לשכת היועמ"ש לשרים: קמפיין רדיו – רק באישור מוקדם שלנו

לאחר התערבותה של ועדת הבחירות המרכזית, המשנה ליועמ"ש דינה זילבר הודיעה כי יש לאסור השתתפות של שרים בקמפיינים ברדיו, אלא במקרים "חריגים שבחריגים" ■ טרם התקבלה הכרעה סופית בעניין, וזו עתידה להתקבל על ידי לשכת היועמ"ש בתיאום עם לשכת הפרסום הממשלתית ומשרד האוצר

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירי רגב נואמת
השרה מירי רגב. השקיעה כמעט חצי מיליון שקל בקמפיין הרדיו בכיכובה לרגל חגיגות ה-70 למדינהצילום: אילן אסייג

באיחור לא אלגנטי ולאחר התערבותה של ועדת הבחירות המרכזית, בלשכת היועמ"ש פועלים: המשנה ליועמ"ש דינה זילבר שיגרה היום לכל היועצים המשפטיים במשרדי הממשלה הוראה שלפיה יש לאסור מעתה ואילך השתתפות של שרים בקמפיינים ברדיו, אלא במקרים "חריגים שבחריגים" ולאחר אישור היועץ המשפטי לממשלה.

בשבוע שעבר החליט יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, לאסור בצו מניעה את כל התשדירים במימון ציבורי שבהם משמשים שרי ממשלה כקריינים. ההחלטה התקבלה בעקבות עתירה שהוגשה לוועדה ובה טענה כי התשדיר בכיכובה של שרת התרבות מירי רגב מהווה תעמולה פוליטית אסורה. רגב השקיעה כמעט חצי מיליון שקל רק בקמפיין הרדיו האחרון בהשתתפותה לרגל חגיגות ה-70 למדינה. 

גל התשדירים בכיכובם של שרים, בעלויות של מיליוני שקלים, פרץ בשנה האחרונה לאחר שבלשכת היועמ"ש שינו את הכללים ואישרו השתתפות שרים בקמפיינים. כעת, בעקבות החלטת ועדת הבחירות ועל רקע עתירה שהגיש בעניין איש התקשורת עודד קרמר באמצעות עו"ד שחר בן מאיר, החליטה זילבר לשנות את הכללים.

המשנה ליועמ"ש דינה זילברצילום: אוליבייה פיטוסי

במסמך ששיגרה ליועצים המשפטיים כתבה זילבר כי לאור החלטתו של מלצר "בכוונתנו לבחון בעת הקרובה בתיאום עם לשכת הפרסום הממשלתית ומשרד האוצר את משמעויות ההחלטה ביחס לכלל אמצעי המדיה הנזכרים, לרבות משמעות ההחלטה ביחס להשתתפותם של עובדי מדינה בפרסום הממשלתי".

עם זאת, עד להכרעה בעניין, קבעה זילבר כי יש לפעול על פי ההנחיות הקודמות בנוגע לפרסום בגוון אישי של שרים. בהתאם להנחיות אלה, ובהתאם לפרשנות להחלטת מלצר לגבי השתתפות השרים רק במקרים "חריגים שבחריגים", קבעה זילבר כי אין לבצע תשדירים בהשתתפות נבחרי ציבור - אלא בהתקיים ארבעה תנאים.

התנאי הראשון הוא שהשתתפות נבחר הציבור חיונית לעניין שבו מדובר ומקדמת אותו כשלעצמו. תנאי שני הוא כי אין בנמצא חלופה סבירה ומידתית אחרת לפרסום התשדיר. התנאי השלישי הוא שהשידור קיבל אישור מוקדם של היועץ המשפטי לממשלה. התנאי הרביעי הוא שהאישור יינתן "לאירוע בודד ולהעברת מסרים מצומצמים בלבד, מוגבלים בכמות, בזמן ורק במדיה של רדיו".

במקביל, עו"ד בן מאיר הגיש בקשה לצו ביניים שיאסור על השרים להופיע בקולם בתשדירים. בנוסף, בן מאיר דורש שייאסר על שר האוצר משה כחלון לעשות כל שימוש ממשלתי במונח "נטו", שכן הדבר יוצר זהות בין הפעילות הממשלתית לתעמולה הפוליטית של מפלגת כולנו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker