לאחר עשור: מכרז לשתי תחנות רדיו חדשות בערבית

המכרז יהיה עבור הקמת שתי תחנות רדיו בעברית בצפון הארץ ■ שתי התחנות יקומו אחרי סיום הזיכיון של התחנה הערבית היחידה - אשמס - שמשדרת כיום בצפון אף היא

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אולפני רדיו א-שמס בנצרת
אולפני רדיו אשמסצילום: ירון קמינסקי

עשר שנים לאחר הקמת תחנת הרדיו האחרונה בישראל, רדיו קול ברמה, יוצאת הרשות השנייה במכרז לשתי תנוספת חנות רדיו חדשות - והפעם למגזר הערבי. שתי התחנות החדשות יוקמו בצפון. כיום יש תחנת רדיו אחת בלבד למגזר הערבי - רדיו אשמס המשדרת בצפון.

ההליך להקמת המכרז נמשך שנים רבות, לאחר טענות רבות לקיפוח המגזר הערבי. בעוד במגזר היהודי פועלות 15 תחנות רדיו אזוריות, במגזר הערבי פעלה רדיו אשמס בלבד. התחנה מסיימת את תקופת הזיכיון שלה ב-2019.

סביב היציאה למכרז הופעלו לחצים פוליטיים. מצד אחד רבים במגזר הערבי דרשו מכרז לתחנה מתחרה בשל השליטה המונופוליסטית שהיתה בידי סוהיל כראם, בעלי אשמס. מנגד, היו טענות כי מכרז נוסף יפגע קשות ברדיו אשמס ויגרום לסגירתו, מאחר שתקציבי הפרסום נמוכים מאוד.

הליך המכרז נתקע ברשות השנייה בסחבת שנמשכה כמה שנים. כעת יוצאת הרשות השנייה במכרז לשתי תחנות בצפון. לפי הרשות, הזיכיון יינתן לזוכה לתקופה של ארבע שנים שתחילתה ביולי 2019. המועצה תהיה רשאית להאריך את תקופת הזיכיון בלא מכרז, לשלוש תקופות בנות ארבע שנים כל אחת.

מודל הפעולה של תחנות הרדיו מבוסס על הצעת חוק משנות ה-90 שחילקו את ישראל לאזורי זיכיון, והתבססו על ההנחה שהתחנות האלה יתפרנסו בעיקר מפרסום מקומי. כיום, לאור חדירת האינטרנט, החלוקה אינה רלוונטיות, ובין כך חלק גדול מהפרסומות בתחנות האזוריות - אם לא רובו - מגיע ממפרסמים ארציים. למרות זאת, בשלב זה אין כל כוונה לבצע שינוי חקיקה ולהתאים את השינויים הטכנולוגיים גם בתחום הרדיו.

עיוות נוסף בתחום הרדיו הוא האישור שניתן לתחנות רדיו לפצל את שידוריהם לשתי תחנות שונות. בתחילה, עקב קשיי קליטה, חלק מהתחנות קיבלו תדר נוסף. אלא שהתחנות בהמשך קיבלו אישור מיוחד מהרשות השנייה לפצל את השידורים בתדר הנוסף ולמעשה להקים בו תחנה נוספת שונה לחלוטין. כך הוקמה תחנת רדיו ברוסית בדרום ותחנה נוספת לדרוזים בצפון.

לאחר שברשות השנייה, באישר בג"ץ, הגיעו למסקנה שההליך היה לא חוקי, החליטה הכנסת לאשר את פיצולי התחנות. מהלך זה הביא לפתיחה של כמה תחנות חדשות בלי כל מכרז. כעת, לאחר שכל תחנה כבר יכולה להקים תחנה נפרדת בלי עלות נוספת ובלי התמודדות במכרז, הרשות יוצאת בהליך המכרזי - אך ספק אם הוא יצליח בשל הרוויה בשוק הרדיו והירידה ברלוונטיות של המדיום המוגבל גיאוגרפית.

יו"ר הרשות השנייה יוליה שמאלוב ברקוביץ' אמרה: "אני מקווה שהתחנות שיזכו במכרז ישכילו לענות על הצורך שקיים בציבור דובר הערבית בישראל לערוצי תקשורת חדשים בשפתם. אני מאמינה שאלה יצליחו להפוך לשופר של ציבור זה ויסייעו להציף ולחשוף נושאים ובעיות שעולות על סדר היום הציבורי של המאזינים, ומצד שני שיידעו להנעים את אוזניהם במוזיקה ואוצרות תרבות שישקפו את המרקם הייחודי של ציבור זה, ובתכני תרבות ומוזיקה נוספים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker