ניצחון ביניים לצרכנים: מחיר החלב הגולמי לא יעלה ביום ראשון

מנכ"ל משרד החקלאות הודה שהחלטת המשרד על עליית המחיר התקבלה בדעות חלוקות - והחזירה לדיון נוסף ■ לאור ההחלטה המחלבות יתקשו להעלות מחירים ולקבל אישור לעליית מחיר המוצרים בפיקוח ■ טרה איימה בבג"ץ השבוע כי אם החלב הגולמי יתייקר, תצמצם ייצור מוצרים מפוקחים

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

ניצחון ביניים לצרכנים: מנכ"ל משרד החקלאות הודיע כי מחיר המטרה של החלב (המחיר שהמחלבות משלמות לרפתנים עבור החלב הגולמי) לא יתייקר ביום ראשון הקרוב, כפי שתוכנן. במכתב שכתב מנכ"ל המשרד, שלמה בן אליהו, ליו"ר ועדת היישום של משרד החקלאות - שהחליטה כי ליטר חלב גולמי יתייקר ב- 6.23 אגורות לליטר - הוא כותב כי ההחלטה לא התקבלה כראוי. זאת משום שהיא צריכה להתקבל ברוב דעות, בעוד שבמקרה הזה הדעות היו חלוקות - כך שיו"ר הוועדה היה צריך להכריע בה.

בן אליהו מוסיף שאחרי שהוועדה תגיש את המלצתה המחודשת - כלל לא ברור שיאשרה וכי מחיר החלב יעלה. לדבריו, רק לאחר הגשת דו"ח מתוקן, יגבש את דעתו מנכ"ל המשרד, האם הועדה שקלה את כל השיקולים הנדרשים ופעלה על פי הכללים והמטרות של החוק.

ההחלטה הנוכחית מרחיקה עוד יותר את שר האוצר, משה כחלון, מחתימה על הצו שמאשר את התייקרותם של מוצרי החלב המפוקחים. משכך, המחלבות גם יתקשו לייקר את המוצרים הלא מפוקחים מחשש לביקורת ציבורית. 

אתמול, טרה, שמוחזקת בידי החברה המרכזית למשקאות (קוקה קולה ישראל) עתרה לבג"ץ בבקשה כי יורה למנכ"ל משרד החקלאות לעכב את ההחלטה המדוברת על העלאה נוספת של מחיר המטרה של החלב הגולמי.

בטרה אף איימו כי אם משרד החקלאות לא יעכב את ההחלטה, או לחילופין שר האוצר, משה כחלון, לא יחתום על הצו להעלאת מחירי מוצרי החלב המפוקחים ב-3.4%, החברה תצמצמם את ייצור המוצרים המפוקחים, ותתמקד בייצור מוצרים לא מפוקחים, שהרווחיות עליהם גבוהה יותר. בטרה טענו כי מאז תחילת 2017 ועד כה הפסידה החברה עשרות מיליוני שקלים על ייצור מוצרים מפוקחים. לפי הערכות בענף, זהו הפסד מצטבר של כ-45 מיליון שקל.

ועדת היישום של מחיר המטרה, המורכבת מנציגי משרד החקלאות, פירסמה השבוע את המלצתה להעלות את מחיר המטרה של החלב מיום ראשון הקרוב, אך כדי שתיכנס לתוקף נדרשה חתימתו של בן אליהו.

אם היה עולה המחיר כעת, היתה זו עלייה נוספת, אחרי שמחיר החלב הגולמי שמשלמות המחלבות לרפתנים עלה ב-2018-2016 ב-12 אגורות - טיפוס של 6.4%. בשלהי מארס ועדת המחירים של משרדי האוצר והחקלאות המליצה על ייקור של 3.4% במחיר המוצרים המפוקחים. עם זאת, שרי האוצר והחקלאות התמהמהו בחתימה על הצו, ככל הנראה מטעמים פוליטיים, וחשש מפרסומים כי הם אלה שהביאו לעליית מחירים במוצרים כה פופולריים, בשנה שעשויה להיות שנת בחירות. בנוסף, קיים חשש כי אישור העלאת מחיר מוצרי החלב המפוקחים יביא לגל עליות מחירים במשק.

שר החקלאות, אורי אריאל, חתם על הצו בשבוע שעבר אחרי לחצים שהפעילה תנובה באמצעות חברת הלובינג פוליסי, שהביאה לכך שחברי ועדת הכספים של הכנסת, שקיימה דיון בנושא אף שהוא אינו בסמכותה, נזפו בשרים וקראו להם לאשר את עליית המחירים. אחרי הישיבה חתם אריאל על הצו, אך השר כחלון עדיין מסרב לחתום

חליבת פרות ברפת
חליבת פרות ברפת צילום: AP/ מיכאל קונרוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker