בזק בוחנת מיזוג של תחומי הטלוויזיה, הסלולר והאינטרנט תחת מנכ"ל אחד

החברה הודיעה כי היא בוחנת סינרגיה בין פעילויות החברות הבנות - yes, בזק בינלאומי ופלאפון ■ ייתכן כי תציע חבילות טריפל ללקוחות - אך ללא תשתית טלפון ואינטרנט

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה רודב
נתי טוקר

חברת בזק בוחנת אפשרות למזג את פעילויות החברות הבנות שלה תחת תחת מנכ"ל אחד. במקביל, בוחנת החברה אפשרות ליצור הפרדה משמעותית יותר בין הפעילות הקמעונית לסיטונית בתחום התשתית. תוכניות אלה נבחנות כיום בדירקטוריון בזק בראשות היו"ר הנכנס שלמה רודב.

מבנה חברת בזק כולל את החברה האם בזק, שמחזיקה בתשתית הקווית בישראל ומספקת ללקוחותיה תשתית טלפון ואינטרנט. לבזק יש חברות בנות בתחומים שונים, כשהמרכזיות שבהן הן פלאפון, בזק בינלאומי ו-yes. כללי ההפרדה המבנית מחייבים את בזק ליצור הפרדה בין הפעילות של החברה האם לזו של החברות הבנות - כולל איסור למיזוג פעילויות או למכירת סל שירותים שכלולה בו גם תשתית טלפון או אינטרנט.

בזק מנסה כבר כמה שנים להוביל מהלך לביטול המגבלה על הפרדה מבנית, כך שיתאפשר לה למזג פעילויות של החברות הבנות יחד עם החברה האם. מאמציה בתחום זה, תחת בעל השליטה הקודם שאול אלוביץ', נמצאים כיום במרכז חקירת תיק 4000. גם בימים אלה ממשיכה בזק לדרוש את ביטול ההפרדה המבנית.

עד לאישור המיוחל, אם בכלל יגיע, בוחנת החברה אפשרויות נוספות. בשבוע שעבר דיווחה בזק לבורסה כי היא בוחנת אסטרטגיה חדשה הקשורה לפעילות החברות הבנות ויצירת סינרגיה בין הפעילויות השונות, וכן מכירה של חברות כמו בזק און ליין ואתר וואלה.

לפי כללי ההפרדה המבנית, החברות הבנות - פלאפון, בזק בינלאומי ו-yes - יכולות לשתף בינן לבין עצמן פעולה, כולל מכירת סל שירותים משותף. בפועל, שיתופי פעולה כאלה כמעט ולא התבצעו, מסיבות פנימיות של הקבוצה. באחרונה החלו פלאפון ובזק בינלאומי למכור חבילת טלוויזיה מוזלת של yes תחת המותג sting.tv.

סטלה הנדלרצילום: אייל טואג

סינרגיה עמוקה

בזק שוקלת כעת, בהובלת היו"ר שלמה רודב, לבצע מהלך עמוק יותר לסינרגיה בין החברות הבנות - ולמזג בין פעילויות שלוש החברות הבנות תחת הנהלה אחת. מיזוג שכזה עשוי בשלב מאוחר יותר להוביל לאיחוד מטות ופעילויות, למשל של מוקדי שירות הלקוחות של yes, פלאפון ובזק בינלאומי. ייתכן כי יוצע לצרכנים גם סל שירותים הכולל טלוויזיה רב ערוצית, ספק אינטרנט וחשבון סלולר - אך לא תשתית טלפון ואינטרנט, כל עוד לא תבוטל ההפרדה המבנית.

בזק נמצאת כיום בשלבי איתור של מנכ"ל חדש במקומה של סטלנה הנדלר, שמסיימת את תפקידה בחודש הבא. המשמעות היא שבבזק מנסים לאתר שני מנכ"לים - אחד לחברה האם ואחר לחברות הבנות. אחד השמות שמוזכרים בהקשר זה לניהול החברות הבנות הוא מנכ"ל פלאפון רן גוראון. המנכ"לים של החברות הבנות, רון אילון מ-yes ומוטי אלמליח מבזק בינלאומי, עשויים לסיים את תפקידם.

לפי דיווח החברה בשבוע שעבר, בבזק שוקלים מהלך נוסף - הגברת עצמאות הפעילות הסיטונית בחברה. חברת בזק הקווית החלה ב-2015, בעקבות רפורמת השוק הסיטוני, למכור את תשתית האינטרנט שלה בסיטונות למפעילים מתחרים - למשל פרטנר, סלקום או אקספון. כיום יש לחברה קרוב ל-600 לקוחות תשתית אינטרנט בסיטונות.

הפעילות של התחום הסיטוני (שבו בזק מוכרת שירותים לחברות אחרות) לבין השוק הקמעוני (שבו בזק מוכרת בעצמה תשתית ללקוחות) מאוחדת כיום. בחברה הודיעו כי יבחנו אפשרות להפריד את הפעילות הסיטונית ולהפוך אותה ליחידה עצמאית בתוך חברת בזק, עם הפרדה ארגונית וחשבונאית.

שני המהלכים האלה, אם אכן ייצאו לפועל, עשויים לייצר שלוש פעילויות מרכזיות של בזק: חטיבה אחת בחברה האם תמכור תשתית אינטרנט ללקוחות (קמעוני); חטיבת נוספת בחברה האם תמכור תשתית אינטרנט לחברות מתחרות (סיטוני); ואילו חברה בת תנהל את שירותי הטלוויזיה, סלולר, ספק אינטרנט, שיחות בינ"ל ושירותים נוספים כמו ענן ודיגיטל.

אפשרות לפירוק

במהלך הדיונים סביב ביטול ההפרדה המבנית עלתה בצוות של משרדי האוצר והתקשורת אפשרות ליצור חלוקה קיצונית ופירוק של בזק לשתי חברות - חברת תשתית וחברת שירותים. המודל הזה יושם בחברת ריטיש טלקום (BT) ב-2005, אז חייב הרגולטור הבריטי את BT להתפרק לשתי פעילויות עסקיות: BT, שהמשיכה להיות חברה קמעונית, וחברת Openreach, שעוסקת בפרישת תשתיות ומכירתן לכל חברות הטלקום בבריטניה במחיר אחיד. באופן דומה, טלקום איטליה הקימה את חברת התשתיות Open Access, ובניו זילנד פועלת חברת התשתיות Chorus.

המשמעות של מהלך כזה היא שחברת בזק תמכור תשתית בלבד לחברות שירותים (כולל לחברת השירותים הנפרדת של בזק עצמה), ואילו חברה נפרדת של בזק תוכל למכור שירותים ללקוחות בתנאים שיוויוניים כמו כל חברת שירותים אחרת בשוק. מהלך כזה נחשב קיצוני, מערים קשיים על בזק ומונע ממנה אפשרות לשליטה על שלבי מכירת התשתית ללקוחות. העניין נבחן בחברה, אך ככל הנראה הסיכוי שבזק תציע לבצע מהלך כזה באופן וולנטרי הוא נמוך - והיא תעשה זאת רק אם הרגולטור יכפה עליה את הדבר.

בבזק סירבו להגיב לפרטי הידיעה בנוגע לכוונה למזג את פעילויות החברות הבנות ולמנות לה מנכ"ל אחד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker