המונדיאל ששבר את כל שיאי הצפייה - וכמה הרוויח התאגיד מפרסומות

ההכנסה הנאה מפרסומות ומחסויות במהלך המונדיאל לא הספיקה כדי לכסות על ההוצאות של ההפקה - המוערכות ב-35 מיליון שקל ■ אם כוללים בחישוב את מספר הצופים בדיגיטל ובטלוויזיה יחד, הרי שהיה זה כנראה המונדיאל הנצפה מאז ומעולם

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השוער לוריס וחבריו לנבחרת צרפת מניפים את הגביעצילום: KAI PFAFFENBACH/רויטרס
נתי טוקר

תאגיד השידור כאן הכניס כ-20 מיליון שקל מפרסומות וחסויות סביב אירועי המונדיאל וכ-3 מיליון שקל נוספים ממכירת זכויות שידור. עם זאת, ההכנסה הזאת אינה מכסה על עלויות השידורים הגבוהות שהגיעו ללפחות 35 מיליון שקל.

זכויות השידור של המונדיאל הגיעו לתאגיד השידור הציבורי על בסיס עסקה שביצע ארגון EBU, איגוד השידור האירופי, שתאגיד כאן חבר בו בשלב זה (העניין נמצא בדיון סביב סוגיית ביטול הפיצול של התאגיד). רשות השידור היא זו שביצעה את העסקה הראשונית לרכישת הזכויות ושילמה 2.57 מיליון יורו, ותאגיד כאן השלים את הסכום והוסיף 3.78 מיליון יורו - ובסך הכל 6.35 מיליון יורו.

מעבר לזכויות השידור, התאגיד השקיע סכומים גבוהים בהפקת המונדיאל. חברת ההפקה שהיתה אחראית על המונדיאל היא מזמור הפקות, שניהלה גם את אולפן השידור. התאגיד שילם כ-7.2 מיליון שקל (כולל מע"מ) למזמור הפקות. בכאן אומרים כי ההצעה הזאת היתה הנמוכה ביותר מבין ההצעות המתחרות, והיא כללה את מימון צוותי השידור ברוסיה ואת האולפן הראשון בישראל לשידורי 4k.

התאגיד שיגר לרוסיה ארבעה צוותים שכללו שלושה אנשים בכל משלחת. לאירוע הגמר נשלחה, ליממה בלבד, גם מגישת המהדורה המרכזית, גאולה אבן. ב"כאן" מסבירים כי בגלל גודלה של המדינה הצורך בארבעה צוותים היה טכני - עקב חוסר היכולת "לדלג" בין המיקומים בזמן. מעבר של צוותים בין מגרש למגרש בתוך זמן קצר היה גורר עלות חריגה במיוחד בשל המורכבות הלוגיסטית.

לתאגיד כאן מותר לשדר חסויות בשידורי הטלוויזיה בלבד וברשת ב'. החוק עוסק בהודעות חסות בלבד, אך בפועל בתאגיד הרחיבו את ההגדרה ושילבו גם מעין פרסומות קצרות - למורת רוחם של הערוצים המסחריים. בשורה התחתונה, התאגיד הכניס כ-20 מיליון שקל מפרסומות בתאגיד. ההערכה היא שבמונדיאל 2014 הכניסה רשות השידור סכום נמוך משמעותית - כ-10 מיליון שקל.

כלל ההכנסות של התאגיד מפרסומות בשנה, כולל מתשדירים ברשת ב', מוערכות ב-80 מיליון שקל. המשמעות היא שהשנה, באופן חד פעמי, הכנסות התאגיד מפרסומות יגדלו ועשויות להגיע לכ-100 מיליון שקל.

אלדד קובלנץצילום: אייל טואג

מעבר להכנסות מפרסומות, תאגיד השידור כאן מכר 12 משחקים לשידור בגופי שידור אחרים - תשעה משחקים לערוץ הספורט ושלושה לקשת 12. ההערכות הן כי התאגיד הכניס כאמור כ-3 מיליון שקל ממכירת זכויות השידור, כולל מכירת זכויות לצ'לרטון לשידור חוזר של המשחקים.

צפיית שיא

המונדיאל הנוכחי היה אחד הנצפים בעולם ורשם שיעורי צפייה גבוהים יותר יחסית לתחרויות בשנים קודמות - כך עולה מנתוני נילסן לגבי 18 מדינות ברחבי העולם. עם זאת, בגרמניה (שנבחרתה לא עלתה משלב הבתים) ובארה"ב (שכלל לא הגיעה למונדיאל) נרשמו שיעורי צפייה נמוכים יותר.

בישראל, המצב מורכב יותר. אם בוחנים את מספר הצופים בטלוויזיה בלבד, לפי נתוני ועדת המדרוג, הרי שנתוני שלב הבתים ושמינית הגמר של מונדיאל 2018 היו דומים לאלה של התחרויות הקודמות ב-2010 וב-2014. מנגד, משלב רבע הגמר חל זינוק בנתונים ואלה היו גבוהים משמעותית מבמונדיאלים קודמים. גם הגמר רשם נתון גבוה במיוחד 1.3 מיליון צופים - אך לא שבר שיאים של מונדיאלים קודמים.

מנגד, אם בוחנים את הנתונים בהתאם למדידה המקובלת בשוק הטלוויזיה המקומי - רייטינג משקי (מספר משקי הבית שבהם היתה לפחות טלוויזיה אחת "פתוחה" על שידורי המשחק) הרי שמונדיאל 2018 רשם בכל פרמטר עלייה משמעותית לעומת אירועים קודמים.

המצב משמעותי עוד יותר אם בוחנים את פעילות הדיגיטל של התאגיד, שזכתה לשבחים רבים. התאגיד איפשר לגולשים לצפות במשחקים באפליקציה, באתר ובטלוויזיות החכמות, כולל אפשרות לצפות בשידורים חוזרים ובמהלכים שונים ב-16 זוויות צילום.

אם כוללים בחישוב את מספר הצופים בדיגיטל ובטלוויזיה יחד, הרי שהיה זה כנראה המונדיאל הנצפה מאז ומעולם. נתוני הצפייה בדיגיטל מרשימים במיוחד: בכל משחקי המונדיאל בשידור חי היו כ-6 מיליון צפיות עם ממוצע של 113 אלף צופים במשחק (בדיגיטל). בקטעי ה-VOD באמצעות נגן היוטיוב והנגן הייעודי באתר היו כ-43 מיליון צפיות.

האפליקציה של כאן שבה שודר המונדיאל רשמה הישג משמעותי - מתחילת יוני נרשמו 422 אלף הורדות לאפליקציה. לאפליקציה הייעודית לטלוויזיה החכמה נרשמו עוד 150 אלף הורדות.

גם לפי נתוני בזק - שמחוברים אליה כ-1.6 מיליון לקוחות, שהם כ-70% מבעלי הגישה לאינטרנט בארץ -  עולה כי היה זה המונדיאל הנצפה ביותר - לפחות בזירה הדיגיטלית. בבזק מדדו את תעבורת הרשת במועדי המשחקים לפי כמות הטרה ביט (1000 ג'יגה בשנייה) שעברה בישראל.

לפי נתוני בזק, נרשמה צפיית שיא דרך רשת האינטרנט של בזק בשידורי המונדיאל. במקום הראשון באחוזי הצפייה בטרה ביט נרשם דווקא המשחק של רוסיה- קרואטיה עם 1821 טרה ביט. בגמר המונדיאל, במשחק בין צרפת לקרואטיה נרשמו 1690 טרה ביט. לשם השוואה, ביום רגיל ממוצע הטרה ביט נע סביב 1,000 טרה ביט לשנייה. הגידול נרשם כנראה בין השאר בגלל שידורי ה-4K שיצרו עומס רב על תעבורת הרשת.

הגידול בנתוני הצפייה של התאגיד סייע לו לזכות לחשיפה גבוהה. רצועות שידור נוספות של "כאן" זכו לעניין מוגבר, כולל כמובן מהדורות החדשות. האתגר של התאגיד כעת הוא להותיר כמה שיותר צופים באפיק 11 גם כעת לאחר סיום המונדיאל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker