עדכונים שוטפים: אלה החברות שיתנו יום חופש לעובדים להט"בים שישבתו בראשון

חברות היי-טק, תקשורת, פארמה וקמעונות התגייסו למאבק בהחלטת הכנסת שלא להכליל זוגות חד מיניים בחוק הפונדקאות ■ מיקרוסופט ישראל: "כל עובד שיחליט להקים משפחה באמצעות פונדקאות יקבל 60 אלף שקל" ■ גם מלאנוקס הודיעה שתעניק 60 אלף שקל לכל עובד שיבחר בפונדקאות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה למען הקהילה הגאה בבאר שבע, במארסצילום: אליהו הרשקוביץ

חברות ועסקים ישראלים בולטים הביעו באחרונה את תמיכתם בשביתת המחאה של קהילת הלהט"ב שמתוכננת ליום ראשון. קבוצת הפרסום מקאן תל-אביב תאפשר לעובדיה המשתייכים לקהילת הלהט"ב יום חופש בראשון, אם יבחרו לקחת חלק בשביתה. בקבוצה מועסקים כיום יותר מ-400 עובדים. הודעה דומה שיגרה קבוצת הפרסום גיתם BBDO, המעסיקה 300 עובדים. גם חברת ההיי-טק נטורל אינטלג'ינס (Natural Intelligence), המעסיקה כ-300 עובדים בישראל, והסטארט-אפים מינט מדיה (Minute Media) וריסקיפייד (Riskified) הודיעו על תמיכתם.

מיקרוסופט: מנכ"ל מרכז המחקר והפיתוח של מיקרוסופט ישראל, אסף רפפורט, הודיע היום בפוסט בעמוד הפייסבוק של החברה על מימון חלקי של פונדקאות לעובדים שירצו בכך: "הנוסח הנוכחי של חוק הפונדקאות מחריג את קהילת הלהט"בים ומונע מהם את הזכות הבסיסית והאנושית להקים משפחה. זהו חוק מצער ולא שוויוני. מהיום, כל עובדת ועובד שלנו שיחליטו להקים משפחה באמצעות פונדקאות יקבלו 60 אלף ש"ח, ללא קשר למגדר, מגזר, נטייה מינית, גיל או מצב משפחתי. כ-ו-ל-ם!".

"שינוי אמיתי יבוא מהמקום שבו הלב מוביל. אז הלב שלי היום עם כל אחד ואחת מכם. הלב שלי אתכם ברצון להקים משפחה. הלב שלי אתכם בכמיהה המוצדקת לשוויון זכויות והזדמנויות. בראשון הקרוב אני לא אהיה בעבודה, אני אפגין", כתב רפפורט בחשבון הפייסבוק שלו. מיקרוסופט מעסיקה כ-1,000 עובדים בישראל.

■ מהמטה העולמי של חברת IBM נמסר: "חברת IBM מתנגדת לכל צורה של אפליה, ומאז ומתמיד נאבקה למען יחס שיוויוני לכולם. אין לשלול מאף אחד את הזכות האנושית הבסיסית – הזכות להקים משפחה – בשל ההחלטה להיות נאמן לעצמו ולזהותו. אנו תומכים בכל עובדי החברה, בישראל וברחבי העולם, שמבקשים להביע סולדריות עם קהילת הלהט"ב בקריאה הנחושה לקדם חקיקה שמכילה כל אדם באשר הוא אדם. עובדים ועובדות אשר יחליטו לקחת חלק במחאה המתוכננת ביום ראשון יוכלו לקבל יום חופשה מיוחד, לאחר קבלת אישור מהמנהל הישיר".

מלאנוקס שמנוהלת על ידי אייל וולדמן מצטרפת למחאה והודיעה שהיא גאה לתמוך בכל מי שיבחר או תבחר בתהליך של פונדקאות על ידי מענק של 60 אלף שקל ותוספת של חודש לחופשת הלידה. מלאנוקס מסבירה שהיא מאמינה שהזכות להורות נתונה לכולם ומדגישה את היותה חברה שחרתה על דגלה סובלנות ושוויון בקרב המרקם האנושי העשיר של עובדיה.

מלאנוקס הוסיפה: "אנו מצרים על נוסח חוק הפונדקאות הנוכחי שבאופן לא שוויוני מחריג את קהילת הלהט"ב ומקווים כי לא ירחק היום בו גם החקיקה הישראלית תאפשר שוויון אמיתי ביחס לזכות הבסיסית של הורות. מלאנוקס מצטרפת גם לחברות אחרות ותאפשר לכל מי מעובדיה שיבחר בכך להשתתף בהפגנה נגד החלטת הכנסת שתתקיים ביום ראשון הקרוב".  

Dell-EMC: "חברת Dell-EMC ישראל תומכת בעובדיה אשר ירצו להשתתף בפעילויות המחאה על חוק הפונדקאות, אשר יתקיימו ברחבי הארץ ביום ראשון הקרוב (22.7). החברה תעניק יום חופש לכל עובד שייבחר להשתתף בפעילויות ולא להגיע לעבודה.

"ב-Dell EMC, גיוון והכללה מגדריים הינם הכרחיים. קיום סביבה שוויונית מבחינה מגדרית מבטיחה כי הארגון הוא מקום בו אנשים ירצו לעבוד ועובדיו ירגישו אליו שייכות. קיומה של תרבות מגדרית מגוונת היא גורם מרכזי בהבטחת המשך הצמיחה העסקית שלנו.

הפגנת הקהילה הגאה בעד פונדקאות לזוגות חד מיניים, אתמולצילום: תומר אפלבאום

"בחברה בישראל, כמו בשאר אתרי החברה בעולם, התגבשה קבוצת עובדים (המכונה (Pride אשר פועלת בדרכים שונות לקידום ערכי השוויון המגדרי בארגון. הנהלת החברה בישראל אף חתמה בתחילת השנה על אמנת זכויות לחברי קהילת הלהט"ב, בשיתוף קהילת LGBTech".

"מחאה על שנאת חינם"

מטה המאבק של הקהילה הלהט"בית הכריז על שביתה כללית ביום ראשון, וקרא לחברות וחברי הקהילה להיעדר ממקומות העבודה, לסגור את בתי העסק ולקחת חלק בפעילויות מחאה במרחב הציבורי, בעקבות החלטת הכנסת נגד תיקון בחוק הפונדקאות שיאפשר להכליל תחתיו גם זוגות הומוסקסואלים.

הודעת תמיכה בשביתה בעמוד הפייסבוק של מקאןקרדיט: עמוד הפייסבוק של מקאן

במטה המאבק מגדירים את השביתה ביום ראשון, שבו חל גם צום ט' באב, כ"מחאה על שנאת החינם של הפוליטיקאים החרדים והשמרנים כלפי הקהילה הלהט"בית בישראל". לדברי חן אריאלי, יו"ר האגודה למען הלהט"ב, "מאסנו בפוליטיקאים שמטיפים נגד שנאת חינם אבל פועלים כדי לפגוע, להדיר ולשלול זכויות מחברות וחברי הקהילה הלהט"בית. מאסנו בהבטחות הריקות של ראש הממשלה נתניהו ושל הליברלים בקואליציה, שתומכים בנו בהצהרות ומצביעים נגדנו במליאה. שמחבקים אותנו במצעדים ומונעים מאיתנו להתחתן ולהקים משפחה. מאסנו באלימות שמופנית כלפינו, בהתעמרות הבירוקרטית, בעמדות החשוכות שמשמיעה הפקידות הציבורית. מאסנו בצביעות, בקיפוח ובאפליה. אני קוראת לחברות וחברי הקהילה הלהט"בית להפגין סולידריות ולקחת חלק במאבק, כי זו זכותנו וחובתנו".

 ■ במשרד הפרסום מקאן תל אביב הוחלט לתמוך במחאה. בהודעה שפירסם המשרד בחשבון הפייסבוק שלו נכתב: "קבוצת מקאן תומכת בזכותו הבסיסית של כל אדם להיות הורה במדינת ישראל. לכן אנחנו גאים לקחת חלק במאבקה החשוב של הקהילה הלהט"בית וקוראים לעובדותינו ועובדינו חברי הקהילה הלהט"בית שלא להתייצב לעבודה ביום ראשון הקרוב, 22.7, ולהצטרף לשביתת המחאה שהוכרזה היום במשק הישראלי. המאבק הוא של כולנו!".

לדברי מנכ"ל מקאן, עמית משיח, "אנחנו תומכים בשביתה לא רק כי אנחנו מאמינים בזכותו של כל אדם באשר הוא להקים משפחה וליהנות משוויון זכויות, אלא גם כדי להגיד מספיק. מספיק לזיג-זג על חשבוננו. מספיק לזלזול  המתמשך באזרחי המדינה בשם ההישרדות הפוליטית והשמירה על הכסא". משיח קרא לחברות נוספות להצטרף למאבק: "המאבק שלהם צריך להיות מאבק של כל אחת ואחד שעתידה ואופייה הדמוקרטי של המדינה חשובים להם", אמר משיח.

■ גם משרד יחסי הציבור בן חורין אלכסנדרוביץ' הודיע כי יצטרף "למאבק למען הזכות של כל ישראלי להביא ילדים לעולם, ללא הבדלי העדפה מינית". במשרד מסרו כי ירתמו "את כל יכולות המשרד בהתנדבות למען המאבק בזירת התקשורתית, הדיגיטלית והסטודיו הפנימי. עובדי החברה שירצו לשבות באותו היום - יוכלו לעשות זאת מבלי לאבד יום חופש".

■ בהודעה ששיגר מנכ"ל קבוצת גיתם עדו הר טוב לעובדים נכתב: "העובדה כי חוק הפונדקאות המאפשר לכל אדם באשר הוא להקים משפחה נפל בכנסת, היא בושה וכלימה למדינה ולחברה הישראלית".

עוד כתב הר טוב: "גיתם BBDO הינו מקום ליברלי ומאפשר לכל אדם לחיות כאוות נפשו, ומקדש את הזכות של כולנו לחוות הורות ומשפחה. כל עובד שיהיה מעוניין להצטרף להפגנה שתתקיים בימים הקרובים יקבל גיבוי ותמיכה מאיתנו. מי שיבחר להשתתף, לא תורד לו ולו שעה של חופש, ונתמוך בזכותו להביע את מחאתו. מקווה שהאיוולת הזאת תשונה".

עוד ועוד חברות מצטרפות למאבק (רשימה מתעדכנת)

■ חברת yes הודיעה כי גם היא תומכת במאבקה של קהילת הלהט״ב לשיוויון זכויות:  "כחברת תקשורת פתוחה ופלורליסטית תאפשר yes לעובדיה חברי הקהילה יום חופש בראשון אם יבחרו לשבות".

■ חברת פרוקטר אנד גמבל הודיעה כי גם היא מצטרפת למאבק. מהחברה נמסר: "יש לנו מסורת של 25 שנה בתמיכה בקהילה הלהטבית ואנו לוקחים עמדה חד משמעית גם בנושא זה ונאפשר לכל עובדי החברה אשר ירצו לקחת חלק במאבק, לעשות זאת מבלי לאבד יום חופש״.

■ נטורל אינטלג'ינס הוציאה היום מכתב לעובדיה בו היא מודיעה על הצטרפות לשביתה. עובדי החברה מקהילת הלהט"ב יוכלו לשבות ביום ראשון ללא הורדה של ימי חופשה. החברה מאמינה שכפי שמיקרוסופט, אפל ופייפאל הצטרפו למאבק למען הקהילה הטרנסית באמריקה והצליחו להביא לשינוי, גם חברות ההיי-טק בישראל יכולות להיות החלוץ שיוביל את המחנה בתחום זה.

צעד זה מצטרף לצעדים נוספים בהם נקטה החברה עד כה בתמיכה בקהילה, ובהם הענקת מימון של 50 אלף שקל נטו לכל עובד חברה מקהילת הלהט"ב שבוחר לגשת לתהליך פונדקאות בחו"ל.

נטע פלר, סמנכ"ל משאבי אנוש בנטורל אינטלג'ינס: "אנו  נתמוך בכל עובד שירצה לממש את זכות השביתה ביום ראשון הקרוב כמחאה על ההחלטה שעברה בכנסת, ולא נוריד ממכסת ימי החופשה שלו. אנו קוראים לחברות נוספות מהמגזר הפרטי להצטרף למהלך. אנו מודעים לקשיים הרבים של הליך הפונדקאות, ולכן החלטנו בשנים האחרונות להעניק  כ-50 אלף שקלים לכל עובד או עובדת שאינם יכולים ללדת ילדים ונאלצים לפנות להליך היקר של פונדקאות בחו"ל, מפני שאינם זכאים לבצע הליך פונדקאות בישראל".

איש העסקים משה חוגג, המנהל בין היתר את קרן סינגולריטים אמר: "חוק הפונדקאות בניסוחו הנוכחי לא יכול להיות חוקי במדינה חופשית, זה לא יתכן שיכפו על אנשים את מי לאהוב ויענישו אותם אם הם מרגישים אחרת, פשוט בלתי מתקבל על הדעת.

"ההחלטה של מיקרוסופט לתת מענק לעובדיהם אשר יחליטו להקים משפחה באמצעות הליך פונדקאות היא מבורכת ומעוררת השראה, יש לנו אחריות חברתית לתקן את העוול ולכן שותפיי ואני מצטרפים ליוזמה וגם אנחנו נעניק לעובדינו אשר יכנסו להליך פונדקאות 60 אלף שקלים בשיוויוניות מלאה.

חייב להודות שמהלכים פרטיים עצמאיים, מבורכים וחשובים ככל שיהיו, אינם אלא פלסטר, הפיתרון האמיתי חייב להיות ברמת המדינה ועל כן סינגולריטים תשבות ביום ראשון ונפגין למען חופש ושיווין על גשר ז'בוטינסקי בשעה 10:00 נשמח גם לעזור במימון תביעת בג"צ בנושא".

מסינגולריטים נמסר כי על פי החלטת משה חוגג הקבוצה לא תעבוד בכלל ביום ראשון וחלק מהחברות שלנו ישבתו לחצי שעה בה ישתתפו בהפגנה".

■ ממינט מדיה נמסר: "בעקבות חוק הפונדקאות והחלטת הקהילה הגאה לשביתה ביום א' הקרוב, מינט מדיה החליטה לתמוך במאבק הקהילה. החברה הודיעה לעובדיה היום כי תאפשר להם ביום ראשון הקרוב להשתתף בשביתה שתתקיים ולא להגיע לעבודה."

■ מריסקיפייד נמסר: "בריסקיפייד תומכים בזכותם של כל בני האדם להיות הורים ומשפחה. אנו עומדים עם הקהילה הגאה במאבקה לשיוויון ותומכים בעובדינו, חברי הקהילה הלהטב"קית ובמעורבותם במחאות ביום ראשון הקרוב.

"בעקבות חוק הפונדקאות, החליטה קהילת הלהט"ב על שביתה ביום א' הקרוב, וריסקיפייד (Riskified), העוסקת במניעת הונאות בכרטיסי אשראי ברשת, הודיעה היום כי תעמוד עם הקילה הגאה במאבקה לשוויון ותתמוך בעובדיה ובמעורבותם במאחות שיתקיימו ביום ראשון הקרוב. בחברה, המונה כיום כ-250 עובדים, מספר לא קטן של עובדים השייכים לקהילה הגאה ואף הורים למשפחות להט"ביות".

■ קבוצת וובפאלס (Webpals), המעסיקה כ-400 עובדים, הודיעה כי היא תומכת במאבק על הזכות המובנת מאליה של כל ישראלי להביא ילדים לעולם. כל עובד שיבחר לשבות יתאפשר לו לעשות כן שלא על חשבון יום חופש.

■ חברות ההיי-טק סולוטו ו-Fiverr הודיעו על הצטרפותן למאבק ובתמיכה בכל עובד שיבחר לשבות ביום ראשון.

במקביל לחברות ההיי-טק, יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, קרא היום בחוזר למעסיקים ולוועדים לאפשר לכל עובד שירצה בכך, לשבות. ההסתדרות הודיעה כי גם היא עצמה תאפשר לעובדיה לקחת חלק פעיל במחאה ולשבות. "המאבק למען שוויון זכויות של קהילת הלהט"ב הוא מאבק חשוב על פניה של החברה הישראלית. בתור התנועה החברתית הגדולה והמשפיעה בארץ, ההסתדרות מתנגדת לכל סוג של אפליה", כתב ניסנקורן למעסיקים.

מההסתדרות נמסר עוד כי בהמשך לחוזר שהוציא היו"ר, ראשי ועדים בחברות ובגופים רבים הודיעו כי יפעלו לסיכום מול ההנהלות על מנת לאפשר לעובדים, המשתייכים לקהילת הלהט"ב, להיעדר מהעבודה ולקחת חלק בצעדי המחאה ללא פגיעה בזכויותיהם. בין ראשי הוועדים שהגיעו לסיכום מול ההנהלות: יו"ר ועד העובדים בקק"ל, יו"ר ארגון עובדי תנובה, יו"ר ועד עובדי פרטנר, יו"ר ועד עובדי פלאפון ומעסיקים נוספים.

סופר-פארם מצטרפת למחאה על הזכות להורות ותאפשר לכל עובד שיבחר להצטרף להפגנה נגד חוק הפונדקאות להפגין ללא הורדת יום חופש.

מנטפים נמסר כי עובדים ועובדות אשר יחליטו לקחת חלק במחאה המתוכננת ביום ראשון הקרוב יוכלו לקבל יום חופשה מיוחד לאחר קבלת אישור מהמנהל הישיר.

■ גם יו"ר ועד העובדים בנמל חיפה, יו"ר ועד עובדי שופרסל ויו"ר ועד עובדי דואר ישראל הודיעו לפני זמן קצר כי יפעלו לסיכום מול ההנהלות על מנת לאפשר לעובדים המשתייכים לקהילה הגאה להיעדר מהעבודה ולקחת חלק בצעדי המחאה ביום ראשון, ללא פגיעה בזכויותיהם.

■ חברת כצט מסרה: "כל עובד או עובדת אשר הינם חלק מהקהילה, וישתתפו במחאה ביום זה, יוכלו לעשות כן ללא קיזוז יום חופש. חשוב לציין שגם הורים או אחים של חברי קהילת הלהט"ב שיבקשו להביע מחאה ביום זה גם יוכלו לעשות זאת ללא קיזוז יום חופש".

■ מחברת קסטרו נמסר: "אנו נכבד כל עובד אשר יבחר לקחת חלק במחאה הקרובה, בתאום מול מנהלו הישיר, וזאת כדי שנמשיך לתת ללקוחותינו את השרות הטוב ביותר".

■ קבוצת שטראוס הביעה את תמיכתה בשיוויון זכויות מלא לאנשי קהילת הלהט"ב, והוסיפה: "נאפשר לעובידנו שיבחרו בכך לקחת חלק במחאה, ונכבד כל עובד שיעשה כך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker