סופית: ערוץ הכנסת יעבור ל-RGE, בעלת השליטה בערוץ עשר

בג"ץ דחה את העתירות של חברת החדשות ושל ערוץ 20 - ואישר את החלטת מועצת הכבלים והלוויין להעביר את הפעלת הערוץ לידי RGE

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חדר בקרה ערוץ הכנסת
חדר בקרה ערוץ הכנסתצילום: Atbannett

אחרי 14 שנה ערוץ הכנסת יעבור סופית לידי קבוצת RGE, בעלת השליטה בערוץ 10. בג"ץ דחה הבוקר (ה') את העתירות של חברת החדשות ושל ערוץ 20 ואישר את החלטת מועצת הכבלים והלוויין להעביר את הפעלת הערוץ.

זאת לאחר הפסילה של ערוץ 20, שזכה במכרז המקורי. RGE-חדשות 10 הגיעו למקום השני במכרז וחברת החדשות (חדשות 2) שמפעילה כיום את ערוץ הכנסת הגיעה למקום השלישי.

בחדשות 2 דרשו לפסול לחלוטין  את המכרז בטענה כי נפלו בו כשלים, אך המועצה החליטה להעביר את הזכייה למדורגת במקום ה-2, חברת RGE. ערן טיפנברון עורך ynet לשעבר שהעיד בתיק 2000 והוזכר בשיחות נוני מוזס ובנימין נתניהו - הוא זה שינהל את ערוץ הכנסת.   

ערוץ 20 זכה במכרז להפעלת ערוץ הכנסת במאי 2017. RGE הגיעה למקום השני ואחריה בצמידות ערוץ 2. לאחר הזכייה עתרו חדשות 2 ו-RGE לבג"ץ בטענה כי נפלו כשלים בהצעת ערוץ 20 וכי יש חוסר הלימה בין הצעת התוכן לבין ההצעה העסקית. כלומר, הערוץ לא יוכל לממן באמצעות תקציב ערוץ הכנסת (25 מיליון שקל) את הצעת התוכן שהציע.

במסגרת ההליכים המשפטיים טענו בחדשות 2 כי הם אלה שאמורים להיות מדורגים במקום השני, וכי העובדה שדורגו במקום השלישי נובעת מטעות טכנית בלבד.

יו"ר המועצה, ד"ר יפעת בן חי שגב, התייחסה להתנהלות של חברת החדשות במהלך המאבק ואמרה לאחר פרסום ההחלטה: "המועצה היתה מצויה במשך חודשים תחת מתקפות והכפשות שקריות ובלתי פוסקות של הצדדים המפסידים במכרז, וזאת ללא כל הצדקה או הסבר זולת הרצון להמשיך ליהנות ממשאבי הציבור ללא הצדקה תוך הפעלת ערוץ ציבורי ללא מכרז.

"בית המשפט קיבל באופן חד וברור את עמדת המועצה בכל הנושאים שעמדו בעתירות, שיבח את עבודתה המקצועית של המועצה ודחה על הסף את טענות העותרות. במיוחד, לאור המלים הקשות שנכתבו על חדשות 2, כעת אפשר לראות בבירור שכל הספינים והפרסומים המגמתיים – לא היה בהם שמץ של אמת. כפי שאמרתי בעבר, אני שמה את יושרתי המקצועית על מכרז ערוץ הכנסת. כעת הצדק נעשה וגם נראה. אני מאחלת הצלחה גדולה למפעיל החדש של הערוץ, שהוא חיוני לדמוקרטיה ולשקיפות הציבורית בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker