דסק"ש במו"מ לרכישת השליטה בקבוצת מעריב ב-140 מיליון שקל

לפי העסקה המתגבשת, תרכוש דסק"ש מקבוצת אי.די.בי מעל 50% במעריב, ותזרים לעיתון כ-120 מיליון שקל

אופיר בר-זהר

גלגל ההצלה ל"מעריב" מגיע מכיוון לא צפוי: דיסקונט השקעות שבשליטת נוחי דנקנר דיווחה היום לבורסה כי היא מקיימת מגעים לרכישת השליטה (מעל 50%) במעריב החזקות תמורת 140 מיליון שקל, ותוך התחייבות להזרמת הון של לפחות 120 מיליון שקל לחברה.

נוחי דנקנרצילום: מוטי קמחי

מבנה ההחזקות הנוכחי במעריב כולל את עופר נמרודי, השולט בחברה דרך החזקה של כ-43% מהמניות על ידי הכשרת היישוב; החזקה של כ-30% על ידי זכי רכיב והחזקה של כ-20% על ידי ולדימיר גוז'ינסקי. בהודעה מצוין כי דנקנר ירכוש יותר מ-50% מהמניות, וכן שירכוש נתח ממניותיו של רכיב, אולם לא ידוע עדיין מהו היקף המניות שירכוש דנקנר מכל אחד משני מחזיקי המניות העיקריים.

משמעות ההודעה הנוכחית היא שרכיב, שנכנס להשקעה במעריב החזקות עד לא מזמן והזרים עשרות מיליוני שקלים, מוותר על השליטה בחברה, וכך גם נמרודי - בעלי השליטה בעיתון מזה שנים ארוכות. דנקנר הוא מהאנשים החזקים במשק: קונגלומרט אי.די.בי (3.18% , 11670.0) שבשליטתו מחזיק במגוון חברות ענק כמו סלקום, שופרסל, נטוויז'ן וכלל ביטוח. לדנקנר אין כיום אחזקות בערוצי טלוויזיה או עיתונים, ונראה כי בהשקעה זו הוא מקווה להשיג דריסת רגל בתחום המדיה.

מעריב נתונה במצוקה כלכלית מזה תקופה ארוכה. לפני כשנה חתם רכיב על מזכר הבנות עם נמרודי, שהחזיק עד אז ברוב מניות מעריב, לרכישת אופציה לאחזקה שווה בשליטה תמורת 15 מיליון דולר ולפי שווי חברה של 35 מיליון דולר. העסקה נקבעה לפי שלושה שלבים: בתחילה קיבל רכיב 22.5% ממניות החברה תמורת 10 מיליון דולר. לאחר מכן הזרים 5 מיליון דולר נוספים ועלה לאחזקה של 30%; ובשלב השלישי – שטרם יצא אל הפועל – רכיב קיבל אופציה להשוואת השליטה עם נמרודי.

זכי רכיבצילום: מוטי קמחי

גורמים המעורים בעסקה אמרו כי אי.די.בי מעוניינת לרכוש חברה שתוכל לייצר עבורה תוכן לצרכי תחרות בשוק תקשורת שעובר קונסולידציה בשנים האחרונות.

העברת הכסף בגובה 140 מיליון שקל לא כוללת את חובות מעריב לבנק הפועלים בגובה 106 מיליון שקל. ככל הנראה נושא זה ייסגר על ידי רכיב מול בנק הפועלים. הצדדים נמצאים במשא ומתן מתקדם והעסקה צפויה לצאת לפועל תוך שבועות ספורים.

עופר נמרודי, מנכ"ל קבוצת הכשרת הישוב, אמר היום: "ההחלטה של נוחי דנקנר להשקיע במעריב היא החלטה חשובה מאין כמוה. ההשקעה של דסק"ש עתידה לשנות את מפת התקשורת בישראל שינוי חיובי ומשמעותי ביותר. נוחי יציל את חופש הביטוי, שעשוי היה לאבד קול חשוב אם מעריב חס וחלילה היה נכנס לסחרור עסקי וכמו כן יאפשר את המשכו של השיח הציבורי, כשהוא מאוזן וחף מנטייה מפלגתית ומאג'נדה פוליטית.

"ההשקעה של דסק"ש עתידה להציל 2000 מקומות עבודה ותביא לפיתוחו של העיתון, להגדלתו וליצירת פלטפורמות מודפסות ואלקטרוניות נוספות. אני מברך אותו על הראייה הרחבה שלו, על נחישותו כאיש חזון ומעשה. מתקיים בו הפסוק של חז"ל 'במקום שאין אנשים - הייה איש'. מעריב ואני גם חבים תודות לד"ר זכי רכיב על השקעתו הגדולה, על פעילותו החשובה ועל התנהלותו הג'נטלמנית. אני מאחל לכולנו הצלחה רבה בהמשך".

ההפסדים תופחים

תוצאות רבעוניות ושנתיות של מעריב החזקות 2007-2010 (מיליוני שקלים)

בשבועות האחרונים הודיעה מעריב על גל של קיצוצי שכר ואספקת העיתונים לקיוסקים ולסופרמרקטים שובשה, ככל הנראה, בשל מצוקת נייר. בדיווחים שהוצאו לבורסה, נמסר כי חלה "הרעה מהותית" בתזרים המזומנים ובתוצאות החברה ברבעון הרביעי של השנה, הן ביחס לרבעון המקביל ב-2009 והן ביחס לרבעון השלישי של 2010. גורמים בסביבת החברה הביעו דאגה בנוגע לכמות הנייר שיש במחסני החברה וליכולת של מעריב להמשיך להדפיס את העיתון באופן מסודר בשבועות הקרובים.

אי הזרמת ההון לחברת מעריב עלול להעמיד אותה במצב של חוסר יכולת לפרוע את חובותיה לספקים שונים. כך בנק הפועלים הודיע לפני כחודש כי הוא דורש פירעון חוב של 106 מיליון שקל ממעריב בתוך 7 ימים. מאוחר יותר שלחה מעריב צפירת הרגעה כשהודיעה על המשך המשא ומתן עם הבנק. לפי הדיווח מאותו היום, "החברה מתכבדת להודיע כי היא מנהלת דיון עם בנק הפועלים, ולמיטב הבנת החברה, לעת עתה, אין בכוונת בנק הפועלים להעמיד את חוב החברה לפירעון מיידי באמצעות פנייה לבית משפט".

בשבוע שעבר הודיעה מעריב כי רכיב בוחן אפשרות להזרים הון בהיקף של 40 מיליון שקל ל"מעריב הוצאת מודיעין" - החברה הבת של מעריב המפעילה את העיתון היומי. תמורת הזרמת ההון יועברו לרשותו של רכיב 60% ממניות החברה הבת. על פי ההודעה, ההון יועבר בחמישה תשלומים שווים, כאשר בגין כל תשלום יוקצו לרכיב 12% ממניות החברה הבת. הזרמת ההון מותנית במכירת פעילות בית הדפוס של החברה הבת והעברת תמורת המכירה לבנק הפועלים כנגד מחיקת חובות קבוצת מעריב. כן העסקה מותנית בהמרה למניות של הלוואות הבעלים כאמור, וביטול ערבויות של החברה הבת כלפי החברה האם.

קודם לכן פורסם כי דירקטוריון מעריב הסמיך את רכיב לנהל משא ומתן עם צד ג' למכירת בית הדפוס של מעריב, המשועבד לטובת הבנקים המממנים של הקבוצה. בימים אלה מתקיים מו"מ בין "ישראל היום" לבין מעריב למכירת הנכס, אך בשלב הראשון "ישראל היום" סירבו להצעה. ואולם, ככל הידוע, כעת נמשך המשא ומתן בין הצדדים. כעת לא ברור כיצד ישולבו ההחלטות האחרונות במגעים עם דנקנר, ואת השפעתם על ההחלטות שנתקבלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker