רשות ההגבלים מבצעת בדיקה מעמיקה כדי לברר אם גוגל פוגעת בכלכלה הישראלית

הרשות תפתח במהלך השנה הנוכחית בבדיקה של פעילות גוגל ופייסבוק בישראל ■ הרשות תקח בחשבון את ההחלטה של האיחוד האירופי להטיל על גוגל קנס חסר תקדים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משרדי גוגל ישראלצילום: ניר קידר

ברשות ההגבלים העסקיים התקבלה החלטה לבצע בדיקה מעמיקה במהלך 2018 של פעילות גוגל ופייסבוק בישראל. בהתאם לבדיקה זו, יתקבלו החלטות לגבי היחס של הרשות לפעילות של הענקיות הבינלאומיות.

הרשות גם תביא בחשבון את החלטה מהיום (ד') של האיחוד האירופי להטיל קנס שיא של 4.3 מיליארד יורו על גוגל בשל התנהלותה במערכת ההפעלה אנדרואיד.

ברשות מעוניינים לבדוק את ההשפעה של התנהלות גוגל על השוק הישראלי. הבדיקה נועדה לבחון אם האופן שבו פועלת גוגל בישראל כולל פרקטיקות שפוגעות באופן ספציפי בכלכלה הישראלית ואם היא פוגעת בתחרות בשוק המקומי. הבדיקה תיערך גם לגבי פעילות פייסבוק.

כפי שפורסם ב-TheMarker, בדיקת הרשות לגבי התנהלות של גוגל בשוק הפרסום החלה בעקבות תלונה שהוגשה לרשות בדצמבר 2017 ממתחרה של גוגל, חברת ארטימדיה - שבה נטען כי גוגל מנצלת לרעה את מעמדה בתחום הפרסום בדיגיטל. לפי התלונה, פעילות דומה לזאת שמבצעת גוגל הוגדרה על ידי הרשות כהסדר כובל.

התלונה, שהוגשה על ידי עו"ד אורי ברעם, נוגעת לפעילות של גוגל בתחום פרסום מודעות התצוגה (באנרים). ארטימדיה טוענת כי השירותים של גוגל בתחום "ממחישים את הכוח הקונגלומרטי העצום של גוגל, המשתרע על כל רצף הפרסום הדיגיטלי על כל צורותיו, ומאירים היטב את דרכי פעולתה וניצול המעמד לרעה המגוונות והמתוחכמות של גוגל לדחיקת תחרות".

בנוגע לטענות דומות שפורסמו כלפי גוגל, טענו בתגובה בחברה כי השירותים שלהם מאפשרים אינטגרציה על פעילויות של מתחרים, וכי "חדשנות המוצרים שלנו הרחיבה את התחרות והעניקה ערך לצרכנים, מפרסמים וגופי עיתונות. בשנה שעברה העברנו מיליארדי קליקים והחזרנו יותר ממיליארד דולר בהכנסות לעיתונות. אבל ללא ספק הסימן הברור של דינמיות, בחירה ותחרות הוא שהרשת אינה מפסיקה להשתנות. כיום יותר קליקים מגיעים לגופי העיתונות מאתרים כמו טוויטר ופייסבוק מאשר מגוגל. יותר ויותר זמן שהייה באונליין מתבצעת בסלולרי ובאפליקציות, ושירותים חדשים מושקים כל הזמן".

מרשות ההגבלים לא נמסרה תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker