"מוות אחד": כך שלט בילינסון בסדרה על השתלות בערוץ עשר

מסמכים פנימיים שהגיעו לידי TheMarker הנוגעים לסדרה "חוזרים לחיים" חושפים כי ביה"ח הכתיב הוראות פרטניות להפקת התוכנית ■ במקביל, נעשה ניסיון לרתום עמותה המקדמת תרומת איברים כמממנת להפקה ■ ערוץ עשר: "הסדרה לא היתה תוכן שיווקי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מתוך הסדרה "חוזרים לחיים"
מתוך הסדרה "חוזרים לחיים"צילום: אוהד רומנו / ערוץ עשר

צופי הטלוויזיה גילו בשנים האחרונות ז'אנר חדש של תוכניות: דוקו־ריאליטי. התוכניות מתיימרות לתעד אירועים אמיתיים, גם אם ברור שהן עוברות מניפולציות עריכתיות מסוימות. ואולם ממידע שהגיע ל–TheMarker עולה השאלה עד כמה חלק מהסדרות אכן משקפות גם את המציאות.

הסדרה "חוזרים לחיים", ששודרה בערוץ עשר לפני כחודשיים, ליוותה את הליכי השתלת האיברים בבית החולים בילינסון, שכונה בסדרה "מרכז ההשתלות של ישראל". ממסמכים פנימיים שהגיעו ל-TheMarker עולה כי בית החולים, שהוא חלק מהמרכז הרפואי רבין, הכתיב שורת הוראות פרטניות להפקת התוכנית כדי שהמסרים יותאמו לצורכי בית החולים — מה מותר להראות ומה אסור. במקביל, מתברר כי התקיימו מגעים על עסקה מסחרית בין גורם שלישי, עמותת מתנת חיים המקדמת תרומת איברים, לבין ערוץ עשר.

לפי המסמכים, המפיק התחייב למעין מסע יחסי ציבור לבית החולים, כך ש"בית החולים יוצג בצורה המיטבית כבית חולים מודרני, מתקדם ומשוכלל", וכן כי יוצג כמרכז ההשתלות של ישראל". המפיק התחייב "להעניק יחס של כבוד והערכה לבית החולים ולהימנע מהכללת אמירות פוגעניות כלפי הצוות".

הסיכום בין בית החולים לבין חברת ההפקה לא מותיר כל מקום ליד המקרה. מטבע הדברים, בלא מעט מקרים ניסיון השתלה נכשל ונרשמת הידרדרות במצב המטופל, לעתים עד כדי מוות. בבילינסון ביקשו להימנע ממצג כזה, וכדי להבטיח זאת סוכם בין הצדדים כי מאחר ש"מטרת התוכנית הוגדרה כהעלאת המודעות להשתלות, לא ישודר במהלך התוכניות יותר ממקרה תמותה אחד ומקרה אחד של הידרדרות".

מנהל המרכז הרפואי רבין, ד"ר ערן הלפרן
מנהל המרכז הרפואי רבין, ד"ר ערן הלפרןצילום: תומר אפלבאום

בנוסף, בית החולים בילינסון אסר על ההפקה לבצע צילומים בכל בית חולים אחר — מלבד קציר איברים ושני מקרים בלבד בבית החולים שניידר.

עוד התחייב המפיק כי בכל פרק של התוכניות יצוין שמו של בית החולים ארבע פעמים — פעמיים בקריינות ופעמיים בכתוביות — וכן כי ישולבו בכל פרק צילומי אוויר של בית החולים ביום או בלילה. המפיק גם התחייב לשלב בכל פרק צוותים רפואיים של בית החולים וראיונות עם מומחים מבית החולים, וכן שיחה של איש צוות עם החולה או משפחתו.

בית החולים גם דאג למנוע הסתבכות משפטית בשל תיעוד הטיפולים, וקבע כי לא ישולבו קטעים העלולים, בהתאם לשיקול הדעת של בית החולים, להעמיד את בילינסון בפני סיכון לתביעה. עוד נקבע כי צילום מהלך הטיפול או כל צילום אחר לא ישמש כראיה משפטית למושתל או לבני משפחתו. חומרים שלא ישודרו — ייגרסו.

בין הצדדים סוכם כי לפני השידור יצפה צוות מטעם בית החולים בכל התוכנית. על פי כללי הרשות השנייה, זכות המלה האחרונה חייבת להיות של הפקת התוכנית ולא של בית החולים (שאם לא כן מדובר בפרסומת לכל דבר). במקרה של "חוזרים לחיים" המפיק מתחייב "להיות קשוב מאוד" להערות של נציגי בית החולים.

משיחות עם גורמים בשוק הטלוויזיה עולה כי המקרה של הסדרה "חוזרים לחיים" בערוץ עשר אינו חריג. במקרים רבים סדרות דוקו־ריאליטי מופקות תוך שיתוף פעולה עם הגורם המצולם תוך הצבת תנאים מפורטים. בין השאר, בשנים האחרונות שודרו סדרות שליוו לידות בבית החולים ("בייבי בום"), סדרות שליוו מתמחים ("המתמחים") וסדרה שליוותה שוטרים ("כחולים"). במקרים רבים מוצגים תנאים שנועדו לשפר את תדמית הגוף שמשתף פעולה עם ההפקה.

גורם בתחום הטלוויזיה אמר אתמול ל–TheMarker כי בסופו של דבר זכות ההחלטה האחרונה חייבת להיות בידי עורכי התוכן, וכי ההגבלה שהטיל של בית החולים על שידור של אירועים שליליים — בעיקר מוות או הידרדרות במצבו של מטופל — מהווה פגיעה בעצמאות עורכי התוכן.

הקמפיין של מתנת חיים שודר רק בערוץ עשר

בנוסף לתנאים שהציב בית החולים לצילום התוכנית, בין הצדדים התנהלו גם מגעים סביב תשלום כספי לערוץ עשר תמורת הפקת הסדרה ושידורה.

בית החולים בילינסון הוא בבעלות קופת חולים כללית, שמפרסמת מדי שנה בהיקף של מיליוני שקלים, בין השאר בערוץ עשר. במקרה הזה, בילינסון וערוץ עשר ניסו לרתום את עמותת מתנת חיים, העוסקת בתחום ההשתלות ומעודדת תרומות איברים וולונטריות, כשותפה להפקה. כחלק מהמגעים האלה, העמותה גם אמורה היתה להשתתף במימון הסדרה.

בעמותה אומרים כי העמותה סירבה לקחת חלק בהפקה ולכן כלל לא הופיעה בתוכנית. בפועל, העמותה שילמה לערוץ עשר על קמפיין חסויות בשווי מאות אלפי שקלים, ששודר באותה תקופה שבה שודרה הסדרה. העמותה אמנם מבצעת פעילות הסברה נרחבת, אבל לא ביצעה עד כה קמפיין טלוויזיוני. בנוסף, העובדה שנבחר רק ערוץ עשר, במקביל לשידור הסדרה, מעוררת תמיהה. בעמותה השיבו בשלילה על השאלה אם ההסכם המסחרי שלהם עם ערוץ עשר היה קשור להפקת הסדרה ותשלום בעבורה.

גם משרד הבריאות תרם את חלקו: לאחר שהסדרה עלתה לאוויר השקיע המשרד 200 אלף שקל בקמפיין לעידוד תרומות איברים בערוץ. במשרד הסבירו כי לא תיקצבו את הסדרה אך "ניצלו את המומנטום" שנוצר בעקבות תחילת שידורה והשקיעו בקמפיין להעלאת המודעות — שאכן הביא לגידול במספר תורמי האיברים.

קאסט סדרת הטלוויזיה "חוזרים לחיים"
קאסט סדרת הטלוויזיה "חוזרים לחיים"צילום: אוהד רומנו

בתיקון האחרון לחוק הרשות השנייה, לפני כחודשיים, אושר לערוצים המסחריים לשלב תוכן שיווקי בשידורים, ואולם בחוק נקבע כי תוכנית מסוגת הדוקו לא תכלול תוכן שיווקי כלל. התנאים המדוקדקים והברורים והמטרה המוצהרת שהוצגה בהפקת התוכנית מעלים תמיהה אם אכן מדובר בסדרת דוקו, או שמא במעין תשדיר הסברה או תוכן שיווקי שבו הצופים אינם מודעים להסכמים מאחורי הקלעים.

הסדרה "חוזרים לחיים" משכה אש כבר מתחילת שידורה. כפי שפורסם באחרונה ב–TheMarker, בסמוך לתחילת שידור הסדרה פנו יו"ר המרכז הלאומי להשתלות, פרופ' רפי ביאר, ומנהל בית החולים הדסה עין כרם, פרופ' יורם וייס, למנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב. השניים דרשו לעצור או לפחות לעכב את שידור הסדרה, מאחר שלדבריהם נושא ההשתלות הוא נושא לאומי הכולל שיתוף של בתי חולים רבים, וההתקשרות של הערוץ עם בית חולים בודד היא חד־צדדית ובעייתית. וייס אמר כי התוכנית נותנת "דגש חסר פרופורציה על בילינסון כמרכז השתלות, לעומת מרכזים אחרים שעושים לא פחות". הוא הוסיף כי הסדרה כלל לא מתייחסת לתרומת איברים בבתי חולים אחרים.

מערוץ עשר נמסר בתגובה: "הסדרה 'חוזרים לחיים' אינה בשום פנים ואופן תוכן שיווקי ולא נתקבל כל תשלום בעבור שידורה. מפאת אופי הצילומים, כל סדרה המצולמת בבית חולים מתחייבת לפעול תחת המגבלות המשפטיות שבהן נתונים שירותי הרפואה".

מקופת חולים כללית נמסר בתגובה: "כל ההתקשרות של ערוץ עשר היתה מול בית החולים בילינסון".

מבילינסון נמסר בתגובה: "לראשונה בישראל ובעולם הופקה סדרה בנושא ההשתלות, בתחום בעל חשיבות ציבורית רבה. הסדרה העלתה למודעות את נושא תרומות האיברים ואת העשייה הרפואית של הצוותים הרפואיים מסביב לשעון.

"בילינסון נבחר לבית החולים שבו צולמה הסדרה מכיוון שהוא מהווה את מערך ההשתלות הארצי היחידי שבו מתקיימים כל סוגי השתלות האיברים ובהיקפים הגדולים ביותר. מדיניות בית החולים היא כי כל צוות טלוויזיה המתעד את פעילות בית החולים 24/7 לאורך חודשים רבים, נדרש לעמוד בהנחיות בית החולים ולנקוט את כל האמצעים הנדרשים לשם שמירה על צנעת הפרט של החולים, פרטיות הצוותים ונראות בית החולים. סדרה זו מצטרפת לטרנד סדרות הטלוויזיה שצולמו בשנים האחרונות בכמה בתי חולים. אנו גאים בפרויקט חשוב זה, המהווה שליחות ציבורית למען מטרה נעלה של הצלת חיים רבים בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker