הקרן החדשה מממנת מאבק בתוכן שיווקי ב-ynet – ורכשה בעצמה ב-260 אלף שקל

בחודש האחרון עלו ב-ynet ידיעות וסרטונים שקידמו את הקרן החדשה ■ באתר ציינו כי הידיעות עלו "בשיתוף הקרן החדשה", אך לא צוין במפורש כי זהו תוכן שיווקי ■ אתר העין השביעית, שממומן על ידי הקרן החדשה, הוא אחד המתנגדים הבולטים לתוכן שיווקי

נתי טוקר
תוכן שיווקי ב-ynet
תוכן שיווקי לצד תוכן רגיל ב-ynet

הקרן החדשה לישראל רכשה תוכן שיווקי בכ-260 אלף שקל (כולל מע"מ) בקבוצת ידיעות אחרונות, כולל כתבות מחמיאות בעיתון המודפס וידיעות וסרטונים ב-ynet – כך נודע ל-TheMarker. עסקת התוכן השיווקי נועדה לקדם שיח חיובי על הפעילות החברתית של הקרן בגופי התקשורת מקבוצת ידיעות.

בחודש האחרון עלו באתר ynet ידיעות וסרטונים שקידמו את הקרן החדשה. כך למשל, במאי עלתה כתבה וסרטון שעסק בפעילות עמותת קדמה, הנתמכת על ידי הקרן, לקידום החינוך בשכונות מצוקה. כתבה נוספת עסקה בארגון שתיל העוסק בחופש דת.

כל הפרויקטים רוכזו תחת הכותרת "בשביל ישראל - גיבורי המאבקים החברתיים". העסקה כללה העלאת חמש ידיעות עם סרטונים בהפקת ynet, וכן שילוב של כתבות בעיתון "ידיעות אחרונות". כתבה על הקרן החדשה כבר התפרסמה בעיתון באחרונה.

באתר ynet ציינו בכל הידיעות שהועלו כחלק מהעסקה אזכור שלפיו הידיעות עלו "בשיתוף הקרן החדשה", אך לא צוין באופן מפורש כי מדובר בפרסומת שהופקה על ידי המחלקה המסחרית. הסוגיה נמצאת כיום על שולחנו של בית המשפט, שאמור לדון בהסדר פשרה שהתגבש בין תובעים ייצוגיים לבין האתר סביב התוכן השיווקי ב-ynet. הסכם הפשרה כולל גילוי נאות נרחב יותר לתוכן שיווקי, שלא מיושם כעת על ידי ynet.

אחד ממובילי המאבק נגד הסכם הפשרה הוא אתר העין השביעית. באופן חריג, אנשי האתר גם שיגרו לבית המשפט התנגדות מטעמם להסכם הפשרה עם ynet, שבה נטען בין השאר כי "הסכם הפשרה שהוצג ממשיך ומנציח את הטעיית הצרכנים הקיימת כיום, בהצגת מה שהוא פרסומת לכל דבר כתוכן עיתונאי".

אחד המממנים העיקריים של אתר העין השביעית היא הקרן החדשה עצמה. הקרן צפויה להזרים השנה כ-90 אלף דולר לעמותה המפעילה את העין השביעית. עם זאת, התרומה היא למכלול הפעילות ולא ספציפית למאבק בתוכן השיווקי. אתר העין השביעית עצמו העלה בחשבון הטוויטר שלו ציוצים נגד הידיעות של הקרן החדשה שפורסמו בידיעות במסגרת עסקת התוכן השיווקי.

מהקרן החדשה נמסר בתגובה: "הקרן שמחה לחשוף את סיפורי ההצלחה הישראליים שעשו שינוי בחברה הישראלית למען מיליוני אזרחי ישראל, כחלק מקמפיין 'בשביל ישראל'. הקמפיין מקודם ברשתות החברתיות ובאמצעים פרסומיים נוספים, כמו גם בקמפיין תוכן שיווקי ב'ידיעות אחרונות' וב-ynet. העין השביעית הוא כלי תקשורת חשוב מאוד לחברה הישראלית המסקר בצורה הוגנת וביקורתית ללא משוא פנים, ואנחנו תומכים וגאים בתרומתו של הארגון לחברה הישראלית. עם זאת, העין השביעית הוא גוף עצמאי ולא תלוי בקרן. הדבר נכון לגבי כל הארגונים בהם הקרן החדשה לישראל תומכת".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker