מהפכה ב"ידיעות אחרונות"? מוזס שוקל שינויים בצמרת

מוזס הגביר בתקופה האחרונה את מעורבותו בעניינים המינהלתיים והמערכתיים ■ בצמרת הקבוצה פרצו עימותים רבים, בין השאר על רקע התנהלותו של העורך רון ירון לאחר התפוצצות תיק 2000 ודרישתו לעצמאות מערכתית

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארנון מוזס
ארנון מוזסצילום: ניר קידר

מו"ל ידיעות אחרונות, ארנון (נוני) מוזס, בוחן בימים אלה שינויים אפשריים בצמרת הקבוצה. המהלך עשוי להשליך על מעמדם של עורך "ידיעות אחרונות" רון ירון, עורך Ynet יון פדר ובכירים נוספים במערכת. באחרונה הודיעה סגנית עורך "ידיעות אחרונות", הדס להב, על כוונתה לעזוב את תפקידה. עזיבתה של להב נובעת, לדבריה, ממיצוי אישי בתפקיד.

קבוצת ידיעות אחרונות נמצאת בתקופת משבר עקב הירידה בהכנסות מתחום העיתונות. פעילות העיתון בקבוצה מסבה הפסדים של סכומים ניכרים. בשנים האחרונות נעשו כמה מהלכי התייעלות, אך אלה לא הביאו לשיפור משמעותי במצב פעילות הפרינט. בקבוצה מועסקים כיום כ-2,200 עובדים.

במקביל, העיתון נמצא בטלטלה סביב תיק 2000, שבו חשוד מוזס שהציע שוחד לראש הממשלה בנימין נתניהו. גם לגבי מבנה הבעלות של החברה שוררת אי-בהירות. כשליש ממניות הקבוצה, שהיו בידיו של אליעזר פישמן, נמצאים על המדף מזה זמן רב, ללא דורש. כונסי הנכסים של פישמן מטעם בנק הפועלים מינו בשבוע שעבר לראשונה דירקטור שייצג אותם בקבוצה, עו"ד אבי פילוסוף.

אף שהוא טרוד בחקירות, מוזס הגדיל בתקופה האחרונה את מעורבותו האישית בהיבטים שונים הנוגעים לפעילות העיתון - הן מינהלתיים והן מערכתיים. מוזס ידוע כמנהל ריכוזי שמותיר בידיו סמכויות נרחבות, אך ככל הנראה מגמה זו החריפה לאחרונה. מוזס ידוע גם כמנהל שנוטה לבצע תהליכים באופן אטי ולעכב הכרעות שונות, בעיקר כאלה שקשורות להנהלת הקבוצה. ייתכן גם במקרה הזה, תהליכים שנשקלים כעת יבוצעו רק בחלוף זמן רב.

רון ירון, עורך "ידיעות אחרונות"
רון ירון, עורך "ידיעות אחרונות"

כפי שפורסם ב-TheMarker, לתפקיד מנכ"ל קבוצת ידיעות אחרונות היה אמור להתמנות מנכ"ל Ynet, אבי בן-טל. כבר כיום מנהל בן-טל את כל פעילות הדיגיטל והפעילות המסחרית של הקבוצה. כחלק מהאי-בהירות, בן-טל לא לקח עצמו את תפקיד מנכ"ל הקבוצה, ובמקום זאת הוארכה כהונתו של המנכ"ל הוותיק ינון אנגל, שהיה אמור לסיים את תפקידו לפני יותר משנה.

השינויים בתחום המערכת העיתונאית טעונים הרבה יותר. ירון מונה לעורך העיתון לפני שמונה שנים, ובזמן כהונתו עלה החשד להטיית הסיקור העיתונאי בהתאם לאינטרסים של מוזס. לאחר התפוצצות פרשת תיק 2000, ניסה ירון להוביל לעצמאות מערכתית בעיתון, בעיקר כדי להתנער מהכתם שדבק בעיתון עקב החקירות. מקורות בקבוצה מעריכים כי התנהלותו של ירון גרמה לעימותים חריפים מול בכירים אחרים בקבוצה. על רקע עימותים אלה, ייתכן שמוזס יבחר לבצע שינויים בזהות העורכים.

בין השאר, הוזכרו כמועמדים לתפקידי מפתח בקבוצה ראש מערכת החדשות נטע ליבנה, וכן אלון גולדשטיין, שכיהן בעבר כמשנה לעורך "ידיעות אחרונות" ומ-2015 מכהן בתפקיד מנהל התוכן השיווקי של קשת. גולדשטיין מסר כי לא מתקיימים מגעים בעניין.

בשלב זה, ב"ידיעות אחרונות" מנסים לצמצם עלויות, ובין השאר הוחלט לסגור את בית הדפוס של ידיעות תקשורת, הממוקם בפארק בר לב בצפון הארץ. בעבר החזיק מוזס בעיתון בין השאר כדי לאפשר לו עמדת כוח מול העובדים בבית הדפוס המרכזי בראשון לציון, שאיימו לא פעם להשבית את העיתון.

בית הדפוס בפארק בר לב ימשיך לפעול עוד כמה חודשים. כשייסגר, מכונות הדפוס הממוקמות שם יפורקו ויעברו לבית הדפוס בראשון לציון. ההערכות הן שבבית הדפוס בצפון מועסקים כ-100 עובדים, שחלקם ייקלטו בראשון לציון ואחרים יפוטרו.

מוזס, "ידיעות אחרונות" וירון לא מסרו תגובה לכתבה.

להב מסרה: "החלטתי לעזוב אחרי התלבטויות רבות. לא קל לעזוב מקום שהיה כמו בית, שאיפשר לי לצמוח, להתבטא ולהשפיע. עכשיו הגיע זמני לעבור לאתגר הבא, לצמוח ולהשפיע במקומות אחרים. אתגעגע לכל האנשים שעבדתי איתם, אבל אני יודעת שהספינה נמצאת בידיים טובות. לאורך השנים עבדתי עם הרבה עורכים ומנהלים שלמדתי מהם רבות - ומעל כולם רון ירון, עורך ידיעות אחרונות, איש מקצוע נדיר וחבר טוב, שאיתו אני עובדת מהיום שבו הגעתי לדסק החדשות כעורכת זוטרה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker