אין ארוחות חינם

האם ייתכן שהמצב יחריף עד כדי כך שהגולשים ייאלצו לשלם עבור השירותים שהם מקבלים ברשת? ישנם כבר כמה ניצנים המעידים על כך

לילך סיגן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לילך סיגן

דבר אחד עוד לא קרה במסגרת ההאטה הכלכלית, קריסת מניות הטכנולוגיה וסגירת חברות הדוט.קום. הדבר הזה קשור דווקא בתפישתם של גולשי האינטרנט, ולא בחברות. כי בתפישת רובם של גולשי האינטרנט, מדובר במדיום שנותן חלק ניכר ממרכולתו בחינם.

הגולשים הם צרכנים לכל דבר ומאז תחילת פריחתה של האינטרנט הם סיגלו לעצמם לא מעט הרגלי צריכת אינטרנט. אך כפי שחברות הטכנולוגיה והאינטרנט יצטרכו להסתגל לתנאי השוק החדשים, נראה כי גם הצרכנים, במקרה זה הגולשים, יצטרכו להתרגל לכמה חוקים חדשים.

באינטרנט הורגל הגולש הממוצע להיות מפונק ביותר. מבחינתו, הוא לא מעוניין לשלם על דבר. די שהוא משלם לספק האינטרנט שלו, וגם זה לפעמים יותר מדי, ראה מקרה סרפרי. סרפרי היא חברה המספקת שירותי חיבור לאינטרנט בחינם תמורת הסכמת הגולש להיחשף לפרסומות. על פי דיווחיה יש לה 150 אלף מנויים.

סגירתה האפשרית של חברת סרפרי (surfree) בימים הקרובים מעלה כמה תהיות לגבי עתיד האינטרנט, מהיבט הצרכנים דווקא. סרפרי היא דוגמה מתחום ספקי האינטרנט, אך לא חסרות דוגמאות גם למוצרים אחרים שניתנו בחינם באינטרנט ולא שרדו. אפשר להסתכל על דוגמת נאפסטר, ואפשר כמובן להסתכל על לא מעט אתרי תוכן, פורטלים ומנועי חיפוש שאינם מסוגלים יותר להחזיק את מערכותיהם היקרות.

אחד הגורמים לבעיות שנקלעו אליהן חברות האינטרנט הוא היקף הפרסום. אתרי אינטרנט רבים בנו על כספי פרסום שיפרנסו אותם, ולכן הקדישו משאבים רבים להשגת מנוייים רבים ככל האפשר. אם כספי הפרסום יחושבו על בסיס מספר הגולשים, חשבו, באמצעות מספר רב של גולשים יוכלו להתעשר.
ההשקעה בפרסום באינטרנט עדיין שולית אך ההשקעה בפרסום באינטרנט בארה"ב היא עדיין שולית, שלא לדבר עלינו. גם אפשרויות הפרסום בתוך האינטרנט עדיין לא התפתחו דיין ואינן מרגשות פרסומאים רבים או גולשים רבים. ואם חברות אינטרנט בנו על כספי פרסום כדי להתקיים, הן היום צריכות לחשוב מחדש, ומהר. ייתכן שבעוד כמה שנים כספי הפרסום שיושקעו באינטרנט כן יוכלו לפרנס אתרים איכותיים, אך כרגע ברור כי על פי רוב זה לא המצב.

מה שמחזיר אותנו לגולשים ולהרגליהם. גולשי האינטרנט, כפי הנראה, יצטרכו בזמן הקרוב להתרגל למצב חדש. חברות רבות שנתנו שירותים חינם והתעקשו להמשיך בדרך זו מתו על מזבח זה, או שהן בדרך לשם. ונראה שאחת מהאפשרויות ההגיוניות שחברות עומדות מולן היום היא להתחיל לגבות כסף עבור שירותיהן.

כן, זה נשמע נורא שחברה תרצה לגבות כסף על שירותים שהיא נותנת. אך למה אנו מוכנים לשלם על כל דבר מחוץ לחלל הקיברנטי ולא בתוכו? זה רק עניין של הרגל.

על שימוש במאגרי מידע בעולם האמיתי אנו מוכנים לשלם, ולא מעט. אך מה פתאום שנשלם על שימוש במנוע חיפוש? וכמובן שכל גולש שפוי גם לא יסכים לשלם על מאמרים שהוא דולה מהרשת, למרות שלא יחלום לקחת עיתון בקיוסק ללא תמורה.

כל זה נכון לגבי העבר. אך היום מתחילים להיראות ניצנים של חברות המעזות לבקש כסף מגולשים. אתר הובר'ס, למשל, המספק מידע עסקי וכלכלי על חברות, מחולק לשלוש. מידע כללי ניתן בחינם לכל דיכפין, אך מידע מעמיק יותר, כמו ניתוח סביבה עסקית וניתוח מתחרי החברות, ניתן בכסף טוב. המהדורות המקוונות של ה"וול סטריט ג'ורנל" וה"פייננשל טיימס" מחולקות גם הן לשתיים. הקהל הרחב יכול לקבל אינפורמציה כללית, אך עבור מאמרים מעמיקים יותר יש לשלם דמי מנוי.

"הניו יורק טיימס" ברשת הוא בחינם, אך מי שרוצה לפשפש בארכיון צריך לשלם שניים וחצי דולרים על כל מאמר. מנוע החיפוש למגוון כתבי עת "newsday" הפך גם הוא למותג בשם "הספריה האלקטרונית", והחל לגבות דמי מנוי ממשתמשיו.

אומנם בינתיים נראים רק ניצנים למגמה שייתכן שתתפתח, אך אין להטיל ספק בהיגיון העומד מאחורי מגמה שכזו. ייתכן מאוד שמגמת גביית תשלום עבור שירותים תהיה גם היא שלב ביניים שיחזיק מעמד עד למעבר לפאזה הבאה של האינטרנט. אך גם ייתכן מאוד שבקרוב ייאלצו הגולשים לוותר על הפינוק שהורגלו אליו ולהתחיל לשלם עבור מה שהם מקבלים.

הכותבת היתה בעבר פרסומאית באריאלי, כתבת ועורכת מדור השיווק והפרסום בעיתון "הארץ" וכתבה טורי פרשנות בנושא באתר האינטרנט של ידיעות אחרונות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker