לאחר ביטול הסדרי הבלעדיות של שופרסל - תגובות חלוקות בקרב המתחרות

רשתות המזון הגדולות מפקפקות במהלך הרשות להגבלים לביטול הסכמי הבלעדיות: "זו החלטה סתמית, בפועל אף קניון לא באמת יכניס שחקן נוסף" ■ העסקים הקטנים יותר דווקא מרוצים

הדר קנה
הדר קנה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
סניף של שופרסל בתל אביב
סניף שופרסל בתל אביבצילום: עופר וקנין

החלטת הרשות להגבלים עסקיים לבטל את הסדרי הבלעדיות של שופרסל במרכזים מסחריים וקניונים, נתקלה בתגובות מעורבות. העסקים הקטנים אופטימיים וחושבים כי מדובר בשינוי צרכני אמיתי. לעומתם, הרשתות הגדולות, המתחרות ישירות בשופרסל, טוענות כי מדובר בצעד חסר משמעות שלא באמת יביא לתחרות. "זו החלטה סתמית, בפועל אף קניון לא באמת יכניס שחקן בנוסף לשופרסל", אומר אחד הבכירים בענף קמעונאות המזון בנוגע להחלטתה של הממונה על רשות ההגבלים, מיכל הלפרין.

כזכור, אתמול פירסמה הרשות להגבלים צו מוסכם עם חברת שופרסל לביטול כל הסדרי הבלעדיות במקרקעין להם שופרסל צד. ברשות סוברים כי מהלך זה צפוי להקל על כניסת מתחרים העוסקים בממכר מוצרי מזון כדוגמת מאפיות, מעדניות וחנויות לממכר פירות וירקות, לקניונים ומרכזים מסחריים שבהם פעלה שופרסל בבלעדיות. זאת בנוסף לקנס שהוטל עליה על ידי רשות ההגבלים בסך 8.9 מיליון שקל בגין הפרת הוראות חוק המזון.

כאמור, המתחרים של שופרסל בענף המזון מפקפקים באפשרות המהלך להביא לשינוי אמיתי: "ההחלטות האלו הן כותרות בעיתון, אך לא ישנו מציאות במבחן התוצאה", אומר אחד מהבכירים בענף המזון. הוא מסביר: "ברשות ההגבלים ראו ששופרסל השתלטו על אזורים שלמים ואסרו זאת, כדי ליצור תחרות. הבעיה היא שהקניונים לא יוכלו להכניס אליהם סופר נוסף - פשוט כי לא תמיד יש בכלל מקום לעוד אחד כזה. נניח ובקניון מסוים יש סניף של שופרסל בגודל 3,000 מ"ר. קרוב לוודאי שלא יהיה בו מספיק שטח כדי להכניס אליו סופר נוסף בגודל כזה". הוא טוען כי כדי שהצעד באמת יעבוד הייתה הממונה צריכה לחייב את שופרסל למכור חלק מהשטחים הקיימים. גורם אחר בתחום היה אף תקיף יותר ואמר: "לבעלי הקניונים אין אינטרס להכניס עוד שחקן.  הם מעדיפים להשאיר את שופרסל ולהמשיך לקבל את השכירות הגבוהה שהרשת משלמת".

סניף שופרסל
סניף שופרסלצילום: דודו בכר

לעומת המתחרים הישירים, מי שדווקא אופטימיים מהחלטת הרשות הם העסקים הקטנים - "זוהי סנונית שעשויה לבשר את בוא האביב הצרכני", אומרת אומרת רוית גרוס, מנכ"לית התאחדות המלאכה והתעשיה. "זהו מהלך חשוב ומהותי בפתיחת חסמי כניסה לקמעונאים. מהלך שבהחלט עשוי להביא לתחרות בקניונים ומרכזי קניות גדולים, ולהפחתת מחירים של מוצרי מזון ומוצרי צריכה רבים. כמו כן הוא יאפשר כניסת שחקנים קטנים יותר שיתחרו ויהוו קטליזטור יעיל להורדת מחירים ושיפור איכות ומגוון המוצרים לצרכנים הישראלים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker