"לנוני מוזס היה חוב אישי של 56 מיליון דולר לבנק הפועלים"

חברת אחזקות שהיתה בבעלותו האישית של מו"ל ידיעות אחרונות היתה חייבת ב-2013 כ-56 מיליון דולר לבנק - דבר שעשוי היה להשפיע על אופי הסיקור בעיתון, כך נחשף בחדשות עשר ■ מקורבי מוזס: "סיקור הבנק ענייני ומקצועי. כל טענה אחרת חסרת שחר"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארנון (נוני) מוזס
נתי טוקר

למו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס היתה חברה בבעלות אישית, ה.ח.ק.ג.ח, שהיתה חשופה ב-2013 לחוב של 56.7 מיליון דולר ל בנק הפועלים - כך חשף הערב רביב דרוקר בחדשות עשר. המשמעות עשויה להיות שמוזס עצמו נתון בידיו של הבנק שיכול להכריע את גורלו. לסוגיה זו עשויות גם להיות השלכות על אופן הסיקור של הבנק בעיתון במשך השנים - סיקור שהיה אוהד מאוד.

בחדשות עשר נחשפה אתמול (ג') במהדורה הדרישה של משפחת יודקובסקי להדיח את מוזס מתפקידיו הניהוליים בקבוצת ידיעות. אולם נציג הכונסים מטעם בנק הפועלים, עו"ד פיני רובין, היה בין המתנגדים לדרישה - וההצעה נדחתה באסיפת בעלי מניות של החברה.

בחדשות עשר דווח כי באותה פגישה שאלו נציגים בדירקטוריון אם למוזס יש חובות אישיים לבנק, אך הם לא קיבלו תשובה. אלא שלפי חשיפת חדשות עשר, נכון לאמצע 2013 היקף החשיפה של חברת האחזקות הפרטית שבבעלות מוזס, ה.ח.ק.ג.ה היה 56.7 מיליון דולר.

החוב של מוזס הוא בעסקאות מטבע בחדר עסקאות. חשיפה זו מתיישבת עם טענות שנשמעו בשוק בשנים האחרונות שלפיהן למוזס יש חוב גבוה בגין השקעות ספקולטיביות. החוב הזה לא כולל את האשראי שנתן בנק הפועלים לקבוצת ידיעות אחרונות עצמה או לגופים אחרים בשליטת מוזס.

העובדה שלמוזס יש חוב אישי גבוה לבנק הפועלים עשויה להשליך על אופן הסיקור של הבנק בעיתון. לא רק זאת, המשמעות היא שהבנק גם מעוניין להשאיר את מוזס בעמדת כוח שתאפשר לו להחזיר את חובותיו, ולכן ייתכן כי בבנק היו מעוניינים להותיר את מוזס בתפקידי מפתח בעיתון "ידיעות אחרונות".

מקורבי מוזס מסרו בתגובה לחדשות עשר: "בתשובה לשאלתכם, הסיקור של בנק פועלים ב'ידיעות אחרונות' היה והינו ענייני ומקצועי. כל טענה אחרת היא חסרת שחר ומקורה בגורמים אינטרסנטיים, שמנסים לפגוע במר מוזס ובעיתון".

בנק הפועלים מסר: "הבנק אינו נוהג למסור כל מידע לגבי לקוחותיו מחמת סודיות בנקאית. ככלל, הבנק פועל משיקולים מקצועיים ופועל להשיב את סכום ההלוואה המירבי לבנק. במקרה זה, בנק הפועלים אינו מיוצג בדירקטוריון או באסיפת בעלי המניות של ידיעות אחרונות וממילא לא יכול להכתיב או להשפיע על החלטותיהם. מי שהשתתף בהליך קבלת ההחלטות היה כונס הנכסים אשר מונה על ידי בית המשפט, והפעיל שיקול דעת עצמאי לחלוטין. משכך, שיקולי הבנק, המוכתבים תמיד על ידי צרכים מקצועיים בנקאיים, אינם רלבנטיים במקרה זה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker