"החוק לביטול עצמאות התאגיד יביא לפיטורי 200 עובדים"

ועדת שרים תדון היום בהצעת חוק של ח"כ מיקי זוהר, שלפיה תקציב תאגיד השידור יאושר בכנסת מדי שנה ■ בנוסף, מוצע להגדיל פי ארבעה את ההשקעה בשידורי ספורט - צעד שיסייע לערוצי הספורט, צ'רלטון וערוץ 5, ולטענת התאגיד יוביל אותו לגירעון ■ זוהר: המטרה היא הגברת הפיקוח על התאגיד

נתי טוקר
ראש הממשלה, בנימין נתניהו, וח"כ מיקי זוהר, בישיבה של סיעת הליכוד. התאגיד: "זהו ניסיון לפגיעה בערכי המשטר הדמוקרטי"
ראש הממשלה, בנימין נתניהו, וח"כ מיקי זוהר, בישיבה של סיעת הליכוד. התאגיד: "זהו ניסיון לפגיעה בערכי המשטר הדמוקרטי"צילום: אמיל סלמן
נתי טוקר

"זהו ניסיון לפגיעה בערכי היסוד של המשטר הדמוקרטי שאין להסכים עמו" - כך מגדירים בתאגיד השידור הציבורי כאן את הצעת החוק של ח"כ מיקי זוהר (הליכוד), לביטול עצמאות התאגיד באמצעות הכפפת התקציב השנתי שלו לשיקולים פוליטיים, ובמקביל להגדלת שידורי הספורט. לפי התאגיד, מטרת החוק היא "ליצור תלות מובהקת ורציפה בין הדרג הפוליטי לבין התאגיד ולגרום לפגיעה קשה בעצמאות".

מעבר לכך, לפי התאגיד, סעיף נוסף בהצעה של זוהר, הנוגע להיקף שידורי הספורט, עלול לדרדר את התאגיד לגירעון כלכלי, לגרוע 20 מיליון שקל מתקציב היצירה הישראלית - ואף להביא לפיטוריהם של לא פחות מ–200 עובדים.

התקציב של תאגיד השידור הציבורי כאן, במיליוני שקלים 2018

בשבוע הבא תדון ועדת השרים לענייני חקיקה בהצעת חוק נוספת - זו של זהר - שנועדה להצר את צעדיו של תאגיד השידור הציבורי. ההצעה כוללת שני מרכיבים. הראשון שבהם הוא ביטול הסעיף המאפשר לתאגיד להתבסס על תקציב שנתי קבוע מראש. במקום זאת, יהיה צורך לאשר מחדש בכל שנה את תקציב התאגיד בכנסת, במסגרת תקציב המדינה, תוך סכנה כי הח"כים יפגעו בתקציב התאגיד בהתאם לצרכים פוליטיים.

ההצעה הזאת מנוגדת לחלוטין להמלצות הוועדה הציבורית בראשות רם לנדס, שעל בסיסן הוקם התאגיד. הוועדה המליצה כי תאגיד השידור הציבורי לא יגבה אגרה ישירה מהצופים. במקום זאת, הוא יתבסס על תקציב ממשלתי שיגיע ישירות מאגרת הרכב של נהגי ישראל. כדי למנוע התערבות פוליטית חוזרת בתקציב ופתח ללחצים פוליטיים, המליצה הוועדה כי חוק התאגיד יקבע תקציב קבוע ומוגן שלא יהיה תלוי בתקציב המדינה.

אלא שזוהר מציע להסיר את הסעיף בחוק התאגיד שמקבע את תקציבו. ביטול הסעיף הזה יאפשר לדרג הפוליטי להפעיל מכבש לחצים קבוע על השידור הציבורי, ובמקרה הצורך לייבש אותו. זוהר עצמו הסביר בפברואר ל–TheMarker כי מטרת השינוי היא להגביר את הפיקוח על התאגיד לאור הביצועים הנמוכים שלו.

תאגיד כאן
תאגיד כאןצילום: יוסי אלוני

המשרדים סירבו להציג עמדה מקצועית

המרכיב השני בהצעת החוק של זוהר נוגע לשידורי הספורט. לפי ההצעה, התאגיד ייאלץ להגדיל את תקציב הפקות המקור שלו מ-200 מיליון שקל ל–240 מיליון שקל, ובמקביל יחויב התאגיד להגדיל פי ארבעה את השקעתו בשידורי הספורט, מ–15 מיליון שקל ל–60 מיליון שקל בשנה. תקציב זכויות השידור הוא חלק מתקציב הפקות המקור, כך שבפועל הגדלת התקציב תופנה כולה למטרה זו.

ההצעה הזאת עשויה בעיקר לסייע לערוצי הספורט. בשנים האחרונות נקלעו ערוצים אלה למצוקה, שכן הם רכשו תכנים רבים במחירים גבוהים. ההכנסה של ערוצי הספורט מהפלטפורמות - HOT ,yes, סלקום ופרטנר - אינה מכסה את ההוצאות, ולכן ערוצי הספורט מחפשים אחר ערוצים שירכשו מהם תכנים.

בנוסף, חלק מהתכנים חייבים להיות משודרים באופן פתוח לכל המנויים, בשל כללי פיקוח של מועצת הכבלים, כך שהערוצים גם לא יכולים למקסם את ההכנסות מזכויות אלה. במלים אחרות, תוספת של 40 מיליון שקל לרכישת שידורי ספורט תסייע בעיקר לערוצי הספורט הקיימים, צ'רלטון וספורט 5.

בשלב זה לא ברור מה תהיה עמדת משרדי הממשלה. TheMarker פנה למשרדים הרלוונטיים - האוצר, המשפטים והתקשורת - אך אלה סירבו להציג עמדה מקצועית כלשהי. זוהר עצמו הצהיר כי המהלך מתואם עם שר התקשורת, איוב קרא. בתחילה אמר קרא כי הוא תומך בהצעה, אך בסביבת השר אמרו בסוף השבוע ל–TheMarker כי זהו חוק פרטי וכי הוא יקבע את עמדתו רק לאחר המלצת הדרג המקצועי במשרד. במשרד התקשורת לא מסרו תגובה לשאלה מהי עמדת הדרג המקצועי בנוגע לחוק.

גורמי מקצוע ממשלתיים סבורים כי המהלך בעייתי ועלול לפגוע במודל שלפיו אמור לפעול תאגיד השידור - ללא מעורבות פוליטית ותוך עצמאות תקציבית. גם בנוגע לשידורי הספורט גורמי המקצוע סבורים כי המהלך יסב נזק ליצירה הישראלית.

משחק בליגת העל בין הפועל באר שבע לבית"ר ירושלים
משחק בליגת העל בין הפועל באר שבע לבית"ר ירושליםצילום: ניר קידר

"הפקות דרמה ודוקו ישראליות ייפגעו"

הגורם היחיד שהביע עמדה רשמית נגד החוק הוא התאגיד עצמו. "ההצעה עתידה לפגוע אנושות בעצם התכלית שלשמה נועד החוק - הבטחת עצמאות הפעולה והיצירה של תאגיד השידור הציבורי, ולצד זאת להביא לפגיעה ממשית ביצירה הישראלית ובציבור היוצרים", כתב בשבוע שעבר היועץ המשפטי של התאגיד, עו"ד רונן ריינגולד, למחלקה המשפטית במשרד התקשורת.

במכתב ששוגר למשרד התקשורת בשבוע שעבר ביקשו בתאגיד ממשרד התקשורת להתנגד לחוק. הסכום הכולל שמקצה המדינה לתאגיד מדי שנה הוא 650 מיליון שקל (התאגיד מצליח להגיע להכנסות נוספות, בעיקר מפרסום, של כ–100 מיליון שקל; נ"ט). בפניית התאגיד נכתב כי "מתכונת זו של הקצאת התקציב נועדה לשמור על עצמאות הפעולה וחופש היצירה של התאגיד בדרך של ניתוק תקציבו מתקציב המדינה ומהדרג הפוליטי".

בפנייה צוטטו גם דברי ההסבר של חוק התאגיד המקורי, שם נכתב, בין השאר, כי "אם ייקבע תקציב תאגיד השידור הציבורי במסגרת תקציב המדינה הוא יהיה חשוף להפחתות ולתוספות תקציביות ייעודיות ורוחביות. מצב זה יוצר חשש להגדלה משמעותית של תלותו של התאגיד בממשלה".

המרכיב השני בהצעה יפגע בתאגיד כבר כעת, בטווח המיידי. זוהר מעוניין להשית על התאגיד הוצאה נוספת של 40 מיליון שקל בלי שהוא מציג מה יהיה המקור לתוספת הזאת. "ההצעה מערערת לחלוטין את הוודאות בדבר היקף המקורות הכספיים של התאגיד", נכתב בעמדת התאגיד.

הגדלת היקף ההשקעה בזכויות ספורט ל–60 מיליון שקל תגרע באופן מיידי 20 מיליון שקל מהתקציבים המופנים על ידי התאגיד להפקות ישראליות, כמו דרמות ודוקו. גם בארגוני היוצרים מתכוונים להיאבק בהצעה זו.

כדי להתמודד עם הגידול בהוצאה אם הצעת החוק תעבור, יהיה על התאגיד לצמצמם את כוח האדם שלו. בתאגיד מעריכים באופן גס כי 200 עובדים מתוך 900 שעובדים בו כיום - יפוטרו.

במערכת הפוליטית מעריכים כי לאור חקירותיו, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא יהיה מעוניין לעמוד בקדמת הבמה ולתמוך בהצעת החוק. עם זאת, החשש הוא כי מאחורי הקלעים נתניהו יפעל כדי להמשיך לפגוע בעצמאות התאגיד. במקרה זה, סיעת כולנו עשויה להתגלות שוב כלשון המאזנים שתכריע אם יתאפשר לפוליטיקאים לפגוע בשידור הציבורי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker