העין השביעית נגד פשרת התוכן השיווקי עם ynet: "פגיעה בחופש העיתונות"

אתר ביקורת התקשורת טוען כי הסדר הפשרה בתביעה הייצוגית נגד ynet קובע רף נמוך במיוחד לסימון תוכן שיווקי ומהווה הטעיה של הגולשים ■ בכך מצטרף אתר העין השביעית לארגון העיתונאים, שהגיש גם הוא התנגדות להסדר

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
תוכן שיווקי ב-ynet
תוכן שיווקי לצד תוכן רגיל ב-ynet

אתר ביקורת התקשורת העין השביעית הגיש היום (ב') לבית המשפט התנגדות להסדר הפשרה בתביעה הייצוגית שהוגשה נגד אתר ynet בגין פרסום תוכן שיווקי מוסווה. חברי מערכת העין השביעית טענו כי ההסדר, שקובע כי תוכן פרסומי ילווה בסממן גרפי, עדיין מהווה הטעיית צרכנים ויביא לפגיעה חמורה בעיתונות בישראל. בכך מצטרף אתר העין השביעית לארגון העיתונאים ולאזרח פרטי, שהגישו גם הם התנגדויות לפשרה.

בתביעה הייצוגית שהוגשה נגד ynet נטען כי האתר פירסם תוכן שיווקי מבלי ליידע על כך את הגולשים, ובכך עבר על החוק והטעה אותם. בפשרה שהוגשה בין הצדדים נקבע כי ידיעה שיווקית תופיע בדף הבית בצירוף האות i. עם מעבר סמן העכבר מעל האות, ייפתח חלון שבו יהיה כתוב "הכתבה הופקה על ידי המחלקה המסחרית ונערכה על ידי המערכת העיתונאית". בגוף הידיעה עצמה ייכתב, תחת כותרת הידיעה, גילוי נאות שלפיו הכתבה מתפרסמת "בשיתוף עם", ויובהר מיהו הגוף המממן. גם בגוף הידיעה תופיע האות i.

חברי מערכת העין השביעית - העורך שוקי טאוסיג, אורן פרסיקו, איתמר ב"ז וד"ר ענת באלינט - ביקשו מבית המשפט לדחות את הסדר הפשרה ואף לפסוק פיצוי משמעותי "המשקף את הנזק שנגרם להם כתוצאה משימוש בפרקטיקת הפרסום הסמוי באתר ynet לאורך השנים".

"הסכם הפשרה שהוצג ממשיך ומנציח את הטעיית הצרכנים הקיימת כיום בהצגת מה שהוא פרסומת לכל דבר כתוכן עיתונאי", נכתב בהתנגדות. "בחלק מסעיפיו, הסכם הפשרה אף מחמיר את הטעיית הצרכנים בכך שמציג רף נמוך יותר בהשוואה לזה שכבר ממילא נהוג לאחרונה באתר ynet באופן וולונטרי". בשל כך טוענים חברי מערכת העין השביעית כי אישור ההסכם יעמיק את ההטעיה - "בהעניקו תעודת 'כשרות' רשמית, בחסות בית המשפט, להסדר טיעון שאינו מספק גילוי נאות לצרכני התקשורת".

"נוסח הגילוי הנאות, כפי שמוצע בהסכם הפשרה, מכתים את העיסוק העיתונאי כולו בכך שהינו מציג הגדרה בלתי נכונה ומטעה לתהליך העריכה העיתונאית", נכתב עוד בהתנגדות. "הפגיעה הטמונה בנוסח הסכם הפשרה בעיסוק העיתונאי יש בה איום מהותי על חופש העיתונות בישראל".

אתר ביקורת התקשורת דורש כי הסכם הפשרה יעבור שינוי מהותי, "תוך הישענות על עמדתו של בודק-מומחה לסוגיית פרסום הסמוי, כך שהפרסומים המדוברים יסומנו באופן ברור מכאן והלאה כ'פרסומת' ולציבור שנפגע מהפעילות המטעה של ynet יינתן פיצוי הולם לנזק שנגרם". בין היתר מציעים באתר שכותרות שיווקיות באתר הבית יסומנו באופן שונה ובפונט שונה מזה של הטקסט המערכתי הרכיל.

"הסמליל i איננו מהווה כל גילוי נאות בדבר האופי המסחרי של התוכן ויתרה מכך, וזהו סמליל מטעה", נטען. "הוא מרמז על כך שכביכול מעניק האתר ynet שירות 'מידע נוסף' לגולשים, וככזה הוא משרת את הצורך של המשיבה להמשיך ולטשטש את העובדה כי מדובר בפרסומת לכל דבר".

עוד נטען כי הנוסח "פורסמה לאחר עריכה עיתונאית" הוא "שקרי במהותו ומהווה הטעיה בוטה של הצרכנים, שיש בה כדי לפגוע בעוסקים במקצוע העיתונות, להכתים את הדימוי של העיתונות כולה בעיני הציבור ובכך, בהמשך לפגוע בחופש העיתונות וביכולתה לתפקד כאחד מיסודות המשטר הדמוקרטי. ביסוד העריכה העיתונאית מונח שיקול דעת עצמאי באשר למה 'חדש, חשוב ומעניין' וראוי שיבוא לידיעת הציבור. סוג כזה של גילוי נאות הוא פגיעה משמעותית בעיתונאים ובעיתונאיות העובדים באתר ynet ובאופן גורף יותר בעוסקים במקצוע העיתונאי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker