אמיתי זיו

לבזק יש זה כמה שבועות יו"ר חדש-ישן, שלמה רודב. עם כניסתו לחברה, רודב דיבר על הצורך במציאת אסטרגיה חדשה לקבוצה. רודב אינו מרבה להתראיין, אבל במקביל לפרסום דו"חות החברה לרבעון הראשון בשבוע שעבר הוא ניהל שיחה עם אנליסטים על סוגיות שעל הפרק, כמו שינוי מבני בבזק, או השקת חבילת טריפל.

בשיחה שאלו אנליסטים בשוק ההון שאלות, והוא ענה ככל שכללי ניירות ערך מאפשרים. בשיחה שלל רודב ספין-אוף או הפרדה יזומה של בזק לשתי חברות, תשתית ושירותים, והוא גם נשמע מסויג לרעיון להשיק חבילת טריפל במסגרת הקבוצה.

טבי רוזנר, אנליסט ברקליס: "בהודעה לעיתונות בצמוד לדו"חות, דיברתם על בחינת האסטרטגיה של החברה, העצמת סינרגיות בחברה והמשך המהלך להסרת מגבלות ההפרדה המבנית בחברה. זה דבר שהחברה מדברתם עליו כבר שנים - האם בחנתם גם אסטרטגיות אחרות כמו הפרדה של פעילות התשתית של החברה כפי שנעשה במדינות אחרות?"

רודב: "אנחנו שוקלים הכל, והסינרגיות שמחפשים בתוך הקבוצה דומות לרעיונות שהוצגו בעבר. עם זאת, אני מסכים שעד כה לא עשינו מספיק (בנושא הסינרגיות; א"ז). הבקשה היחידה היא שלי היא שתגלו סבלנות כלפינו, ובתוך שישה-תשעה חודשים נוכל לדבר על זה במובנים קונקרטיים יותר. לגבי שאלתך השנייה, אנחנו בוחנים את כל האפשרויות לגבי מבנה הקבוצה, בדומה למה שעושות חברות טלקום אחרות בעולם".

רוזנר: "yes ביצעה חיתוך מחיר חד בינואר (חבילת האולטימייט; א"ז), ועדיין החברה סובלת מנטישה. בנוסף, מה קרה לתוכנית להשקת חבילת טריפל כפי שתידרך לגביה היו"ר הקודם של החברה?"

רודב: "yes הפחיתה את המחירים, ואנחנו סבורים שבחינת ההשפעה על מצבת הלקוחות רק על בסיס הרבעון הראשון היא עדיין מוקדמת מדי, ואנחנו מציעים לבחון זאת בטווח זמן רחב יותר. אנחנו מאמינים שהיינו צריכים לפגוש את צורכי הלקוחות לאור התחרות העזה בשוק הזה. כולנו יודעים שזה שוק שעובר תמורות בכל העולם".

"המחירים של בזק תואמים את מודל הפרימיום"

זה כחצי שנה קיימות הערכות שבזק עשויה להשיק חבילת טריפל, בדגש על שיתוף פעולה בין אינטרנט וטלפון מבזק בינלאומי, עם סטינג, מוצר הטלוויזיה המוזל של yes. רודב טען כי על אף שסוגיה נמצאת על הפרק, בטריפל עשויה להיות פגיעה באסטרטגיית הפרימיום של הקבוצה. "זה משהו שאנחנו עושים, אבל יש לזכור שהמשמעות של חבילת טריפל היא גם הנחה - הכנסה פחותה פר לקוח", אמר.

עומר אדם מציג את הנתב החדש של בזק בפרסומתצילום: ערוץ היוטיוב של בזק

"בזק מספקת כיום את השירותים הנפרדים במודל פרימיום, והמחיר בהתאם לכך. לכן, רק לנסות להתחרות על מחיר עם עצמנו זה משהו שאנחנו שוקלים, אבל לא משהו שאנחנו בטוחים שבטווח הזמן הארוך הוא הנכון לעשות - וזה חלק מהדברים שאנחנו שוקלים כעת. אבל כשאנחנו מדברים על סינרגיות בקבוצה, זה לא רק בצד החיסכון בהוצאות, אנחנו בוחנים גם סינרגיות בצד ההכנסות (הכוונה לחבילות שיווק מאוחדות, א"ז). בוודאי שבזק בינלאומי ו-yes קרובות יותר מחלקים אחרים בקבוצה, אולם אנחנו גם שוקלים להרחיב את החבילה מעבר לזה, אבל זה חייב להתבצע בכפוף למגבלות הרגולטוריות".

רוזנר: "האם לוח הזמנים הוא לאסטרטגיה חדשה הוא סביב שישה-תשעה חודשים, כפי שציינת?"

רודב: "כן אני מאמין שזה לוח הזמנים עד שנוכל לא רק לבנות את מה שאנחנו רוצים, אלא גם לקיים שיחות עם גורמי רגולציה שונים, שיש להם אמירה בנושא, גם אם לא נדרשת הסכמה מפורשת ורשמית מהם".

האנליסט רוני בירון מאקסלנס: "האם אתם בוחנים הקמת חטיבה סיטונאית (חברת תשתיות, א"ז)? כיצד זה יטייב עם בזק?".


רודב: "יש לנו חטיבות שונות בתוך החברה, כולל יחידה שעוסקת ביחסים עם מפעילים אחרים בשוק הישראלי. מה שאמרנו שאנחנו הולכים להרחיב את האוטונומיה של אותה יחידה כדי לעמוד טוב יותר בציפיות הרגולציה. איננו מדברים על הפרדה של פעילות התשתיות ופעילות השירותים לשתי יישויות נפרדות. אנחנו לא הולכים למודל של OpenReach (המודל הבריטי של הפרדה מוחלטת בין פעילות התשתיות והשירותים, א"ז)".

בירון: "האם אתם עדיין מחכים להבהרות ממשרד התקשורת בנוגע להשקת שירות סיבים?"

רודב: "כן, אנחנו ממתינים להבהרות. זה תהליך ארוך, ואנחנו רוצים להשיק במהירות, אך אנחנו מצפים למענה מהרגולטור, וכרגע זה לא בידיים שלנו".

בירון: "מתי אתם מצפים להכריז על מנכ"ל חדש?"

רודב: "בתוך כמה שבועות".

האנליסט מייקל קלאהרק מסיטי בנק: "כיצד אתם בוחנים את האסטרטגיה לחברה? האם תיוועצו עם בעלי המניות?"

רודב: "במהות, זה תהליך פנימי שבו אנחנו מסתייעים ביועצים חיצוניים מהישראל ומחו"ל. התהליך נעשה גם על ידי כל המנכ"לים של כל החברות הבנות, כך שאנחנו מקבלים הרבה זוויות ונשענים על ניסיון רב. במקביל, אנחנו בוחנים מה עושות חברות טלקום אחרות בעולם בסביבות רגולציה ותחרות שונות. שהתחלנו לבחון את הטווח הרחוק לאור השינויים הענקיים שעובר שוק הטלקום. אנחנו בוחנים היכן אנחנו רוצים להיות בשוק העתידי, מול איפה שאנחנו ניצבים כיום, וכל מה שאינו קריטי - ייצא מהמשוואה. כחלק מזה אנחנו בוחנים את מכירת בזק אונליין ופורטל וואלה כמו עוד מהלכים".

מאמין בשקיפות

רודב דיבר גם על המדיניות שלו כלפי הרגולציה וטען שהחברה מאמינה בלפעול בשקיפות מול משרד התקשורת במקום "לשחק מחבואים", כדבריו, אולי כביקורת על מדיניות בזק מול המדינה בעידן שאול אלוביץ'.

רוזנר שאל על התחרות של פלאפון עם המתחרה החדשה - אקספון, ורודב השיב כי "הכניסה של אקספון לשוק, מהזווית שלי, לא גרמה למהפך אמיתי בשוק. התחרות על המחיר היתה גם לפניהם, ונוצרה גם על ידי השחקניות הגדולות יותר - גולן טלקום ו-HOT מובייל. אנחנו לא הופתענו מאסטרטגיית המחיר שלהן, כי הן זקוקות למשתמשים, וזאת הדרך היחידה להשיג לקוחות כיום בשוק. המלחמה החלה כשהמפעילים הגדולים החליטו להצטרף לתחרות על המחיר, אבל גם זה היה לטווח קצר. פלאפון לא נטלה חלק באירוע הזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker