תביעה נגד קשת מעמידה במבחן קטעי וידיאו שמשודרים בתוכניות הלילה - מדיה ושיווק - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

תביעה נגד קשת מעמידה במבחן קטעי וידיאו שמשודרים בתוכניות הלילה

במהלך 2016 שודרה בקשת תוכניתו של נדב בורנשטיין, שבה הובאו קטעים מדרשותיו של הרב איתן בגדדי - חלקן בעלות מסרים קיצוניים ופרובוקטיביים ■ בגדדי: "דברי התורה הידועים ומוכרים לכל תינוק של בית רבן ■ קשת: "חזר באובססיביות על דין הסקילה"

26תגובות
איתן בגדדי
יוטיוב

האם רב שחוזר שוב ושוב על הציווי שלפיו מוטל לפי היהדות עונש מוות להומוסקסואלים הוא מסית לרצח? השאלה התקדימית הזו תתברר בקרוב במסגרת תביעת דיבה חריגה שהגיש רב נגד קשת ומגיש "חי בלילה", נדב בורנשטיין.

במהלך 2016 שידר בורנשטיין בתוכנית הלילית שלו בקשת (אז היא שודרה בערוץ 2) כמה קטעים מדרשותיו של הרב איתן בגדדי - רב שאינו מוכר בקהילה החרדית אך נוהג לשאת דרשות, חלקן בעלות מסרים קיצוניים ופרובוקטיביים, ולהעלות את שיעוריו לערוץ יוטיוב. בדרשות האלה חזר בגדדי כמה פעמים על הציווי ההלכתי היהודי שלפיו אדם שמנהל יחסים הומוסקסואליים חייב בעונש מוות.

בגדדי - דלג

כך למשל אמר בגדדי באחת מדרשותיו: "גבר שהולך עם גבר. הומואים. זה, המוות שלהם בסקילה. אין סוף. אין סוף לבן אדם שהוא מה שנקרא הומו. אלה הנסקלים. שזה המוות החמור בתורה. זורקים אותו ממקום גבוה. לא מת הבן אדם? לוקחים אבן גדולה מגלגלים עליו שתרסק אותו. לא מת הבן האדם עדיין? כל העם רוגמים אותו באבנים את הבן אדם הזה".

בתוכניתו "חי בלילה", בורשנטיין הציג את דבריו של בגדדי וקטעים נוספים מערוץ היוטיוב שלו, שכללו את ה"ציווי" לסקול הומוסקסואלים, וכן אמירות פוגעניות נוספות. כך למשל אמר בגדדי: "למה נשים מקבלות סרטן השד? למה? המחלה הכי שכיחה. אחת לשמונה נשים. למה? הולכות עם החזה שלהן בחוץ. בפריצות".

בעקבות הצגת הדברים ב"חי בלילה", התייחס בגדדי ישירות לבורנשטיין עצמו, ואמר בדרשתו בין השאר: "אדם יכול לשבת באולפן עם אדם הומו, שמצהיר קבל עם ועדה שהוא כופר בהשם ותורתו". בגדדי חזר על עמדתו שלפיו עונשם של הומוסקסואלים הוא מוות. 

בעקבות כך בורנטשיין הגיש תלונה במשטרה נגד בגדדי, והתראיין בתקשורת בעניין. "הוא מסית לרצח. לרצח שלי ושל כל ההומאים והלסביות בישראל", אמר.

בגין אותם דברים הגיש בגדדי תביעה של מיליון שקל נגד קשת ובורנשטיין עצמו. לטענתו של בגדדי, באמצעות עו"ד אילן בומבך, בורנשטיין "לא הצליח להוכיח כי בגדדי אכן הסית לרצוח הומוסקסואלים או לסביות, או את בורשנטיין עצמו".

בגדדי טוען כי כל הציטוטים ששודרו בתוכנית "חי בלילה" נלקחו מדרשות שנשא בגדדי בבית הכנסת, ו"הם דברי תורה הידועים ומוכרים היטב לכל תינוק של בית רבן. התובע לא אמר דבר מלבו, ורק חזר על דברי תורה ידועים בעניין איסור על משכב זכר (מספר ויקרא), ועל דין הסקילה אשר נקבע למי שעבר על חטא זה וחטאים נוספים, ואופן ביצוע הסקילה במסכת סנהדרין בתלמוד הבבלי".

נדב בורנשטיין

לפי בגדדי, לימוד פסוק מהתורה אינו יכול להוות הסתה לרצח. "מיליוני אנשים לומדים ומשננים מדי יום את ספר ויקרא ואת מסכת סנהדרין - ואיש אינו מעלה על דעתו שלימוד שלהם עולה כדי הסתה לרצח", טען בגדדי בכתבי הטענות.

בגדדי טוען כי הבהיר בדרשות שהעלה ליוטיוב כי עונש המוות נוהג רק בזמן שהסנהדרין קיימת, כך שהיום אין לבצע ענישה זו. בגדדי הציג חלק מסרטי הווידיאו שלו שבהם הוא אומר בין היתר "אנו מצווים לחזק את ידיהם של העוברים עבירות חמורות ולהחזירם בתשובה - ובשום אופן לא לפגוע בהם".

לטענת בגדדי, "משיקולי רייטינג הם רצו להדגיש בתוכניות אלה כי נשקפת סכנה מבגדדי אשר קורא לסקול הומואים למוות - ולכן השמיטו מהתוכניות ששידרו את כל האמירות אשר הפריכו את העלילה שטפלו עליו".

בתוכנית "חי בלילה" לא הסתפקו בשידור הקטעים מיוטיוב. בפברואר 2016 הם שיגרו תחקירן לשיעור של בגדדי בבית הכנסת ברמלה, שהביא בעצמו צילומים של הרב מתייחס להומוסקסואלים. לאחר סיום הדרשה, לפי טענת הנתבעים, בגדדי זיהה את התחקירן ודרש ממנו להעביר אליו את הטלפון. ואולם התחקירן סירב, ולטענתם כמה מחסידיו של הרב הקיפו אותו ופעלו נגדו באלימות כדי לקחת מידו את הטלפון.

עורך דין אילן בומבך
עופר וקנין

התחקירן גם קיים שיחה אישית עם בגדדי. לפי טענת בגדדי, במהלך השיחה שאל אותו התחקירן "מה לעשות עם חבר שהוא הומו". הרב השיב לו: "לעזור לו להתקרב, לחזור בתשובה, ולומר לו שהדבר הזה אסור ושיפסיק". אלא שלטענת התביעה, דברים אלה כלל לא שודרו בתוכנית.

מצדו של הרב בגדדי נטען כי נעשתה עריכה מגמתית, וכי החלקים שבהם הבהיר כי מדובר בדין תורה שאינו נוהג כיום - לא שודרו בתוכנית. בגדדי גם מחה על השוואה שנעשתה בינו לבין הרוצח ישי שליסל, שמרצה עונש מאסר על רצח שירה בנקי במצעד הגאווה בירושלים ב-2015. בגדדי טען כי נגרמו לו נזקים כבדים מאוד וכי נפגע מעמדו כרב והוא הושפל.

חופש ביטוי למי?

קשת, באמצעות עוה"ד מוטי ארד ונועה מונרוב, דחתה את טענותיו של בגדדי. לפי הנתבעים, "זו תביעת סרק שמהווה דוגמה מובהקת לשימוש לרעה בהליכי משפט. זו תביעה אבסורדית, שבה התובע טוען שפרסום בתוכנית טלוויזיה של דברים שנאמרו מפיו, בקולו ובצילום הווידיאו שהוא עצמם פירסם, תוך הבעת דעה בנוגע אליהם, מהווה לשון הרע כלפיו".

בקשת טענו כי בגדדי חזר בדרשותיו שוב ושוב "באובססיביות" על דין הסקילה להומואים. לגבי טענת בגדדי כי הבהיר כי זהו הציווי במקורות היהודיים טענו הנתבעים כי "בגדדי שתל במקומות מסוימים לאורך דרשותיו אמירה כאילו מדובר בשיעור המביא דברי הלכה ולא בדעה אישית שלו המכוונת את התנהגות מאזיניו. מדובר באיצטלה גרידא שאין בה כדי להמעיט כמלוא הנימה מחומרת דבריו של התובע, שכן כל המאזין לתוכן הקשה של דרשותיו, ללהט הדבריםמבין מיד כי הדברים הם מלבו של התובע".

קשת טענה עוד כי "בגדדי נתפס בשורה של שקרים שונים". כך למשל, בכתבי הטענות טען בגדדי כי ההסתייגות שלפיה עונש המוות לא נוהג כיום נאמרה תוך כדי הדרשה שבה נכח התחקירן, אך בפועל היא לא נאמרה בדרשה עצמה אלא נוספה לאחר מכן לסרט הווידיאו שעלה ליוטיוב בעריכה מאוחרת. עוד נטען כי ההסתייגות לא היתה לדברים שאמר בגדדי בנוגע לעונש המוות.

על כך השיב בגדדי כי נהוג לערוך את סרטי הווידיאו המועלים לרשת. הוא הוסיף כי הדרישה להצמיד את ההסתייגויות היא "חסרת בסיס ואינה מוכרת בעולם התורני...הנתבעים לא הציגו כל מקור הלכתי שממנו עולה כי חובה על אדם או רב הדורש ולומד פסוקים מן התורה, המשנה והגמרא, העוסקים בעבירות חמורות שעונשן מיתה, לסייג אותם מיד".

בקשת טענו כי הזכות לחופש ביטוי גוברת במקרה זה. "מדובר בעיתונאים המבקשים לחשוף ולהוקיע תופעות כגון התנהלות בלתי תקינה, ומשקלו של חופש הביטוי גובר", כתבו בקשת. עוד טענו בקשת כי עומדת להם הגנת אמת דיברתי, שכן הפרסום היה אמת והיה בו עניין ציבורי, וכי קשת פירסמה את תגובתו המלאה של בגדדי.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#