"אנחנו לא אקסל": בעקבות תחקיר "הארץ" עובדי התאגיד התפרצו לישיבת המועצה

הרשימות של תאגיד "כאן", שנחשפו בסוף השבוע בתחקיר במוסף, עוררו זעם בקרב עובדי התאגיד ■ מוקדם יותר פנה ארגון העיתונאים לבית הדין לעבודה ודרש שהתאגיד יפצה את העובדים ■ מועצת התאגיד: "למועצה ברור שבתהליך ההקמה המורכב נעשו גם טעויות"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תאגיד כאן
נתי טוקר

הרשימות של תאגיד "כאן", שנחשפו בסוף השבוע בתחקיר "הארץ", מעוררות זעם בתאגיד. הערב (א') התפרצו עשרות עובדי התאגיד לישיבת מועצת התאגיד, שבה השתתף גם המנכ״ל הזמני של התאגיד, אלדד קובלנץ.

ישיבת המועצה תוכננה מראש, אך אמורה היתה לעלות בה גם סוגיית הרשימות - תוך ניסיון לברר מי כתב אותן וכיצד הן השפיעו על גיוס העובדים.

העובדים נשאו שלטים ובהם נכתב בין היתר: "זאת לא טעות, זו מדיניות", "איפה הכבוד לעובדים", "חברי מועצה - תפרקו את הפצצה", "זה הזמן להתנצל העובדים הם לא אקסל" ועוד.

מוקדם יותר פנה ארגון העיתונאים לבית הדין לעבודה ודרש שהתאגיד יפצה את העובדים. הארגון כבר פנה בסוף השבוע למועצת התאגיד, ודרש להשעות את קובלנץ עד לבירור הממצאים.

עובדי התאגיד מפגינים מחוץ לישיבת המועצהקרדיט: ועד עובדי התאגיד

הארגון אף פנה לבית הדין בבקשה להטיל צווי מניעה על התאגיד, וזאת לדבריהם "על רקע חשיפת המסמך המשמיץ כלפי העובדים". לפי הארגון מדובר בהפרת חוק שוויון הזדמנויות בעבודה, פגיעה בחופש העיתונות והפרת חוק תאגיד השידור הציבורי הישראלי - בכל הקשור לאופן גיוס וקליטת העובדים. לטענת הארגון מדובר בהתנהלות תוך רמיסת כל הכללים - לרבות כללי המכרזים.

בארגון העיתונאים ובוועד עובדי התאגיד דרשו לקבוע כי על התאגיד להימנע משימוש במסמך, לקבוע דיון דחוף במעמד הצדדים ולהעביר לידיעת הארגון והוועד את מלוא המידע בנוגע למסמך המשמיץ. על המידה לכלול, לדרישתם, את זהות עורכיו ותוכנו של המסמך, מה השימוש שנעשה בקובץ ובאילו תקופות ומי האנשים שנחשפו לקובץ. בנוסף התבקש התאגיד למסור את המסמך במלואו לידי הארגון והוועד. הבקשה הוגשה על ידי היועצים המשפטיים של ארגון העיתונאים, עוה"ד אמיר בשה וד"ר מורן סבוראי ממשרד בשה-סבוראי-זבידה.

עם סיום ישיבת המועצה, העבירה המועצה את ההודעה הבאה: "מועצת תאגיד השידור הישראלי קשובה להערות ולביקורת, הן מן הציבור והן מגופים תקשורתיים. בעקבות הכתבה שפורסמה בסוף השבוע, המועצה קיימה ישיבה מיוחדת שבסיכומה אנו מבקשים להבהיר:

"המועצה רואה בחומרה רבה את עצם קיומן של רשימות, כפי שפורסם ומצטערת על הכאב הבלתי מוצדק שנגרם למופיעים בהן. חברי המועצה מגנים כל קיטלוג או ביטוי לא הולם כנגד כל אדם בכלל ונגד עובדים בפרט.

"למועצה ברור, שבתהליך ההקמה המורכב, שנעשה בתנאים כמעט בלתי אפשריים, נעשו גם טעויות, חלקן אף משמעותיות, בין היתר בתחום החשוב והמרכזי של ניהול משאבי האנוש.

"יחד עם זאת, המועצה דוחה בתוקף כל טענה בדבר החלשת שומרי הסף. טענות אלו חסרות בסיס ומשוללות כל יסוד.

"מועצת התאגיד תיכנס לעובי הקורה על מנת לבחון את כלל הדברים המופיעים בכתבה וזאת כדי להפיק לקחים ומסקנות להמשך עבודת התאגיד. המועצה קיבלה את הצעת יו״ר המועצה, להקים ועדה בת 3 חברים שתבחן את הדברים ותגיש את מסקנותיה למועצה בהקדם.

"עם זאת, חשוב שיאמר בברור, כי גם בעיצומה של סערת ביקורת, יש לראות את התמונה במלואה. בצד המשגים והמהמורות -  שאין, כאמור, להתעלם מהם - חתומים ההנהלה בראשות המנכ״ל ועובדי כאן על הישגים רבים ומגוונים שהושגו בתנאי אי ודאות: מניסוח ויישום תכנית עבודה, דרך קביעת נורמות למקצוענות ולמצוינות, הטמעת קוד אתי עדכני, הקמת מערכת חדשות הישגית ועד לאיכויות המשובחות הניכרות בשידורי הטלוויזיה, הרדיו והדיגיטל.

"המועצה תמשיך להוביל ולהנחות את מדיניות השידור הציבורי של כאן, מבלי להתעלם מן הצורך לבקר את הטעון ביקורת, לתקן את הטעון תיקון – ובה בשעה לתמוך ולקדם עשייה מוצלחת ואיכותית, תוך חיזוק רוחו של צוות העובדים המסור של התאגיד שהוא לב העשייה של השידור הציבורי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker