אינטרנט במהירות של עד 1,000 מגה-ביט: סלקום משתלטת על מיזם הסיבים IBC

סלקום תשלם 100 מיליון שקל תמורת 70% ממיזם IBC לפרישת סיבים ברחבי ישראל על גבי תשתית חברת החשמל ■ סלקום כבר פורשת באופן עצמאי סיב אופטי בעשרות יישובים בישראל

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרישת סיב אופטי של בזקצילום: אמיתי זיו
נתי טוקר

האם המיזם הכושל לפרישת סיב אופטי בישראל יתניע סוף סוף? סלקום דיווחה רוכשת ב-100 מיליון שקל 70% ממיזם IBC לפרישת סיבים ברחבי ישראל על גבי תשתית חברת החשמל. חברת החשמל תחזיק בשאר המניות של המיזם.

ההסכם מגיע שלושה ימים לאחר החלטת הממשלה להעניק הקלות משמעותיות למיזם הסיבים IBC, הידוע בשמו המסחרי אנלימיטד, שפועל בשיתוף חברת החשמל. ההקלות כוללות הפחתה ניכרת בהיקף חובת הפרישה של הסיב, כך שבסופו של דבר ייהנו ממנו רק 40% מתושבי ישראל. בנוסף, הממשלה התירה ל סלקום להשתלט על המיזם. 

באחרונה סיימה סלקום הנפקה מוצלחת שהכניסה לקופתה 280 מיליון שקל, שישמשו בין השאר לרכישת IBC. סלקום נערכה לעסקה הזו כבר מ-2016, אז החלה IBC במהלכים להכנסת משקיע.

לפי ההצעה, סלקום - שכבר פורשת באופן עצמאי סיב אופטי בעשרות יישובים בישראל - תשלוט ב-IBC ותחזיק בשתי פעילויות נפרדות של פרישת סיבים: IBC על גבי תשתית חברת החשמל, ופרישת הסיבים העצמאית באמצעות התשתית הפסיבית (צינורות ריקים שהוטמנו באדמה) של בזק.

מיזם IBC הוקם על בסיס החלטת הממשלה מ-2010, שנועדה להגביר את התחרות בתחום תשתיות התקשורת בפס רחב. מבנה הבעלות של המיזם מורכב מחברת החשמל (40%), ויה אירופה־ישראל (30%) וחברות נוספות.

המטרה היתה להכניס מתחרה שלישי לשוק שבו שלטו בזק ו-HOT. רשת סיבים יכולה לספק קצב אינטרנט של עד 1,000 מגה-ביט בשנייה - פי 20 מהמהירות הממוצעת המשווקת כיום על ידי המתחרות. הסיב האופטי של IBC מגיע עד בית הלקוח ומאפשר גם העלאת קבצים במהירות של 1,000 מגה-ביט לשנייה.

מיזם IBC אמור היה להתחיל לפרוש סיבים לבתי לקוחות בכל המדינה ואף קיבל מענק של 150 מיליון שקל מהממשלה, ואולם התחזיות הכלכליות לגבי עלויות הפרישה התבררו כשגויות. במקביל, בעלי המניות בחברה, שסיפקו לה מוצרים או שירותים, גבו ממנה סכומים גבוהים תמורתם, והמיזם נקלע למצוקה פיננסית.

היקף הלקוחות של IBC מוערך ב-8,000-6,000 משקי בית בלבד, ואולם התשתית של החברה זמינה ביותר מ-150 אלף משקי בית בישראל. 

במשרד התקשורת סבורים כי כניסתה של IBC לתחרות יכולה לסייע לתחרות בשוק הישראלי — הן להגביר את מהירות האינטרנט והן ולהוריד מחירים בענף. המטרה המרכזית של מתן ההקלות למיזם היא להאיץ בבזק לפרוש את רשת הסיבים שלה ולהפעיל אותה. למעשה, בזק כבר פרשה רשת ב-70% ממשקי הבית, אך הרשת אינה מופעלת עדיין.

500 אלף משקי בית בתוך שלוש שנים

סלקום הציגה יעד שאפתני מאוד בעסקה: להגיע לפרישה של 500 אלף משקי בית בתוך שלוש שנים, ולהגיע ל-1.2 מיליון משקי בית בתוך 10 שנים. לפי כללי הרישיון החדשים, החברה צריכה להגיע ליעד של 40% מאזרחי ישראל בתוך עשור.

באירוע שערכו היום סלקום וחברת החשמל אמר יו"ר חברת החשמל יפתח רון-טל: "הפרויקט, לכשיואץ, ישפיע על הכלכלה והחינוך. ניתן יהיה למשל לבצע בדיקות רפואיות באינטרנט. המיזם הזה גם מקרב את הפריפריה למרכז. נהפוך מטרקטור סובייטי למכונית מירוץ שיודעת להשפיע על הכלכלה כולה. וזו רק ההתחלה".

יו"ר סלקום, עמי אראל, הסביר כי "יש כאן הזדמנות להיכנס לתחום שחסר לנו. כולם יודעים שתשתית התקשורת לא ראויה בישראל. יש תשתיות תקשורת של שתי חברות שחונקות את האוכלוסייה. עד שהסכין לא על הצוואר שלהן הן לא עושות כלום. זה הרבה יותר נוח עבורן. לכן סלקום רואה בזה הזדמנות. אנחנו לא תאבים להיכנס לשוק הזה, אבל השוק יילך לשם. זו מלחמה של אין ברירה, ובמלחמות של אין ברירה מנצחים".

אראל הודה כי "יש מידה מסוימת של סיכון בפרויקט הזה. אבל יש לנו ביטחון בדירקטוריון, בבעלי המניות -שרק עכשיו הכניסו כסף לחברה. ההשקעה בסיבים תהיה דומה למהלך שעשינו בטלוויזיה. שם הגענו עברנו את נקודת האיזון. סלקום יודעת לקחת תחומים כאלה, לכבוש נתח שוק ולהגיע לרווחיות".

מנכ"ל סלקום ניר שטרן הסביר כי המהלך יביא לשגשוג כלכלי בישראל. "ישראל מדורגת במקום 70 בעולם מבחינת מהירויות האינטרנט", אמר שטרן. "אנחנו מדינת שוליים. בעולם גלובלי ישראל לא יכול להרשות לעצמה להיות פריפריה. הסיבה העיקרית שחדירת הסיבים לישראל לא קיימת - למעט מה שאנחנו עושים והמתחרים קצת - כי אין תחרות בשוק הזה.

"בזק הכריזה על מהירות 100 מגה לפני שמונה שנים ודבר לא קרה מאז. זה לא קרה בגלל שיש דואפול שלא היה לו אינטרס להשקיע כי אין תמריץ כלכלי להפעיל את הסיבים. הדרך היחידה להוציא את הטרקטור מהבוץ זו רק תחרות - וזה מה שאנחנו מביאים היום. נעיר את השוק מהתרדמת שלו".

יו"ר מיזם IBC, דורון כהן, שהוביל את החברה בשנים האחרונות, אמר כי "אנחנו עומדים בפני שינוי משמעותי. אני יכול להגיד בצורה ברורה ובביטחון מלא שבעוד שלוש שנים מדינת ישראל לא תהיה במקום שבו היא נמצאת כיום בתחום תשתיות התקשורת. היא תהיה במקום אחר".

כהן היה האיש שהוביל את החברה בשנים האחרונות, כאשר היתה שרויה במצוקה פיננסית ועמדה בפני קריסה, והצליח לגייס את המשקיע שירכוש את השליטה בחברה. הוא הודה כי "הבנו בשלבים מוקדמים שאנחנו צריכים הרבה יותר כסף ממה שהושקע בהתחלה, שאנחנו צריכים שותפות אסטרטגית עם חברת תקשורת גדולה, שאנחנו צריכים שינוי ברגולציה ושינוי במודל העסקי. מרגע שכתבנו את המטרות האלה זכינו לתמיכה של בעלי העניין הצלחנו להוביל את זה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker