שנכשל המכרז הקודם על ערוץ חדשות?

אביב גלעדי

נראה כי מרבית הפרמטרים התשנו לרעת הערוץ החדש. בתקופת המכרז הקודם שפורסם ב-2000 (ראו מסגרת), פעל רק ערוץ מבוסס אחד (2), ואילו כיום פועלים שניים (2 ו-10). זאת בנוסף לעלייתם של ערוצים 9 ו-24 שמתקיימים מאותה עוגת פרסום.

התפתחות והתפשטות האינטרנט בעשור החולף שינתה גם היא את הרגלי צריכת המדיה ואת שוק הפרסום, שמעביר לרשת נתח גדל והולך. במקביל, ההתפתחויות הטכנולוגיות צפויות לפרוץ את החיץ בין האינטרנט לטלוויזיה - מה שיוכל להגדיל את כמות המתחרים על תשומת לבם של הצופים.

בנוסף, ברקע רוחש המעבר המתוכנן למשטר רישיונות בשוק הטלוויזיה המסחרית, שעשוי להביא לכניסה של מתחרים נוספים על עוגת הפרסום. גם כיום מייצר שוק הטלוויזיה כמות גדולה של נקודות רייטינג, כשאפילו בתקופת החגים עמוסת הקניות וההוצאות לא הצליחו הזכיינים למכור את מלוא מלאי הרייטינג שלהם.

4. מה יצטרך הערוץ חדש לעשות כדי להתבסס?

נראה כי הוא יידרש ללא מעט שטיקים וטריקים כדי לחסוך כסף, כמו שיתופי פעולה עם עיתונים וכלי תקשורת אחרים, שחוסכים מעט בצורך בכתבים וכבר מתקיימים כיום בתוכניות רבות, בעיקר הכלכליות. במידה שהזוכה יהיה חברה המחזיקה באולפנים, כמו RGE של אביב גלעדי או JCS, העלויות הראשוניות של ההקמה יהיו כמובן נמוכות משמעותית והדבר יאפשר מרחב תמרון גדול יותר.

נראה שהערוץ החדש אף יאמץ דפוסים מוכרים מערוצים אחרים, שבהם מספר מצומצם של אנשי טלוויזיה בולטים מקבל משכורות גבוהות, בעוד שהשאר מסתפקים בהרבה פחות.

5. האם בכלל צריך פה ערוץ שיתמקד בחדשות?

צילום: מוטי קמחי

מחד, כל אמצעי תקשורת נוסף המסקר את המתרחש מביא להגברת הפלורליזם ויכול לחזק את הדמוקרטיה. מאידך, השקעה בערוץ כזה שסיכוייו להרוויח נמוכים, בעוד שפוטנציאל ההפסד גבוה, עלולה למשוך גורמים שהמוטיבציה שלהם מבוססת על כוח והשפעה ולא על מודל כלכלי. ייתכן גם כי אם ישאלו את הצופה הממוצע מה הדבר שהכי מפריע לו כיום בשידורים, יש סיכוי נמוך שיזכיר דווקא מחסור בשידורי חדשות.

-

ערוץ ייעודי

ערוץ כבלים ולוויין בעל רישיון מיוחד שמאפשר לו לשדר פרסומות. כיום קיימים שני ערוצים ייעודיים: ערוץ 9 וערוץ המוסיקה 24. באחרונה זכתה קבוצת הלא טי.וי במכרז להפעלת ערוץ ייעודי בערבית. כל ערוץ ייעודי מקבל מקום בפלטפורמת ה-DTT

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker