הכנסת ביטלה את פיצול התאגיד, החינוכית תיסגר סופית באוגוסט

הכנסת דחתה ניסיון למנוע את סגירת החינוכית, אך אישרה הצעת פשרה שלפיה כ-40 מעובדי החינוכית ייקלטו בתאגיד כאן בתוספת תקציב שנתית של 12 מיליון שקל

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בובות שרות חינוכית
צילום: יח"צ

מליאת הכנסת אישרה סופית הלילה (חמישי), בקריאה שנייה ושלישית, את תיקון החוק לביטול הפיצול של תאגיד השידור הציבורי. במקביל, הכנסת אישרה סופית את סגירת הטלוויזיה החינוכית ב-15 באוגוסט - אך בכל הנוגע לסוגיית עובדי החינוכית נקבע כי התאגיד יקבל תוספת תקציב של 12 מיליון שקל בשנה לקליטת 40 מעובדי החינוכית.

החוק לפיצול התאגיד התקבל לפני כשנה, ימים ספורים לפני עליית התאגיד לשידור, וזאת כחלק מניסיונות ראש הממשלה בנימין נתניהו לפגוע בו. הפיצול נועד להקים שני תאגידים - תאגיד לשידורים כלליים ותאגיד חדשות. הפיצול לא יצא לדרך בעקבות צו ביניים של בג"ץ.

בעקבות האיום של ארגון EBU, איגוד השידור האירופי, כי ישראל לא תוכל להיות חברה בו ולארח את האירוויזיון, התקפל נתניהו והסכים לבטל את הפיצול. הצעת החוק הממשלתית בעניין אוחדה עם הצעת חוק של יו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל (המחנה הציוני).

במקום החינוכית: ערוץ ילדים חדש

במקביל, הכנסת דנה גם בסתייגות של ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) למנוע את סגירת החינוכית ב-15 באוגוסט. חוק התאגיד קובע כי החינוכית, שהינה יחידת סמך במשרד החינוך, תיסגר באותו מועד ובמקומה יוקם ערוץ ילדים בתאגיד השידור כאן - שצפוי להיקרא כאן חינוכית.

מליאת הכנסת דחתה את ההסתייגוית למניעת הסגירה. המשמעות היא שלמרות מאבק העובדים, החינוכית תפסיק את שידוריה סופית בעוד פחות מחודש. תוכניות אקטואליה ותיקות של החינוכית, כמו "ערב חדש", "עושים סדר" או "תיק תקשורת" לא ישודרו עוד.

החינוכית בימי הזוהרצילום: ארכיון החינוכית

לכ-180 עובדי החינוכית תוצע תוכנית פרישה הדומה לזו של עובדי רשות השידור. בשלב זה עדיין אין הסכמות בין העובדים לבין משרד האוצר.

מצבם של עובדי החינוכית טוב יותר מאלה של עובדי רשות השידור. רוב עובדי החינוכית הם עובדי מדינה ולכן לא ניתן לפטרם. לעובדים שלא יבחרו לפרוש יוצע להשתלב במשרות בשירות המדינה.

הלילה, לאחר דרמה קצרה, אישרה הכנסת הסתייגות נוספת של זוהר שלפיה התאגיד יקבל לשורותיו 40 מעובדי החינוכית. עד כה התאגיד אמור היה להעסיק כ-13 עובדים במסגרת ערוץ הילדים. במהלך דיוני הוועדה שדנה בעניין, בראשות זוהר, הגיעו התאגיד והאוצר להסכמות בדבר העסקת 40 עובדי החינוכית בתאגיד, וכעת הסכמה זו עוגנה בחוק עצמו.

שר התקשורת איוב קרא (הליכוד) זעם על העברת ההסתייגות. הוא אף עלה לדוכן הכנסת בשעת לילה מאוחרת במטרה למשוך את הצעת החוק כולה, מחשש לפגיעה באירוויזיוון. ואולם בסופו של דבר חזר בו ואמר כי יבחן את העניין בהמשך.

תאגיד השידור הציבורי יקבל כעת תוספת שנתית של 12 מיליון שקל מעבר לתקציב הקיים (כ-650 מיליון שקל, והיתרה הכנסות מפרסמות), כדי להעסיק את 40 עובדי החינוכית הנוספים. עובדים אלה יצטרפו כעת לתקינה של כ-900 עובדי התאגיד כיום.

בסך הכל יתוקצב ערוץ החינוכית בכ-40 מיליון שקל במסגרת התאגיד החל מאוגוסט (לא כולל התוספת שאושרה הלילה), ובנוסף משרד החינוך ימשיך לתקצב את הפקות החינוכית בכ-50 מיליון שקל בשנה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker