הערוץ האתיופי: כסף ציבורי מועבר לערוץ פרטי אחד - הסגור למנויים בלבד

הצפייה בערוץ האתיופי IETV זמינה רק תמורת תשלום ניכר - כדי לצפות בו נאלצים הצופים לשלם ל-HOT או ל-yes, לעתים מאות שקלים ■ מהערוץ נמסר: "הטענה מכפישה את הערוץ והעומדים בראשו"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בתמונה: מעל דוכן הנואמים, ח"כ אברהם נגוסה
ח"כ אברהם נגוסהצילום: אוליבייה פיטוסי

המדינה משקיעה מדי שנה כ–5 מיליון שקל בשידורים המיועדים לעולי אתיופיה. ואולם בפועל, על פי כללי התמיכות, רק ערוץ אחד נהנה מהתקציב — הערוץ האתיופי. אף שהערוץ נהנה מתקציבים ציבוריים, הצפייה בו מוגבלת למנויים בלבד.

הצפייה בערוץ האתיופי IETV זמינה רק תמורת תשלום ניכר. כדי לצפות בערוץ נאלצים הצופים לשלם ל-HOT או ל-yes מאות שקלים. במקרה של HOT התשלום הוא עבור חבילת בסיס (כ-220 שקל) ובנוסף 16 שקל עבור הערוץ. במקרה של yes רוב הלקוחות נמצאים במסלול שבו הם משלמים 199 עבור חבילת אולטימייט שכוללת את כל הערוצים, בהם הערוץ האתיופי. לפי בעלי הערוץ, יש לו כ-17 אלף מנויים מבני העדה.

מודל חלוקת כספי התמיכה נעשה באמצעות העברת הכספים לחברות הפקה, אך הערוץ היחיד שניתן לשדר בו את ההפקות הוא הערוץ האתיופי. בחוק ההסדרים האחרון נעשה ניסיון לשינוי שלפיו יהיה ניתן לשדר את התכנים בשפה האתיופית גם בערוצים אחרים. בדיונים בחוק בוועדת הכלכלה הוקדשו שעות רבות לניסיון לגבש פשרה, והתעוררו ויכוחים קשים בין יוצרים לבין מנכ"ל הערוץ, פאסיל לגסה, שטען כי השינוי יפגע בערוץ. ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד) התנגד להצעות הפשרה, והחוק לא תוקן.

מקורות ממשלתיים שהיו מעורבים בהליכי החקיקה אמרו כי "במקרה זה היתה התערבות פוליטית בלתי תקינה. זהו הליך בעייתי וחריג, שבו המדינה מעבירה 5 מיליון שקל לטובת גוף פרטי מסחרי. אין לזה שום תקדים. החוק המקורי נועד להשתלבות יוצאי אתיופיה במרקם החברתי, ולא ליצירת גטו אתני".

מהערוץ האתיופי נמסר בתגובה: "הערוץ לא מקבל ולו שקל אחד מתקציב המדינה. הכספים לביצוע הפקות המיועדות לקהילה מחולקים לגופים שונים על פי תבחינים שוויוניים. החברה המפעילה, בין השאר, את הערוץ האתיופי, העניקה בשנים האחרונות שרותי הפקה לעמותות וחברות שקיבלו תמיכה מהמדינה וקיבלה תמורה סבירה ונמוכה ביחס למחירי השוק. הטענה כי 5 מיליון שקל מתקציב המדינה מגיעים לערוץ האתיופי אינה נכונה ומכפישה את שמו של הערוץ ואת העומדים בראשו.

"מחיר הערוץ בחברות HOT ו-yes נקבע על ידן והערוץ אינו מעורב במחיר. התשלום עבור הערוץ כולל תכנים רבים ומגוונים שחלקם הגדול כלל אינו מופק במימון כספי מדינה. מנכ"ל הערוץ, מר פאסיל לגסה, הקים את הערוץ מתוך שליחות ציבורית ורצון ליצור תכנים טלוויזיוניים איכותיים לטובת בני הקהילה ומתוקף תפקידו, מעורב בהליכי חקיקה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker