כתבתם פוסט על חגיגות ה-70? מירי רגב תשלם לכם

תשלום לגולשים פופולריים עבור העלאת פוסטים הוא בעייתי במיוחד, שכן הקהל לרוב לא מודע לכך שמדובר בפוסט ממומן ■ מינהלת אירועי ה-70: "תקציב הפעילות הוא 2,000 שקל בלבד"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרת התרבות והספורט, מירי רגב, מציגה את הקונספט לחגיגת אירועי יום העצמאות ה-70צילום: אלי סבתי
נתי טוקר

חברת פרסום פנתה בימים האחרונים למשתמשים בולטים ברשתות החברתיות והציעה להם תשלום תמורת העלאת פוסטים העוסקים באירועי חגיגות ה-70. הפעילות החריגה, שנעשית בדרך כלל על ידי חברות אופנה ומותגי פנאי, נועדה לממן שיח ברשתות החברתיות סביב אירועי ה-70.

התשלום לגולשים עבור העלאת פוסטים בעייתי במיוחד. הגולשים שנחשפים לפוסטים הממומנים כלל אינם מודעים לכך שהועבר תשלום תמורת העלאת הפוסט. בנוסף, רשות המסים קיימה כמה חקירות בשנים האחרונות סביב תשלומים או מתנות שהועברו למשתמשים, בעיקר כוכבים בולטים ברשת ומחוצה לה - לאחר שלא דווח על ההכנסות.

מי שמובילה את הפעילות היא חברת ההפקה אינטלקט. כך למשל, נציגת החברה פנתה באחרונה לצעירה כבת 20 הפעילה באינסטגרם וכתבה לה: "אנו מעוניינים שתפרסמי באינסטגרם שלך את פרויקט החגיגות ה-70 למדינת ישראל - הללויה". בהמשך הבהירה לה כי היא מעוניינת כי הצעירה תצלם עצמה יחד עם אפליקציה ייעודית סביב השיר הללויה ותעלה לאינסטגרם.

במינהלת אירועי ה-70 אישרו כי אכן פנו לצעירים ברשתות החברתיות בהצעה מעין זו. לפי המינהלת, סך התקציב שהוקדש לשם כך הוא 2,000 שקל. בסך הכל תקציב הפרסום של אירועי ה-70 הוא 12 מיליון שקל, מתוכו כ-2 מיליון שקל יופנו לדיגיטל.

מעבר לפעילות הדוברות של משרד התרבות, האחראי על אירועי ה-70, המשרד שכר שני משרדי יחסי ציבור: משרדו של אלעד סאסי שיטפל רק בטקס הדלקת המשואות, ומשרד דבי תקשורת שיטפל בכל אירועי ה-70 במהלך השנה.

ממינהלת אירועי ה-70 נמסר בתגובה: "חברת ההפקה אינטלקט תעלה בימים הקרובים פעילות ברשתות החברתיות, המזמינה את הקהל הרחב להשתתף בה ולהעלות אותה לרשת. הפעילות הינה חינמית, ובכדי להניע פעילות זו בחנה חברת ההפקה את האפשרות לשיתוף פעולה עם מספר מצומצם של יוטיוברים ומובילי רשת, אשר ביקשו החזר הוצאות לשעות העבודה. סך ההוצאה הכוללת שנבחנה לטובת הפעילות מול מובילי הרשת עומדת על 2,000 בלבד. בשלב זה הפעילות עדיין לא בוצעה".

"תאכלו את הכובע - חמוצים ומרורים שכמותכם"

בתוך כך, נוכחותה בקדמת הבמה של שרת התרבות מירי רגב, האחראית על אירועי ה-70, ממשיכה לעורר ביקורת. כך, רגב עצמה נראתה שניות ארוכות רוקדת בקליפ הרשמי שהועבר לעיתונות עם השיר הללויה שילווה את האירועים.

בעקבות הופעה זו, ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) פנתה ליועמ"ש ודרשה לבדוק אם הדבר תקין. במכתב תגובה של המשנה ליועמ"ש דינה זילבר כתבה האחרונה כי מדובר "בהופעה מינורית, לא מצאנו עילה משפטית להתערבות".

רגב הגיבה בתקיפות לשפיר לאחר פרסום מכתבה של זילבר: "סתיו שפיר - את ושכמותך, תאכלו את הכובע. חמוצים ומרורים שכמותכם".

הקידום האישי של רגב על חשבון תקציבי האירועים לא מסתיימים בכך. רגב גם מככבת בתשדירי הרדיו ו"מזמינה" את הציבור להשתתף באירועי ה-70 הקרובים בכל רחבי הארץ. ההשתתפות של רגב מבוססת על הנחיה חדשה של היועמ"ש מלפני כשנה, שלפיה שר יוכל להשתתף בתשדיר רדיו אם התשדיר כולל הזמנה לאירוע.

כפי שפורסם ב-TheMarker, רגב היא אכן אחת השיאניות בניצול תקציבי הקמפיינים של משרדה לקידומה האישי. מאז 2015 העלתה רגב קמפייני רדיו בהשתתפותה בעלות של כמעט 800 אלף שקל (לא כולל התשדיר הנוכחי לאירועי ה-70). בעקבות כך, ובעקבות פעילות דומה של שרים נוספים, היועמ"ש החליט כי הוא בוחן מחדש את ההחלטה הקודמת לאישור גורף להזמנה לאירועים.

ההשתתפות של רגב בתשדיר הרדיו לאירועי ה-70 בעייתית במיוחד, שכן לא מדובר בהזמנה לאירוע מסוים, אלא בשלל פעילויות שיתקיימו במשך 70 שעות בשורה של רשויות מקומיות, חלקן ללא קשר ישיר למשרד התרבות. במכתב ששיגר אתמול ליועמ"ש עו"ד שחר בן מאיר, נטען כי השתתפות רגב היא "בניגוד גמור לעקרונות שאתה עצמך קבעת".

ח"כ סתיו שפירצילום: אוליבייה פיטוסי

במכתב טען בן מאיר כי אין זה אירוע נקודתי, וכי חלק מהאירועים לא נעשים כלל על ידי משרדה. "התשדיר ומטרתו, כמו גם העובדה שרגב מקריינת אותו, בא לייצר מטרה תקשורתית ופוליטית אחרת לגמרי, לפאר ולקלס את רגב עצמה ותו לא, וזאת על חשבון כספי מדינה", כתב בן מאיר, ודרש מהיועמ"ש להורות לרגב להוריד את התשדיר.

חוסר שקיפות בארגון הטקס בהר הרצל

סוגיה נוספת שנמצאת תחת אחריותה של רגב היא הזמנת המשתתפים לטקס הדלקת המשואות בהר הרצל. לידי TheMarker הגיעו טענות ממקורות שונים, חלקם מתחום כוחות הביטחון, שטענו כי נמסר להם כי השנה לא יוזמנו לטקס, אף שבשנים קודמות הוזמנו. חלק מאותם מקורות העלו חשש כי הכרטיסים מחולקים בהתאם לאינטרסים זרים באחריות השרה רגב.

חלוקת ההזמנות לטקס נעשית בחוסר שקיפות. במשרד התרבות סירבו למסור מהו הנוהל שלפיו מחולקים הכרטיסים לאירוע - וזאת מעבר לנוכחות הקבועה של סגל א'. במשרד סירבו להעביר לבקשת TheMarker את רשימת המוזמנים בשנים קודמות ואת זאת של השנה, כך שלא ניתן לדעת האם חל שינוי כלשהו באופן חלוקת הכרטיסים, ואם נעשה שינוי או תעדוף זר.

במשרד היח"צ המטפל מטעם משרד התרבות באירוע הדלקת המשואות הכחישו כי נעשה תעדוף לטובת גורמים פוליטיים: "לא היו דברים מעולם. יתר על כן, ביחס לשנים קודמות, השנה גדל מספר המוזמנים בכלל, ומכוחות הביטחון בפרט. בכל שנה חלוקת הכרטיסים נעשית בצורה מסורתית על פי הקצאות.

"כפי שהתחייבה השרה רגב בשנה שעברה, השנה בפעם הראשונה יתקיימו שתי חזרות גנרליות לפני טקס המשואות הרשמי, וזאת על מנת לאפשר לכמה שיותר אזרחים לצפות במופע. הרישום וחלוקת הכרטיסים לחזרות הגנרליות ייעשו על ידי משרד כרטיסים חיצוני ובאמצעות אתר האינטרנט. הכרטיסים לטקס המשואות יינתנו למוזמנים בלבד על פי החלוקה המסורתית".

מהמשרד נמסר כי בשנה שעברה קיבל משרד הביטחון הקצאה על פי החלוקה הבאה: יד לבנים - 600, ארגון האלמנות והיתומים - 150, נפגעי פעולות האיבה - 70, ארגון נכי צה"ל - 200 וצה"ל - 800. בנוגע לשאלה אם אלה היו המספרים גם בשנים קודמות נמסר כי "אלה אותם מספרים בערך".


לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker