מיקי זוהר לא למד כלום מפרשות נתניהו

התיקים שבהם נחקר ראש הממשלה עוסקים בעולם היחסים החסוי והמכוער שבין בעלי גופי תקשורת לפוליטיקאים ■ הצעד של זוהר מדיף ריח מאוד לא נעים, ומעלה את השאלה אם במפלגת השלטון לא למדו לקח מתיקים 1000, 2000 ו-4000

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מיקי זוהר
מיקי זוהרצילום: איליה מלניקוב

החוק של ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) נראה כמו תרגיל בסיסי בפוליטיקה, שמאפשר לקדם מהלכים בעייתיים בזירה הציבורית בלי לעורר יותר מדי רעש. ההצעה שלו לתיקון חוק תאגיד השידור הציבורי תגרום כנראה לשיח נרחב סביב הסעיף המהותי בה - ביטול העצמאות התקציבית של התאגיד והגברת התלות בדרג הפוליטי. מקהלה אחת תטען בתוקף לפגיעה בדמוקרטיה, ואחרת תשיב לה בשליפת נתונים על הביצועים הגרועים של התאגיד כהוכחה לצורך בפיקוח של נבחרי הציבור. אבל מסך העשן הזה יסתיר את הסעיף המכוער והחשוד הרבה יותר בהצעת החוק - סעיף שידורי הספורט בתאגיד.

זוהר מציע תיקון פשוט לחוק: כפייה על התאגיד להגדיל פי ארבעה את הוצאות המינימום לרכישת זכויות שידורי ספורט ל-60 מיליון שקל בשנה. בתאגיד הבהירו כי הסעיף הזה יפגע בהוצאות התוכן האחרון על יצירה ישראלית ואף עשוי להביא לפיטורי 200 עובדים. אבל סימן השאלה שצריך להידלק במקרה הזה הוא לא מה יקרה לתאגיד, אלא מדוע זוהר בכלל מגיש הצעה כזאת.

האם זוהר מבלה מדי ערב מול שידורי כאן וחש כי המבחר של הערוץ חד־גוני מדי? אולי הוא סבור כי חלק ממטרות השידור הציבורי צריכות להיות חינוך אזרחי ישראל לאורח חיים ספורטיבי? האם אפשר להאמין לטענה של זוהר עצמו שהוא רק מאציל לתאגיד מעט מהידע הרב שלו בשוק הטלוויזיה, וכל מטרת החוק היא לסייע לתאגיד להגדיל את שיעורי הצפייה באמצעות שידור משחקי כדורגל בין הפועל אשקלון מול מכבי פתח תקוה?

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, וח"כ מיקי זוהר, בישיבה של סיעת הליכוד. התאגיד: "זהו ניסיון לפגיעה בערכי המשטר הדמוקרטי"
ראש הממשלה בנימין נתניהו וח"כ מיקי זוהרצילום: אמיל סלמן

לעולם לא נדע מהו המניע של זוהר, אבל כן ברור מי ירוויח מהצעת החוק: גופי התקשורת המחזיקים כיום בזכויות שידורי הספורט. יש שניים מרכזיים כאלה, והם בעלי השפעה רבה על שוק התקשורת: צ'רלטון שבשליטת אלי עזור, המחזיק גם ב"מעריב" וב"ג'רוזלם פוסט". רק בשבוע שעבר ערך "ג'רוזלם פוסט" כנס נוסף בניו יורק, והפעם שבעה שרים הגיעו לכנס, על פמליותיהם ומאבטחיהם. הגוף השני הוא ספורט 5 של קבוצת RGE, השולטת גם בערוץ עשר. השחקן השלישי הקטן יותר הוא ספורט one, שמוחזק (50%) על ידי קבוצת ידיעות אחרונות.

התאגיד ייהפך ללקוח שבוי של צ'רלטון

צ'רלטון, וגם ספורט 5, נמצאים כיום בסיטואציה בעייתית מאוד. בשנים האחרונות זינקו מחירי זכויות השידור בתחום הספורט בשיעור חד. כמה חד? ספורט 5 עצמה, במסמכים שהגישה לבית המשפט, דיווחה כי הסכום שהיא משלמת עבור זכויות שידור זינק כמעט פי ארבעה ב-2012–2016 ל-159 מיליון שקל. יש להעריך כי המצב בצ'רלטון - שרכשה בשנים האחרונות את ליגת העל במחיר גבוה פי חמישה מהמחיר הקודם ומפעלים נוספים במחירים גבוהים - דומה.

כבר כיום מחזיק התאגיד בזכויות השידור של המונדיאל הקרוב ומונדיאל 2022. התאגיד רכש גם את הזכויות השידור של נבחרת ישראל בכדורגל בקדם המונדיאל ובקדם היורו הבאים. אם התאגיד ייאלץ להגדיל את ההוצאה על שידורי ספורט, צ'רלטון תהיה כנראה אחת המרוויחות מהמהלך.

במקרה שהחוק יעבור, התאגיד יהיה ייהפך ללקוח שבוי של צ'רלטון ושל ספורט 5. הוא יהיה מחויב להשקיע סכומים אדירים בספורט - בעיקר בשידור הליגה הרלוונטית ביותר, ליגת העל בכדורגל. הכתובת היחידה שעמה יוכל התאגיד לנהל מו"מ היא צ'רלטון, שמחזיקה בזכויות השידור עד 2021. עבור צ'רלטון זו יכולה להיות בוננזה. לפתע יהיה להם לקוח שבוי, עם עשרות מיליוני שקלים מכסף ציבורי, שחייב על פי החוק להזרים להם כסף.

בעל השליטה בצ'רלטון, אלי עזור
בעל השליטה בצ'רלטון, אלי עזורצילום: מוטי קמחי

אין זו הפעם הראשונה שזוהר מתערב באופן פעיל בהליכי חקיקה באופן שמסייע לערוצי הספורט. זוהר היה בין הח"כים שהובילו את המאבק בשנים האחרונות בכנסת שמטרתו למנוע את רפורמת חובת המכירה. הרפורמה הזאת נתמכה על ידי כל גורמי המקצוע ומשרדי הממשלה, כולל גיבוי מוצהר של רשות ההגבלים, ואמורה היתה להפחית את מחירי חבילות הספורט ואולי בכלל את מחירי הטלוויזיה הרב־ערוצית. הנפגעים הישירים היו ערוצי הספורט, והם ניהלו מאבק עיקש בכנסת נגד החקיקה. אבל באופן תמוה, זוהר יחד עם ח"כים נוספים מהליכוד שמציגים עצמם כ"חברתיים", הובילו בטענות שונות ומשונות את המאבק נגד החוק. זוהר ישב בכנסת והקריא דפי מסרים שהכותבו לו, נלחם ואיים, ובסוף ניצח. החוק אכן הוקפא עד עתה ועיכב את הוזלת הטלוויזיה.

התיקים שבהם נחקר ראש הממשלה בנימין נתניהו בימים אלה עוסקים בדיוק בעולם היחסים החסוי והמכוער בין בעלי גופי תקשורת לבין פוליטיקאים. החשד הוא שנתניהו פעל בסתר למען האינטרסים הכלכליים של בעלי גופי התקשורת. המהלך הנוכחי של זוהר - ואולי של מי שעומד מאחוריו - מדיף ריח מאוד לא נעים ומעלה את השאלה אם לא למדנו דבר מתיקים 1000, 2000 ו-4000.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker